YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den 'kritik 330 vekil' açıklaması
AK Parti'den 'kritik 330 vekil' açıklaması
10 Kasım 2015 10:33
Anayasa değişikliği ve başkanlık ile ilgili konuşan Ak Partili Canikli, "330 vekile bireysel desteklerle ulaşacağımızı düşünüyoruz" dedi.

AK Parti MKYK Üyesi, Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, 1 Kasım seçiminin ardından gündemin ilk sıralarına gelen Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirdi.

Canikli, "Gereken 330 sayısına ulaşacak bir desteğin milletvekillerinin bireysel olarak geleceğini düşünüyoruz" dedi.

Canikli ayrıca, önümüzdeki dönemde siyasi partilerin başkanlık sistemine dair sürpriz tavırlar takınabileceğini işaret etti.

SONUÇ ALINACAĞINA İNANIYORUM

Evet mümkün ve yapmamız gerekiyor yani bu dönemde muhakkak bir sivil anayasayı gerçekleştirmemiz gerekiyor.

ŞU ANKİ SİSTEM TANIMLANAMIYOR

Mutlaka yapılacak ve sonuçta alınacak buna inanıyorum ben. 1982 şu anda uygulanan Anayasa’ya göre uygulanan sistem parlamenter sistem değil. Esasında bir karma ve tam olarak tanımlanamayan çok garip bir sistem var şuanda.

330 İÇİN MÜNFERİT DESTEK GELİR

Sayımız yetmiyor ama böyle bir sivil Anayasa’ya siyasi partiler kurumsal olarak iştirak etmeseler ve destek vermeseler dahi, münferit olarak en azından 330 sayısına ulaşacak bir desteğin siyasi partilerin içinden çıkacağını biz düşünüyoruz.

SİYASİ PARTİLER SÜRPRİZ YAPABİLİR

Ayrıca sürprizlerde gelişebilir. Siyasi partiler açısından, inisiyatif alacak olan siyasi parti, sivil Anayasa’nın yapılmasında başkanlık sistemi de dahil olmak üzere, kesinlikle öne çıkacaktır. Zor durumdan çıkış aracı olarak da  kullanma potansiyeli taşımaktadır. Bu özellik bu husus. Şu anda üç siyasi parti için de geçerli. Gerçekten çok büyük siyasi çalkantı ve sıkıntı içerisindeler. Onlar açısından bu zor durumlarından çıkışlarına araç olarak kullanabilecekleri bir argüman olarak karşılarına gelebilir.

AK Parti MKYK Üyesi, Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, A Haber özel yayınına katıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler