YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den Başsavcı Yalçınkaya'ya sert tepki
Bekir Bozdağ: Yalçınkaya'nın açıklamaları siyasi değerlendirmelerdir
AK Parti'den Başsavcı Yalçınkaya'ya sert tepki
05 Haziran 2009 / 17:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Yalçınkaya'nın açıklamalarının siyasi değerlendirme olduğunu söyledi.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, "Muhafazakar partilerin öne çıkmasıyla artan radikalleşmeyle birlikte ekonomik büyüme ve modernizasyona daha çok vurgu yapılmak suretiyle batı tipi demokrasilerin ayrılmaz parçası olan laikliğin gündemden düşürüldüğü ve tanımının değiştirilmeye çalışıldığı" şeklindeki açıklamasına tepkiler gecikmedi.


"Biz laiklik konusundaki bakışımızı her zaman söyledik, net. Biz laikliği Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir sigortası olarak görüyoruz ve öyle olduğuna da inanıyoruz." diyen Bozdağ, AK Parti'nin 7 yıla yaklaşan iktidarı döneminde de laikliğin bütünleştirici, birleştirici yönüne yaptığı vurgu ve toplumsal benimsenmesi noktasında ortaya koyduğu katkının ortada olduğunu dile getirdi.


"Bunu başkaları görmeyebilir, başka türlü algılayabilir, o bizi ilgilendirmez." diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz kendi içimizdeki samimiyetimize ve bu konudaki icraatımıza bakarız ve bizim icraatlarımız da ortadadır. Sayın Başsavcı bir siyasi parti genel başkanı gibi değerlendirmelerde bulunmuş. Yani gönül isterdi ki hakikaten yargıtay Başsavcısı hukuki nitelendirmelerde, değerlendirmelerde bulunsa daha iyi olurdu. Ama öyle bir değerlendirme yok, siyasetçiye yakışan bir üslup var, ben dilerdim hukukçuya yakışan bir üslup olsun."


Kimi soruşturmalarla ilgili muhalefetteki siyasi partilerin bazı genel başkanlarının savcıları, yargıyı darbe yapmakla suçladıklarını hatırlatan Bozdağ, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, hukukçular ve savcıların, mahkemeleri darbecilikle suçlayan siyasiler ortaya çıktığında da bir açıklama yapmalarının daha doğru olacağını düşündüğünü kaydetti. Esas açıklamayı o zaman yapmaları gerektiğini vurgulayan Bozdağ, "Doğrusu da odur. Şimdi gündemde hiçbir şey yokken böylesi bir açıklama yapmış olması savcının kendi değerlendirmesidir. Bana göre bir siyasi değerlendirmedir, hukuk adamlarına siyasi değerlendirmeler değil hukuki değerlendirmeler daha uygun düşer diye düşünüyorum." dedi. (CİHAN)SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler