YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den açıklama geldi: Çözüm Süreci durdu
Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay Çözüm Süreci'nin bitmediğini fakat durduğunu açıkladı
AK Parti'den açıklama geldi: Çözüm Süreci durdu
28 Temmuz 2015 / 15:35 Güncelleme: 28 Temmuz 2015 / 16:19

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, koalisyon görüşmeleri ve operasyonlarla ile ilgili açıklama yaptı.

Atalay, "Ortak hükümet kurma çalışmalarında yapıcı davrandık. Görüşmeler siyasi ve toplumsal ortamı yumuşattı. CHP ile görüşmeler şu anda gayet verimli gidiyor. İnsani, medeni bir dialog var. Yapıcı tavrımız devam ediyor. CHP ile sahici bir diyalog sürüyor" dedi.

Beşir Atalay'ın açıklamalarından satır başları:

Çözüm Süreci durdu

Bizim çözüm sürecinde hedefimiz aslında şu arkadaşlar; terör bitsin, silah bırakılsın. Ana hedef budur. Ama çözüm sürecini HDP, PKK çok istismar etti. Tabi HDP siyaset yaparak, teröre karşı tutum koyarak yardımcı olabilirdi. İyi bir sınav ortaya koymadılar.

Biz HDP'nin Meclis'te siyaset yapmasını çok önemli görüyorduk. Ama şiddet ve terörle bu parti arasına bir mesafe koyamadı. Hükümet artık mecburdu, yapmamaları gecikme sayılırdı, çok istismar edildi, çalışmalar ve çözüm süreci. Hükümetimiz de son dönemde yapılanları, iki askerin uykuda şehit edilmesini hiçbir devlet bunları bağışlamaz.

Bu sürecek arkadaşlar. Silah bırakılırsa çözüm süreci yine yürür. Daha fazla demokrasiden vazgeçmeyeceğiz.  Çözüm süreci şu an bitti demek doğru olmaz.

Terör ve şiddete karşı en sert uygulamaları yaptık

Şu an gözaltı sayısı ülke genelinde binin üzerinde. Operasyonlar bütün terör örgütlerini kapsıyor. Suruç'taki vatandaşlarımızın, polislerimizin evlerinde şehit edilmesi dün Malazgirt'te Binbaşımız şehit edildi. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum.

Şu anda yürütülen bu operasyonlarda Türkiye sabrını sonuna kadar kullanmıştır. Türkiye oldukça sabırlı davranmıştır. IŞİD'le ilgili daha önce yapılan mutabakatlar biliniyor. Güvenli Bölge oluşması Türkiye için çok önemlidir. Bu operasyonların yönetilmesi konusunda da; devletin bütün kurumları eşgüdüm içinde, çok etkili bir çalışma yürütülerek yapılıyor.

Uluslararası iletişim iyi yürütülmüştür. Ayrıca içeride kamuoyu bilgilendirmesi etkili olmuştur. İki siyasi partinin heyetlerini bilgilendirme, dün en üst seviyede gerçekleştirilmiştir.AK Parti'nin terörle ilgili tutumunu herkes biliyor. Terör örgütleri arasında ayrım yapmadan, terör ve şiddete karşı en sert uygulamaları yaptık.

Bizim politikamız Türkiye'yi normalleştirme idi. Şiddet biterse çözüm süreci devam eder.

Parti kapatmaya karşıyız

Biz ilke olarak parti kapatmaya karşıyız. Suçlar kuruma yüklenmesin, kişiler cezalandırılsın. Siyasetle terörü karıştıranlar varsa cezalandırılsın.

 // mustafa
alttaki yorumun devami....

kritik dönemlerde çıkartırlar. saklarlar. şekil değiştirirler, ama büyük güçler, bitti demeden olmaz. büyük güçler bitirince de yeni bir örgütü bela ederler....
28 Temmuz 2015 19:53
 // mustafa
1. pkk o kadar güçlü değil. güçlü olsaydı sinsice pusu kurmaz yüzyüze savaşırdı. küçük ama ses getirici eylemler yapıyorlar artık.
2. çözüm süreci durdu falan demeyin.
çözüm sürecinde şimdiye kadar devletin yumuşak yüzünü gördük.
şimdi sert yüzünü görüyoruz.
böyle bir mücadeleyi tansu abladan bu yana hiç görmedik. inşALLAH devami gelir.
yalnız şunu unutmayın,
terör örgütlerini yasayan büyük güçler onları tasfiye etmeden bitmezler, azaltırlar, eylem ...
28 Temmuz 2015 19:51
 // Akıncı
Zaten çözüm sürecini başımıza bela eden Beşir Atalay dır pkk bu kadar güçlü olduysa Beşir Atalay a borcludur pkk...
28 Temmuz 2015 17:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler