YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den 11. zafer için 11 adım
Milletvekili listesinde köklü değişikliğe giden AK Parti, 11. Seçim zaferi için 11 başlığa özel önem verecek. Ekonomik istikrar, milli birlik ve kardeşlik, toplumda zor durumda olanlara pozitif ayrımcılık ve insan hakları bu başlıklardan bazıları.
AK Parti'den 11. zafer için 11 adım
20 Eylül 2015 / 12:40 Güncelleme: 20 Eylül 2015 / 12:42

AK Parti, 13 yıllık kazanımların korunması için ekonomi yönetimini listeye taşıdı. Ali Babacan, Ankara'dan liste başı yapıldı. Cevdet Yılmaz'ın "Bingöl", Mehmet Şimşek'in "Gaziantep", Nihat Zeybekçi'nin "Denizli", Fikri Işık'ın "Kocaeli", Nurettin Canikli'nin "Giresun"dan ilk sıraya konulması, piyasalara anında yansırken, yatırımcılara "güven" ve "istikrar" mesajı verilmiş oldu.   

SÜRECİN MİMARLARI İLK SIRADAN ADAY
    

AK Parti Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'yle başlattığı sürece sahip çıktı. Yalçın Akdoğan Ankara'dan, Mahir Ünal Kahramanmaraş'tan, Beşir Atalay Van'dan, Faruk Çelik ise Şanlıurfa'dan ilk sıra adayı oldu.   

TÜM RENKLER VAR

Ülkücü camianın tanıdığı Yalçın Topçu'nun Bakan yapılması, Selçuk Özdağ'ın "Genel Başkan Yardımcılığı"na getirilmesinin ardından, Tuğrul Türkeş'in Ankara'dan listeye girmesi "milliyetçi camia"ya mesaj olarak yorumlandı. Milli Görüş'ün öncü isimlerinden İsmail Kahraman'ın listeye alınması, Ermeni kökenli Markar Esayan'ın yine listede yer bulan isimlerden olması dikkat çekti.

PARALEL YAPI'YLA MÜCADELE

Paralel yapıyla mücadele hassasiyeti de listelere yansıdı. Bu kesime yakın olan veya irtibatını kesmeyen isimler aday yapılmadı. İlk kez başvuran aday adaylarıyla mülakatın ana başlıklarından biri bu oldu.

ERDOĞAN ÇİZGİSİ KORUNDU

Partinin kuruluş hassasiyetleri korunurken, geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yoğun mesai geçiren isimler yine listelerde yer aldı. Binali Yıldırım'dan Burhan Kuzu'ya, Aydın Ünal'dan İhsan Arslan ve Ertan Aydın'a kadar Başdanışman kadrosu aday yapıldı.

2002 RUHUNA DÖNÜŞ

Kongrede "ilk günkü aşkla" mesajı veren ve üç dönem kuralını esneten AK Parti, "öze dönüş" mesajını aday listelerine de taşıdı. Aynı zamanda "partinin hafızası" niteliğindeki üç dönemliklerden 24 isim listelere konuldu.  

DOĞU VE G.DOĞU HASSASİYETİ

Diyarbakır'daki 11 isimden 9'u değişirken, Galip Ensarioğlu yeniden listeye alındı. Mardin'de Orhan Miroğlu'nun yine listebaşı yapılması, Faruk Çelik'in Şanlıurfa'dan, Beşir Atalay'ın Van'dan aday gösterilmesi dikkat çekti. Hakkari'de Budak aşiretinden Ahmet Budak, Şırnak'ta Tatar aşiretinden Arslan Tatar listede yer aldı.  
 
TECRÜBE KONUŞACAK

Efkan Ala, Erzurumluların yoğun yaşadığı Bursa'ya kaydırıldı. Mehdi Eker İstanbul 3'üncü Bölge'nin ilk sırasına konuldu. Lütfi Elvan "Mersin"den, Mehmet Müezzinoğlu "Bursa"dan, Binali Yıldırım "İzmir"den listede yer aldı.

ÖZGÜRLÜKLÜKÇÜ DURUŞ KORUNDU

69 kadın aday arasında 16 başörtülü isim yer buldu. Ravza Kavakçı Kan, Leyla Şahin Usta gibi isimler öne çıktı. Ermeni kökenli gazetesi Markar Esayan yine İstanbul listesine konuldu.

POZİTİF AYRIM

Pozitif ayrıma da önem verildi. Kadınların yanı sıra, "gençler" ve "engelliler" de listelere yerleştirildi. Serkan Bayram "Erzincan", Bennur Karaburun "Bursa"dan listeye giren engelliler arasında bulunuyor.

DİNAMİZM LİSTESİ

Kamuoyu anketlerinde halkın onay vermediği hiçbir ismin listeye konulmadığı bildirildi. Dinamik, halkla iç içe isimler ön plana alındı. Bu nedenle, 7 Haziran listesinden 53'ü vekil olmak üzere 258 isim liste dışı bırakılmış oldu.

 

AKŞAM

...
 // Ömer
... Şu açıkça bilinmelidir ki Ak Parti bir önceki seçimde ayağına kurşun sıkmıştı ama maalesef bu kez kontrol dışı insanlıktan nasiplenmemişlere verdiği olağanüstü yetkilerle direk kandi kafasına sıktı. Bizleri Mazlumların ahı ile imtihan edilenlerden eyleme Allah'ım. ...
20 Eylül 2015 Pazar 14:36
...
 // Ömer
İslam dini(miz) ile bağdaşmayan barbarlıkta öldürülen bir pkk lı bayanın cesedi çırılçıplak halde araç arkasında şehir sokaklarında sürüklenerek gezdirilmesi, bu tür insanlık dışı uygulamaların hukuken yanlış,ahlaki,uluslararası savaş hukukuna aykırı,insanlık suçu ... her yönüyle insanlık dışı uygulamalardır diye karşı çıkan,uyaran vicdan sahiplerinin liste dışı bırakıldığı bir zihniyeti lanetliyorum....
20 Eylül 2015 Pazar 14:33
...
 // Ömer
Dinimizde kesinlikle savaşta dahi olsa orman yakma,yaşlılara,çocuklara hayvanlara vs asla zarar verilmemesi emredilirken Doğuda günlerdir yanan orman için ses çıkarmayan müslümanlar, sekiz gün boyunca ezan-i Muhammedinin okutulmadığı hoperlörlerden;hepiniz ermeni dölüsünüz diye anonsların okutulduğu,hakaretlerin edildiği,...
20 Eylül 2015 Pazar 14:31
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler