YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de yeni hedef: 10'da 10
AK Parti'de yeni hedef: 10'da 10
10 Şubat 2015 15:35
Kurulduğu günden itibaren girdiği 9 sandık yarışından zaferle çıkan AK Parti’de hedef 7 Haziran’da 10. seçim yarışını da kazanmak.

Anayasayı değiştirecek milletvekili sayısını elde etmek için yoğun çalışma yürüten parti yönetimi, rekor başvuruyla karşı karşıya. Titiz bir çalışmayla belirlenecek adaylar için özel birim oluşturuldu

AK Parti’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için aday adaylarının başvuruları yarın başlıyor. 20 Şubat saat 19.00’a kadar sürecek müracatlar için AK Parti Genel Merkezi’nde özel bir birim oluşturuldu. Rekor başvurunun beklendiği AK Parti’de adayların belirlenirken adaylar 4 aşamadan geçecek.

Kongre yoğunluğunu azaltan parti yönetimi, seçimler için yoğun bir çalışma yürütecek.
Kurulduğu yıldan itiraben genel seçim, yerel seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve referandumlar olmak üzere 9 sandık yarışından zaferle çıkan AK Parti, 7 Haziran seçimlerinde 10’uncu yarışı da galip tamamlamak için sıkı çalışıyor. Anayasayı değişirecek sayıyı elde etmek için yoğun çalışma yürüten parti idaresi aday listeleri için de hummalı bir çalışma yürütecek.

4 aşamadan geçecekler

AK Parti, milletvekili aday adaylarını 4 aşamadan sonra belirleyecek. 11 Şubat’ta başlayıp 21 Şubat’ta sona erecek aday adaylığı başvurularının ardından Genel Merkez’de komisyonlar kurulacak. İlk olarak 28 Şubat-1 Mart’ta temayül yoklaması yapılacak. Temayül yoklamalarının ardından parti kurmaylarının başkanlığında 12 ayrı alt komisyon çalışmalarına başlayacak. Yüz yüze görüşmelerin yapılacağı komisyonlarda adaylara, “Neden AK Parti’de siyaset yapmayı istiyorsunuz, Türkiye ve bulunduğunuz il için ne gibi projeleriniz var” gibi sorular yöneltilecek. Bu aşamadan sonra üç ayrı genel başkan yardımcısı başkanlığında üç ayrı komisyon bir kez daha değerlendirme yapacak. Son kararı ise Davutoğlu’nun başkanlığındaki üst komisyon verecek.

1 milyon kişilik buluşma

Sandıklar için de yapılanmayı gözden geçiren AK Parti’de, diğer yandan da yoğun bir eğitim ve strateji toplantıları süreci devam ediyor. 7 Mart’ta Türkiye’de bir milyona yakın kişiyle aynı anda “Sandık Yönetim Kurulu Toplantısı” gerçekleştirilecek. Her sandık için 9 kişinin görevlendirileceği planlanıyor. 21-22 Mart’ta Başbakan Davutoğlu’nun katılımıyla tüm il ve il başkanları Ankara’da büyük bir buluşma gerçekleştirilecek.

İstifa rüzgarı

Üç dönem kuralı nedeniyle 73 ismin yanı sıra yeni seçilen il-ilçe ve belediye başkanlarının aday olmaması, binlerce kişinin gözünü iktidar partisine çevirdi. Aday adayı olmak için yasa gereği görevlerinden ayrılması gereken isimler için sürenin bu akşam 17.00’de dolacak olması nedeniyle istifa rüzgarı yaşandı.

Fidan'ın mesai arkadaşı

SGK İnşaat ve Emlak Daire Başkanı Abdullah Kavaklı istifa eden bürokratlar kervanına katıldı. Kavaklı, 2003-2007'de TİKA Başkanlığı yapan Hakan Fidan ile Daire Başkanı olarak çalışmıştı. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın kardeşi Osman İyimaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki görevinden istifa etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in özel kalem müdürü Mücahit Durmuşoğlu Osmaniye, Basın İlan Kurumu’nda yönetici ve Numan Kurtulmuş’un da basın danışmanı olan Mustafa Canbey de Balıkesir’den aday olmak için istifa etti.

Spor, eğitim, bürokrasi

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik ve Yusuf Büyük istifa dilekçesini verdi.

Canlı yayında açıkladı

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüseyin Yayman, katıldığı bir televizyon programında, aday olduğunu açıkladı. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen de aday olmak için istifasını sundu.

Mehmet Koca da aday

TMSF Varlık Yönetimi Daire Başkanı ve eski Cumhuriyet Savcısı Hasan Köroğlu da görevini bırakarak Gaziantep’ten AK Parti aday adayı olmaya karar verdi. Torcu'nun CEO'su Mehmet Koca da adaylığını açıklayanlar arasında. İstifaların bugün de sürmesi bekleniyor.

 

YENİ ŞAFAK

17:07
 // mustafa
Akp nin içine paralel bir yapi oluştururlarsa, Akp yi içeriden hançerleyecek brütüs ler yerleşirse 400 vekil sıkıntı olur. zafer ise eksik kalır....
10 Şubat 2015 17:07
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler