YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de teşkilat genel başkan tercihini yaptı
AK Parti, 22 Mayıs’taki genel kurul öncesi genel başkan adayı konusunda temayül yoklamasına dün teşkilatla başladı. Yoklama bugün de merkez yönetimi ve milletvekillerinin yazacağı isimlerle devam edecek.
AK Parti'de teşkilat genel başkan tercihini yaptı
17 Mayıs 2016 / 07:15 Güncelleme: 17 Mayıs 2016 / 07:27

AK Parti, 22 Mayıs’taki olağanüstü kongrede seçeceği genel başkan için temayül yoklamasına başladı. Dün il başkanları ve il belediye başkanlarına, “Kim genel başkan olsun?” sorusu yöneltildi.

Temayüle katılanlar kapalı zarf içine yazdıkları pusula ile bu soruya yanıt verdi. İlk günkü temayülde ağırlıklı olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın isminin çıktığı belirtiliyor.

Bugün de milletvekillerine temayül yapılacak. Temayül sonuçlarının analizi yapıldıktan sonra, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işaret edeceği ismin Perşembe veya Cuma günü bir genel başkan yardımcısı tarafından açıklanması bekleniyor.

800 KİŞİ KATILIYOR

Dünkü temayül yoklamalarına, teşkilat yöneticileri, il başkanları, il belediye başkanları, il genel meclis başkanları ve büyükşehirlerde belediye meclis başkanvekilleri katıldı. Partide bugün de Genel Merkez Kurucular Kurulu, Merkez Karar Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Merkez Demokrasi Hakem Kurulu ve Siyasi Etik Erdem Kurulu üyeleri ve 26. Dönem milletvekilleriyle temayül yapılacak. Temayüle 800 kişinin katılması bekleniyor.

Yarın ise genel başkan adaylığı konusundaki eğilim, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’ın başkanlığında bir heyet tarafından değerlendirilecek. Heyette TBMM AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, gençlik ve kadın kolları başkanları yer alıyor.

Temayüle katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstişare sürecinde son basamak Cumhurbaşkanlığı mı olacak?” sorusu üzerine, “Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız. Tabii ki onun bu konuda kanaatleri de mutlaka önemlidir ama Türkiye’nin geleceğinin belirlenmesi açısından hepimiz sorumluluk taşımaktayız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Cumhurbaşkanımızın da mutlaka bir tercihi olacak. Buradaki kanaatler, Cumhurbaşkanımıza da ışık verecek” diye konuştu.

SONUCU ETKİLER

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Son sözü ‘doğal lider’ mi söyleyecek?” sorusuna “Cumhurbaşkanımızın, kurmuş olduğu bir siyasi partide, konumu gereği, ‘bugün ben siyaset dışındayım, herhangi bir kanaat belirtemem’ demesi çok doğru değildir” diye konuştu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Cumhurbaşkanımızın kanaatiyle oluşacak tablo bizim için sonuca etki edecek tablodur” dedi.

İlk günkü temayülde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un isimlerinin yazıldığı, ancak ağırlıklı olarak Bakan Yıldırım’ın isminin sandıklardan çıktığı belirtiliyor.

 

HABERTÜRK

 // Muxtar Aliyev
Akp mhp...
17 Mayıs 2016 17:16
 // Muxtar Aliyev
Dovlet baxceli Tayib Erdoganna verirem...
17 Mayıs 2016 17:15
 // Mikail uğur.
Utanmadınız mı berat albayrağı yazarken.utanmak erdemi varsa tabi dizde...
17 Mayıs 2016 12:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler