YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti'de taşlar yerinden oynadı
Ak Parti'de taşlar yerinden oynadı
Ak Parti'de taşlar yerinden oynadı
07 Kasım 2008 / 18:27 Güncelleme: 07 Kasım 2008 / 00:00

Ak Parti kurulduğu yandan bu güne kadar ilk kez bu kadar büyük bir görev değişikliği yapıldı. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat sağlık sebebiyle istifa etti. Ancak kulislere göre bu bir istifa değil görevden alma...


İSTİFANIN GERÇEK NEDENİ NE?
Kulislere göre Fırat'ı Başbakan Erdoğan istifaya zorladı. Kılıçdaroğlu'nun iddialarının ardından, Fırat'ın DTP'lilerle yediği yemek Erdoğan'la Fırat'ın arasını iyice açtı. Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı "ya sev ya terk et" konuşmasına Fırat tepki gösterince bu onun sonu oldu.


Ancak Fırat bunu kabul etmiyor. Erdoğan'ın Doğu politikasındaki sertliği desteklediğini söylüyor. "Benim içime siniyor da o nasıl tahammül ediyor bilemiyorum. Bu kadar haksız saldırı karşısında bu kadar sabırlı olması herhalde liderlik özelliklerinden kaynaklanıyor." diyor.


KENDİ KARARIMLA İSTİFA ETTİM


Kanal D'ye konuşan Dengir Mir Mehmet Fırat kendi kararıyla istifa ettiğini söyleyerek "Kararımı üç gün önce vermiştim. Üç gün önceki  toplantıdan sonra Başbakan'ın özel odasında ondan izin istedim. Sağlığımın buna elvermediğini söyledi. Hatta o biraz ısrar etti. 'Devam edelim' dedi ama sonunda izin verdi. Dün de istifamı partiye gönderdim. O yüzden de bugünkü toplantıya katılmadım"dedi.


KARARIMDAN AİLEMİN BİLE HABERİ YOKTU


İstifa kararından ne siyasetçi arkadaşlarının ne de ailesinin haberi olduğunu söyleyen Fırat "Ketumluk ailem için de de söz konusuydu. Kimseye haber vermedim. Hatta arkadaşlarım da şu an yanımda. Onlar da basından duydular. Benim siyasi ahlakım bunu gerektirir" dedi.


YOLSUZLUK İDDİALARININ ETKİSİ VAR MI?


Fırat istifasının Kılıçdaroğlu'nun iddialarıyla bir ilgisi olmadığının da altını çizdi ve "yalanlar beni etkilemez. Birileri çok yalan söyleyebilir onun ahlaki değerlerinden sorumlu değilim. O kadar iftira var ki... Hiçbir zaman ciddiye almadım zaten...


Görev değişiklikleri için ilk açıklama


AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), toplantısında, son gelişmeler ile yürütülen politikaların değerlendirildiği belirtilerek, ''AK Parti insanımızı hayatın her alanında en ileri standartlarına kavuşturmayı hedefleyen değişik ve gelişim politikalarını sürdürecektir'' denildi.


Yaklaşık 4,5 saat süren toplantıdan sonra yapılan basın açıklamasında son iç ve dış gelişmeler ile yürütülen çalışma ve politikalara ilişkin değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi. ABD başkanlık seçiminin sonucu ve muhtemel dış siyasete etkileri, iç güvenlik sorunları, önlemler, sosyal politika, küresel ekonomik krizdeki son durum ve Türkiye'ye etkilerinin yönetilmesi konusunda MKYK'da sunumlar yapıldığı ifade edilen açıklamada, yaklaşan yerel seçim hazırlıkları, teşkilat çalışmaları ve Meclis'teki AK Parti Grubunun çalışmaları hakkında birim başkanlarının kurul üyelerine bilgi sunduğu kaydedildi.


MKYK üyelerinin bu alanlarda son gelişmeler ve parti politikalarına ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiği ifade edilen açıklamada, ''AK Parti kurulduğu günden bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da iç ve dış gelişmeleri en iyi şekilde değerlendirerek aziz milletimizin ihtiyaç, talep ve beklentileri doğrultusunda insanımızı hayatın her alanında en ileri standartlara kavuşturmayı hedefleyen değişim ve gelişim politikalarını sürdürecektir'' denildi.


Bu arada MKYK bitiminde AK Parti Genel Merkezi'nden ayrılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, gazetecilerin soruları üzerine parti organlarında yapılan değişimlerin olağan bir gelişme olduğunu belirterek, ''Siyasi partilerde görevler geçicidir. Biz bir aileyiz. Aile içinde değişiklikler olur'' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler