YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de şok istifa
AK Parti Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç partisinden istifa etti...
AK Parti'de şok istifa
21 Ocak 2011 / 13:50 Güncelleme: 21 Ocak 2011 / 16:43

AK Parti Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç partisinden istifa etti. İrbeç, "Tepkim, parti yönetiminin endişelerimi tetikleyen, birlik yernine bölünmeye taşıyan baskıcı politikalarınadır" dedi.  

İrbeç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında 22 Temmuz 2007'den beri TBMM'de AK Parti milletvekili olarak bulunduğunu belirterek, Türkiye ve dünyadaki ekonomik ve politik gelişmeleri yakından takip eden, 7 yabancı dil bilen bir milletvekili olarak çeşitli görevlerde bulunduğunu anlattı. İrbeç, bu görevleri sırasında bir çok uluslararası temaslarda bulunduğunu ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştığını ifade etti.  

Vatanına, milletine ve manevi değerlerine bağlı bir milletvekili olarak, içinde bulunduğu partinin özellikle iç politikada takip ettiği stratejinin Türkiye'ye getireceği zararlar konusunda endişelerinin arttığını ifade eden İrbeç, "Çünkü takip edilen politikalar ile ülkemin ve milletimin sosyolojik, psikolojik ve coğrafik yönden bölünme sürecine sürüklendiğini üzüntü içinde görmekteyim. Bu endişelerimi hem milletvekili arkadaşlarım arasında ferden, hem de parti toplantılarında defalarca ve alenen dile getirdim. Ancak yaptığım görüşmelerin ve konuşmaların, keza ikazların hiçbir fayda getirmediğini üzüntüyle müşahade ettim.

Bu kaygılarıma sebep olan hadiselerin başında, Başbakan'ın her konuşmasında toplumu ayrıştırmaya yönelik söylemleri gelmektedir" şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan'ın 4 Ocak'taki grup konuşmasında, 'Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Romanıyla, bunlar birer alt kimliktir ve bunlar kesrettir. Vahdette biz bunları topluyoruz" ifadelerini kullandığını hatırlatan İrbeç, Başbakan'ın bu tür söylemleri, Türk milletine verdiği zararları hesap etmeden alışkanlık haline getirdiğini söyledi. Önceki Başbakanlardan hiçbirinin, devlet adamı sıfatı ve ciddiyetiyle, böyle bir söylemi benimsemediğini kaydeden İrbeç, "Vatanına, milletine ve manevi değerlerine bağlı ve aynı zamanda milletin fertleri arasında hiçbir ayrım gözetmeyen bir milletvekili sıfatıyla Başbakan'a şahsen şu soruyu yöneltmek istiyorum: 'Sizden evvel bu milleti kim böldü de siz bütünleştirmeye çalışıyorsunuz?' Şansen milletin ismini telaffuz etmekten kaçınan bir tutuma karşı tepki vermek zorunluluğunu hissediyorum. Ülkemizin Anayasal adı Türkiye'dir ve üzerinde vatandaş sıfatı ile yaşayan herkes Türktür. Bu bir alt kimlik değildir. Oysa Başbakan her konuşmasında Türklüğü alt kimlik haline getirme gayreti içindedir" şeknidde konuştu.  

İrbeç, aynen Başbakan Erdoğan gibi İmam Hatip Lisesi mezunu bir kişi olarak Başbakan'ın benimsediği bu davranış ve söylem sonucunda ortaya çıkan ayrımcılığın, İslam dinininde de yerinin olmadığını düşündüğünü dile getirdi. AK Parti içinde birlikte çalıştığı milletvekilleri ve AK Parti'ye oy vermiş vatandaşlarla hiçbir sorununun olmadığı vurgulayan İrbeç, "Ancak AK Parti'ye oy vermiş, aynı endişeleri taşıyan çok sayıda milletvekili arkadaşlarımın ve vatandaşlarımızın olduğunu da biliyorum. Tepkim, parti yönetiminin endişelerimi tetikleyen birlik yernine bölünmeye taşıyan baskıcı politikalarınadır" dedi.  

Açılım politikalarının, milletin yüreğinde Habur ve benzerleri ile açtığı yaranın herkesin malumu olduğunu kaydeden İrbeç, seçim sonrası yapılacak Anayasal değişiklikler ile bu yaranın daha da derinleşeceği endişesini taşıdığını dile getirdi. Şu anda gösterilen yoğun çaba ile halkoylamasına ihtiyaç bırakmayacak bir milletvekili sayısına ulaşılmak istendiğini belirten İrbeç, "Vatanın ve milletin bütünlüğü üzerinde hiçbir şekilde parti politikası kabul edilemez. Burada asıl olan milletin birliğini ve bütünlüğünü korumaktır. Bu duygu ve düşüncelerle şimdiye kadar mensubu bulunduğum AK Parti'den istifa ediyorum. Görevimi bundan böyle de bir nefer olarak aynı hassasiyet içinde sürdüreceğim" diye konuştu.  

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan İrbeç, 'Parti yönetimiyle bir görüşmeniz oldu mu? sorusu üzerine bugüne kadar hiçbir zaman kapalı düşünen biri olmadığını, her zaman açık ve net olarak parti yönetimine düşüncelerini ilettiğini anlattı. İrbeç, bağımsız milletvekili pozisyonuna geçmesi dolayısıyla bugün ilk kez düşüncelerini basınla paylaştığını anlattı.  

'Başka bir partiye geçmeyi düşünüyor musunuz' sorusu üzerine İrbeç, Türkiye'de siyaset yapmanın yollarının bulunduğunu belirterek, bunlardan birinin bağımsız milletvekili olarak siyaseti sürdürmek, diğerinin ise herhangi bir partiden siyaset yapmak olduğunu belirtti. Bu konuyla ilgili kararını, belli bir düşünce döneminden sonra kamuoyuna açıklayacağını ifade eden İrbeç, şu anda görevini bağımsız milletvekili olarak sürdüreceğini kaydetti. x  

'Başka istifalar da bekliyor musunuz? sorusuna İrbeç, diğer milletvekilleri adına konuşamayacağını söyledi. İrbeç, bugüne kadar neden beklediği sorusu üzerine milletvekili olarak halktan aldığı yetki doğrultusunda yeterli bir süre ikazlarını yapma zorunluluğunun bulunduğunu belirterek, bu süreyi beklemeden 'bu düşünceleri beğenmedim, çekiliyorum' demenin yanlış bir mantık olduğunu kaydetti. İrbeç, gerekli ikazlarını yaptığını ancak endişelerini giderecek bir değişikliğin olmadığını gördüğü için istifa kararı aldığını açıkladı.  

İrbeç, 'Başba bir partiden teklif aldınız mı?' sorusuna, "Teklif sonucu ben istifa etmem. Bu bir prensip kararıdır. Ama önümüzdeki süreçte ne olacaktır, arkadaşlarımla birlikte önümüzdeki günlerde bir değerelendirme yaparak karar veririm" karşılığını verdi.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler