YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de seçim zirvesi sona erdi
Seçimden birinci parti çıkan ancak iktidar çoğunluğunu kaybeden AK Parti'de değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası AK Prti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin açıklamada bulundu.
AK Parti'de seçim zirvesi sona erdi
08 Haziran 2015 / 20:10 Güncelleme: 08 Haziran 2015 / 20:19

Toplantı sonrası Mehmet Ali Şahin, "Bu seçim sonuçları 13 yıldır Türkiye'de uygulanan hükümet şekillerine göre farklı bir sürecin başladığını gösteriyor bize. Biz AK Parti olarak bu süreçte de sorumlu davranacağız.  Halkımız müsterih olsun, ülke menfaatlerini ön planda tutma politikamızı aynen devam ettireceğiz. Çarşamba günü MKYK üyelerimizle, perşembe günü genişletilmiş il başkanları toplantımızı yapacağız. Gelecek hafta da yeni seçilen milletvekili arkadaşlarımızla bir araya geleceğiz. Beşir Atalay'ın eşi yoğun bakımda o bakımdan onun yerine bu açıklamayı ben yaptım" dedi.

7,5 SAAT SÜRDÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantı saat 12:00'de başladı. Toplantıda oylardaki düşünün nedenleri tartışıldı. Davutoğlu, Kabine ve MYK üyelerinin görüşlerini dinledi. Toplantıda ayrıca, AK Parti'nin izleyeceği yol da gündeme geldi.. Olası koalisyon hükümeti pazarlıkları için ilk olarak hangi partinin kapısının çalınacağı ve yol haritası değerlendirildi.

KABİNE ÜYELERİNDEN SEÇİM SONUCU AÇIKLAMASI

Toplantıya girişte kabine üyeleri açıklamalarda bulundular.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, şu aşamada erkem seçim ihtimalininin olmadığını  belirtti. Kurtulmuş, "Bu şartlarda koalisyon hükümeti çıkacaktır" dedi.

Kurtulmuş şunları söyledi: "Başbakanımız herkesi tatmin edecek bir hükümet kuracaktır. Türkiye demokratik reform sürecini tamamlamalı. Yeni bir anayasaya ihtiyaç var, Türkiye yeni bir yapıya doğru geçmeli."

"HDP ÇÖZÜM SÜRECİNİN ANCAK FİLMİNİ YAPAR"

Gazetecilere konuşanlardan biri de, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dı.

"Olan da hayır vardır. Açık ara AK Parti'yi birinci parti yaptığı için milletimize şükranlarımı sunuyorum. Önceliğimiz Türkiye'dir" diyen Akdoğan, "HDP bundan sonra Çözüm Süreci'nin ancak filmini yapar. Yani 'bal bal' demekle ağız tatlanmıyor, 'barış barış' demekle de olmuyor. Madem yüzde 13 oy aldılar, Kandil'e çağrı yapsınlar ve PKK'ya silah bıraktırsınlar" şeklinde konuştu.

"MESAJI ALACAĞIZ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın değerlendirmesi:

"Biz elbette seçimi bütün sonuçlarıyla ilgili kurumlarımızda değerlendireceğiz. Seçmenin verdiği mesajı en doğru şekilde algılayacağız. Bir kez daha milletimize AK Parti'yi birinci parti yaptığı için teşekkür ediyorum.

Seçim sürecinde, 'vatandaşın sandıktaki tercihleri başımız üstünde' dedik ve bunu şimdi tekrar ediyoruz. Demokrasiye saygı sadece sözde değil icraatla da olmalı. Seçimin sonuçlarını tüm partiler değerlendirecek ve mesajı alacaktır, biz de bu mesajı alacağız..."

"MİLLİ İRADE BÖYLE TECELLİ ETTİ"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın değerlendirmesi:

"AK Parti olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar en fazla önem verdiğimiz nokta milli iradedir ve bugün milli irade böyle tecelli etmiştir. Bundan sonra, bu tablo doğrultusunda hükümet kurmak için tüm partiler gerekli çalışmaları yapacaktır. İnşallah bir hükümetin kurulması mümkün olacaktır ama bu olmazsa anayasa gereği yeniden seçim kaçınılmazdır.

Muhalefetten koalisyon ihtimallerine ilişkin gelen ilk açıklamalar, sıcağı sıcağını yapılan değerlendirmelerdir. Bunlar, hissiyatla yapılan açıklamardır. Önümüzdeki günlerde biraz daha sağduyulu açıklamalar gelebilir..."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler