YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti'de seçim mesaisi başladı
Ak Parti'de seçim mesaisi başladı
14 Eylül 2013 23:57
AK Parti dün seçim mesaisi yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) seçimlerde izleyeceği strateji ve aday belirleme süreçleri tartışıldı.

Özellikle büyükşehirlerde aday belirleme süreçlerinin teamül yoklamaları neticesinde belirleneceği vurgulandı. Aday belirleme sürecinin daha hızlı yapılması için yetkinin MKYK'dan MYK'ya devredilmesi benimsendi. İlk adayların Ekim ayı sonunda açıklanacağı öğrenildi. Toplantıda 3 dönem kriteri nedeniyle izlenecek yol haritası ile ilgili de MKYK üyelerinin düşünceleri alındı.

Edinilen bilgilere göre 3. dönemi olan Bülent Arınç, Hayati Yazıcı gibi isimlerin ilerleyen dönemlerde de parti genel merkezinde görev alacakları öğrenildi. Yerel seçimler için aday adaylığı başvuruları 21 Ekim 2013'ten itibaren başlayacak. MKYK'nın uzun sürmesi ve Başbakan'ın düğüne katılacak olması nedeniyle "demokratikleşme paketi" toplantısı, önümüzdeki hafta salı gününe ertelendi.

Ücretler belirlendi

AK Parti mahalli seçimlerde aday adaylığı başvuru ücretleri belirlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MKYK toplantısında alınan kararlara göre, büyükşehirlerden belediye başkanı aday adayı olmak isteyenlerden 7 bin 500 lira başvuru ücreti alınacak.

Nüfusu 100 binin üzerinde olan illerde belediye başkanı aday adaylarından 3 bin lira, nüfusu 100 bin ve daha az olan illerde belediye başkanı aday adaylarından bin 500 lira başvuru ücreti alınacak.

Nüfusu 200 binden fazla olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 250 lira, nüfusu 50 binden fazla ve 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından bin 500 lira, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçelerde belediye başkanı aday adayları ile nüfusu 10 binden fazla olan belde belediye başkan aday adaylarından 750 lira başvuru ücreti alınacak.

Nüfusu 10 bin ve daha az olan belde belediye başkan aday adaylarından 400 lira, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından 750 lira, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından ise 250 lira başvuru ücreti alınacak.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler