YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti'de olağanüstü kongrenin tarihi belli oldu
AK Parti 27 Ağustos'ta olağanüstü kongreye gitme kararı aldı.
Ak Parti'de olağanüstü kongrenin tarihi belli oldu
11 Ağustos 2014 / 16:22 Güncelleme: 11 Ağustos 2014 / 18:01

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sona erdi. 

Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezindeki toplantı, 4,5 saat sürdü. 

Toplantıda, Erdoğan'ın, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla 27 Ağustos'ta genel başkan seçimi için olağanüstü kongre yapılması kararı alındı. 

Açıklama yapan Hüseyin Çelik:  "AK Parti 27 Ağustos'ta olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Kongre saat 10'da ve tek bir gündem maddesiyle toplanacak. Kongreye Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında gideceğiz. Kimse AK Parti içinde kavga, kaos beklemesin." dedi.

"Belirlediğimiz tarih Başbakan'ın gelmesiyle ilgilidir"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik: (AK Parti Olağanüstü Kongre tarihi) "Bu tarih Sayın Gül'ün gelmesiyle ilgili değil Başbakan'ın gitmesiyle ilgilidir."

"İsimlendirme meselesi üzerinde durmadık"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik: ''Biz bu MKYK'da isimlendirme meselesi üzerinde durmadık. Sayın Başbakan bu süreçte bütün MYK ve MKYK üyeleriyle, milletvekili arkadaşlarımızla, gerekli gördüğü camiamızın diğer yetkilileriyle istişarelerde bulunacak. Tekrar, ortak akılla biz bir isim üzerinde anlaşacağız ve büyük kongreye bu isimle gideceğiz.''

"Sayın Başbakan, cumhurbaşkanlığının hiçbir yetkisini kullanamaz"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik: "Başbakan'ın Genel Başkanlığı, 28 Ağustos'ta TBMM'de kendisine mazbatası takdim edilip yemin ettikten sonra sona erecek. Göreve başlama esastır. Bu süre içerisinde mevcut Cumhurbaşkanı, mevcut bütün yetkilerini kullanır ama Sayın Başbakan, cumhurbaşkanlığının hiçbir yetkisini kullanamaz. Seçilmiş olmasına rağmen resmen göreve başlamadığı, mazbatasını almadığı için böyle bir yetkiyi kullanamaz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler