YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de Meclis Başkanlığı için 3 isim konuşuluyor
Seçim sonrası toplanacak Meclis'te de partiler bu defa 'Başkanlık' için yarışa girecek.
AK Parti'de Meclis Başkanlığı için 3 isim konuşuluyor
24 Mayıs 2015 / 10:20 Güncelleme: 24 Mayıs 2015 / 10:25

Siyasi partiler arasında 7 Haziran seçimleri için meydanlarda kıyasıya bir yarış devam ederken, seçim sonrası toplanacak Meclis'te de partiler bu defa 'Başkanlık' için yarışa girecek. AK Parti Grup Yönetimi, seçimlerden sonraki Meclis süreci konusunda taslak bir takvim hazırladı.

Buna göre, geçici seçim sonuçlarının Resmi Gazete yayınlanmasının ardından milletvekillerinin ant içmesi için TBMM Genel Kurulunun 19 Haziran'da toplanması öngörülüyor. Aynı gün veya bir gün sonra Cumhurbaşkanı tarafından bir milletvekili hükümeti kurmakla görevlendirilecek. Sonraki haftada Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak.

Yeni hükümetin programının okunması ve güven oylamasının ardından ise Meclis 1 Ekim'e kadar yeniden tatile girecek. Meclis Başkanlığı seçimi ve yeni hükümetin kurulmasına ilişkin sürecin en geç 10 Temmuz'a kadar tamamlanması öngörülüyor. 

AK Parti kulislerinde, Meclis Başkanlığı için Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ve Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın ismi geçiyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler