YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi başlıyor
AK Parti’de Binali Yıldırım dönemi başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, 2. Olağanüstü Kongre’de genel başkan adayı olarak belirlendi.
AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi başlıyor
20 Mayıs 2016 / 02:11 Güncelleme: 20 Mayıs 2016 / 08:18

AK Parti, pazar günü yapılacak 2. Olağanüstü Kongre'ye genel başkan adayı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile gidecek. Yıldırım'ın ismi, temayül yoklamalarında açık ara ilk sırada çıktı.

Partinin kurucu ve doğal lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la da paylaşılan sonucun ardından, dün son istişare Merkez Karar ve Yönetim Kurulunda (MKYK) yapıldı. Ardından AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan törenle, pazar günkü kongrede genel başkan adayı olarak Binali Yıldırım'ın gösterileceği kamuoyuna açıklandı. Açıklamayı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaparken, parti yöneticileri de toplantıda hazır bulundu.

KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM

Konuşmasında “Kurucularından biri olmaktan her zaman büyük bir onur duyduğum AK Parti'nin genel başkan adaylığına layık görülmek, benim için onurların en yükseğidir, aynı zamanda da çok büyük bir sorumluluktur" diyen Yıldırım, “AK Parti kongreleri ayrışma nedeni değil, kardeşliğin, bağların, birlikteliğin daha da kuvvetlendirilme vesilesidir. Bu kongremizin de çok daha fazla birbirimize kenetlenerek, kutlu yürüyüşe devam yolunda bir kararlılık ortaya koyacağına, yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

TERÖR BELASINI TÜRKİYE'NİN GÜNDEMDEN ÇIKARACAĞIZ
 

“Şunu herkes bilmelidir, AK Parti bir dava partisidir, milletin geleceğini inşa etme partisidir, geçmişini koruyarak geleceğe yürüyen partidir. Milletim rahat olsun, bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız."

55-002.jpg

BAYRAĞI BAŞARIYLA GETİRDİ

Başbakan Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan devraldığı bayrağı, bugünlere başarıyla getirdiğini belirten Yıldırım, “Bugüne kadar verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ÇELİK AÇIKLADI

AK Parti'nin yeni genel başkan adayını açıklayan isim AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik oldu. “Çok değerli bir arkadaşımız, büyük bir mutabakatla İzmir Milletvekilimiz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, genel başkan adayı olarak seçilmiştir" sözleriyle Yıldırım'ı anons eden Çelik, “Başarılarıyla, hizmetleriyle 'hava yolunu halkın yolu yaptık' sloganıyla, millete dokunan, milletle beraber yürüyen, milletle beraber siyaset yapan, çok değerli bir siyaset adamı, çok değerli bir devlet adamı olarak bugünlere gelmiştir" ifadesini kullandı.

66-002.jpg

MİLİM MESAFE YOK

Son dönemde bazı kesimlerin, partide ikilik olduğu yönündeki ifadelerine de tepki gösteren Çelik, şöyle devam etti:

“Vakit kaybettiren, boş yere uğraşmak zorunda kaldığımız bir tartışma devam ediyor. Bu tartışmayı kapatmanın zamanı gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızla, zatı devletleri ile, liderimizle, kurucu genel başkanımızla AK Parti kadroları arasında bir milim bile mesafe yoktur, dün olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır."

O koltuğa oturdu

* Yıldırım, salona girerken tebrikleri kabul etmeye başladı.
* Salonun ön tarafında bulunan koltuklarda tüm bakanların isimleri yazılıydı.
* Sadece AK Parti'nin yeni genel başkanı olarak ilan edilecek koltukta isim yazılı değildi. Yeni genel başkanın bu koltuğa oturacağı açıklanmıştı. O koltuğa salona girdiğinde Yıldırım oturdu.
* Binali Yıldırım ismi takdim edilince AK Parti'nin sevilen müziği 'aynı yoldan geçmişiz biz' çaldı. Yıldırım konuşmak için kürsüye çıkarken bu müzik devam etti.
* AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu toplantıya katılmadı.
* Çelik ve Yıldırım, konuşmalarında Erdoğan'a da teşekkür etti. Erdoğan'ın isminin geçtiği anlarda salonda büyük alkış oldu.
* Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yıldırım'ı arayarak genel başkanlığa aday gösterilmesi dolayısıyla tebrik etti.
* Binali Yıldırım'ı kardeşleri İlhami ve Eyüp Yıldırım da yalnız bırakmadı.
* Yıldırım'ın adının açıklanacağının duyulması üzerine memleketi Erzincan sevinç gösterilerine sahne oldu.
* Yıldırım, Erdoğan ve Davutoğlu'nun ardından 3. genel başkan olacak. Hükümeti kurduğu takdirde Yıldırım, AK Parti'den Abdullah Gül, Erdoğan ve Davutoğlu'nun ardından 4. başbakan olarak tarihe geçecek.

AK Parti Genel Başkan adayı Yıldırım, Diyarbakır'da PKK'lı teröristlerin Dürümlü mezrasında patlayıcı yüklü kamyonu infilak ettirmesi sonucu hayatını kaybeden 16 kişinin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Taziye çadırında Kur'an-ı Kerim okundu, Yıldırım ve beraberindekiler patlamada hayatını kaybedenler için dua etti.

Yıldırım, “16 vatandaşımız bir kamyon dolusu patlayıcı ile hunharca şehit edildi. Kardeşliğimizi, toprak bütünlüğümüzü, vatanımızı bölmeye kast edenler cevabını en şiddetli şekilde alacaktır. Gidenleri geri getiremeyiz ama şunu herkes bilmelidir ki gereken neyse her şey yapılacak. Devletimiz bütün imkanlarını seferber edecek" dedi.

Binali Yıldırım, buradaki temasları sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte 28 Mayıs'ta tekrar Diyarbakır'da olacaklarını açıkladı.

 

YENİŞAFAK

 // ceylan
Tebrik ediyorum o koltuga yakisan tek bilgi sahibi...
23 Mayıs 2016 11:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler