YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti yönetimi, mevcut belediye başkanlarıyla i
AK Parti yönetimi, mevcut belediye başkanlarıyla i
AK Parti yönetimi, mevcut belediye başkanlarıyla i
02 Eylül 2008 / 08:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AK Parti yönetimi, mevcut belediye başkanlarıyla ilgili karne hazırlıyor. Koordinatör vekillerin yaptığı çalışma, birkaç gün içinde tamamlanacak. Geçer not alamayan başkan, tekrar aday gösterilmeyecek.


Meclis tatile girse de siyaset sıcak gündemini koruyor. Yeni dönemde en fazla konuşulacak konu mahalli seçimler olacak. Siyasi partiler, 2009'un Mart ayında 22 Temmuz'un ardından yeniden 'maşeri vicdanın terazisi'ne çıkacak. Kapatma davasının şekillendirdiği siyasi tablo daha net görülecek. Bu yüzden partiler işi sıkı tutuyor. Belediyelerin ezici çoğunluğunu elinde bulunduran iktidar partisi de ciddi bir hazırlık içinde. AK Parti, mevcut belediye başkanlarıyla ilgili uzun süredir performans tablosu hazırlıyor. Birkaç gün içinde tamamlanacak olan karne, belediye başkanlarının geleceğini belirleyecek. Geçer not alamayan başkan, tekrar aday gösterilmeyecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, performans değerlendirmelerinin genel merkezden görevlendirilen koordinatör vekiller aracılığıyla hazırlandığını belirtiyor. Sadece belediye başkanlarını değil, belediye ve il genel meclis üyelerini de test ettiklerini kaydeden Tanrıverdi, "Bir sistem belirledik. En başarısız görülen arkadaşlarımızın devam etmesini istemiyoruz." diyor. Tanrıverdi, aday belirleme konusunda ön çalışmaların yapıldığını ifade ederken, kasım ayına kadar isimlerin belirginleşeceğini aktarıyor. İstanbul ve Ankara adayları ile ilgili ise sır vermiyor. Kadir Topbaş ve Melih Gökçek'in aday olup olmayacakları sorusunu şöyle cevaplıyor: 'Ne evet ne de hayır.' Tanrıverdi, marttaki seçimleri 'demokrasi sınavı' olarak görüyor. Ona göre, bu seçim yerel yönetimlere başkan seçmekten ziyade ülkenin demokrasisinin kökleşmesine katkıda bulunacak: "Yerel yönetimler demokrasinin ana damarlarıdır. Demokrasinin işleyip işlemediğini görmek istiyorsanız yerel yönetimlerin işleyişlerine bakmak gerekir. Yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir."


Arsenikli su İzmir'de CHP'yi bitirecek


Tanrıverdi, sandık hedefini 'yüzde 60' olarak ortaya koyarken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 22 Temmuz seçimlerinin hemen ardından teşkilattan istediği "İzmir ve Diyarbakır"a özel önem vereceklerinin işaretlerini veriyor. Tanrıverdi, özellikle İzmir'de arsenikli suyun işlerini kolaylaştırdığını düşünüyor. CHP'nin seçimi kaybedeceğine inanan Tanrıverdi, "İzmir, Mersin, Diyarbakır, Trabzon, Edirne, Muğla gibi illerde yaşayan halkın da AK Parti belediyeciliğinden istifade etmesini istiyoruz." ifadelerini kullanıyor.


AK Partili belediyelerle diğer belediyelerin hizmetlerini kıyaslarken İzmir ve Manisa'yı örnek gösteriyor. İki belediyenin arsenikli su karşısındaki tavrını şöyle özetliyor: "Manisa Belediyesi ile İzmir Belediyesi yan yana iki komşu belediye ildir. Son günlerde konuşulur halde olan arsenikli su meselesinde iki ilimizde de arsenikli su tespit edilmişti. Tahlil raporları ortaya çıktıktan sonra Sağlık Bakanlığı her iki belediyeye arsenikli suyun insan sağlığına uyumlu hale getirilmesi uyarısında bulundu. Manisa Belediyesi, bu ikaza uydu ve suyu arsenikten temizledi. Arıtma tesislerini kurdu. Ama İzmir Belediyesi bu ikazı dikkate almadı. İşte AK Partili belediyenin duyarlılığı ve diğerinin duyarsızlığı."


Seçim harcamaları milyonlarca YTL'lik meblağlar tutuyor. Bu noktada akla "Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'ye verdiği 'Hazine yardımı cezası' partiyi nasıl etkileyecek?" sorusu geliyor. Yerel Yönetimler Başkanı Tanrıverdi, bu konuda rahat. Yardımın kesintili olmasının kendilerini sıkıntıya sokmayacağını kaydediyor. Partiye gönül vermiş vatandaşların açığı fazlasıyla kapatacağını vurguluyor: "Duyarlı ve partimize gönül vermiş dostlarımız seçim sürecinde bir kampanya sürdürme arzusunda. Herkes yerel seçimlere ilişkin böylesi bir açığın kapatılması konusunda heyecanlı. İl genel ve belediye meclis üyeleri bile oturum başı aldıkları huzur hakkını bağışlamak istiyor. Vatandaşlar banka hesap numarası istiyor. İl başkanlarımız yasaya uygun bir şekilde makbuz karşılığı bu talepleri karşılayacak."


9 bin sertifikalı aday adayımız var


Hüseyin Tanrıverdi, bu sene başında başlatılan Yerel Yönetimler Siyaset Akademisi'yle ilgili de bilgi verdi. Akademiye 12 bin kişi katılmış, 9 bin kişiye sertifika verilmiş. Tanrıverdi, optik okuyucularla yapılan sınavın "ÖSYM'nin sınavından daha ağır" olduğunu savunuyor. Tanrıverdi, akademinin faydalarını ise şöyle sıralıyor: "Bu eğitimi alanlar yerel seçimler sonrasında bir yerlere geldiklerinde bilinçli bir birey olacak. Şu ana kadar hiçbir siyasi parti bunu yapmadı. Biz işlerin bilimsel yapılmasından yanayız. Bu eğitimi almış bir belediye başkanı işe birçok hususu bilerek göreve başlar."


Genel merkezdeki sayaç, seçimi hatırlatıyor


AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı'nın bulunduğu 6. katın girişinde dijital bir sayaç göze çarpıyor. Bu sayaç, her gün bir rakam geri gidiyor. Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, sayacın amacını, "Teşkilatın daha etkin ve sağlıklı çalışması için yerel seçimleri hatırlatıyoruz. Her geçen gün seçime bir adım daha yaklaşıyoruz. Ben 1 yıldır sürekli gün sayıyorum." şeklinde açıklıyor. Tanrıverdi, 'AK belediyeciliği'ni ise şöyle tanımlıyor: "Biz seçimler için değil gelecek nesiller için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İnsan ve hizmet odaklı bir parti olarak insanımızın daha sağlıklı, daha güzel bir beldede, daha iyi bir kentte sosyal donatı alanlarını bulabildiği, çağdaş medeniyet hizmetlerinin sunulabildiği yerleşim alanlarında yaşamalarını istiyoruz." ZAMAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler