YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti yaptı, CHP panikledi
Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ, yeni demokratikleşme paketiyle Tunceli’nin isminin Dersim olarak değiştirileceğini açıkladı. Bu sözleri duyan CHP’li üç milletvekili alelacele Dersim için kanun teklifi verdi.
AK Parti yaptı, CHP panikledi
21 Eylül 2013 / 08:44 Güncelleme: 21 Eylül 2013 / 12:41

Tunceli Üniversitesi tarafından ikincisi düzenlenen Uluslararası Dersim Sempozyumu, açılış konuşmaları, Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci başlıklı açılış paneliyle başladı.

Sempozyumun açılışında konuşan Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ, Dersim katliamı ve Dersim isminin iadesiyle ilgili tartışmalara değindi.

Rektör: 2011’de teklif ettim

Boztuğ, iki yıl önce Dersim olan adının Tunceli’ye geri verilmesini istediğini hatırlatarak, şunları söyledi. “2011 yılında devlet Dersim 37-38’le yüzleşmeli, mecliste bir araştırma komisyonu kurmalı, bu araştırma komisyonunda 37-38 yıllarında yaşanan katliamda kastını; amacını aşan görevliler varsa ortaya çıkarılıp özür dileyip gerekirse bir anıt dikelim.

Yine Referandum yaparak Dersim ismini geri verelim demiştim. Ben bunları dediğimde tehditler aldım. İnşallah şu anda kamuoyunda açıklanmasını beklediğimiz demokratikleşme paketiyle bir kaç ay içinde hem ilimizin hem üniversitemizin adının Dersim olduğu günleri de göreceğiz.”

CHP: Tunceli Dersim olsun

Rektör Boztuğ’un bu açıklamarı ile yeni demokratikleşme paketinde ‘Dersim teklifi’ olduğunu duyan CHP, ‘atağa’ geçti. Partinin Tunceli Milletvekilleri Hüseyin Aygün, Kamer Genç ile İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Tunceli’nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi için kanun teklifi verdi. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklif, “Dersim adının Tunceli olarak değiştirilen ilimize tekrar Dersim adının verilmesi’ ismini taşıyor.

 

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler