YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti ve MHP'nin Çorum rekabeti
AK Parti ve MHP'nin Çorum rekabeti
30 Eylül 2015 20:03
7 Haziran’da Çorum’da 59 bin 33 oy alan MHP, bu ilde kıl payı vekil çıkaramadı. Bu yüzden MHP, Çorum’a büyük önem veriyor.

Seçmenlerin kapıları tek tek çalınarak oy istenecek. Bahçeli de kent merkezinde miting düzenleyecek, ilçeleri ziyaret edecek.

MHP’ye milletvekili kaptırmak istemeyen AK Parti de boş durmuyor. Başbakan Davutoğlu da Çorum’da miting düzenleyecek.

MHP’nin  7 Haziran seçimlerinde kıl payı denilebilecek bir oy farkı ile milletvekili kaybettiği bölgelerle ilgili olarak yürüttüğü analiz çalışmaları sonuçlandı. Buna göre; milletvekili kazanamadığı ama yürütülebilecek iyi bir çalışma ile milletvekili çıkarabileceği il olarak Çorum belirlendi.

KIL PAYI BİR MİLLETVEKİLİ GİTTİ

Çorum’da, 7 Haziran seçimlerinde 180 bin 65 oy alan AK Parti, 60 bin 21 oy ortalaması ile 3 milletvekili, 74 bin 146 oy alan CHP bir milletvekili çıkarmıştı. MHP ise 59 bin 33 oy almasına rağmen milletvekili çıkaramadı. MHP 988 oy farkı ile kaybettiği  bir milletvekilini kazanabilmek için özel bir çalışma programı uygulayacak. Ancak AK Parti de kazandığı milletvekilini MHP’ye kaptırmamak için bu bölgeye önem verecek. Çorum’da 1 Kasım seçimleri AK Parti ve MHP’nin çekişmesine sahne olacak.

MHP ADAY DEĞİŞTİRDİ

MHP çok önem verdiği Çorum’da kazanabilmek için ilk olarak listelerde aday değişikliğine gitti. 1980 öncesi Ülkücü İşçiler Derneği’nde önemli görevlerde bulunmuş 1. sıra adayı Vahit Kayırıcı yeniden aday gösterilmedi. Bunun yerine Gazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Vahit Doğan’ı aday gösterdi. Hukuk alanında önemli çalışmaları olan Prof. Dr. Vahit Doğan’ın AK Parti tabanından oy alabileceği düşünülüyor. Ancak Çorum’da önemli bir tabanı bulunan Vahit Kayırıcı’nın aday yapılmaması nedeni ile bazı küskünlüklerin yaşanabileceği de iddia ediliyor. MHP Çorum teşkilatı bu küskünlükleri önlemek için şehir dışında yaşayan partililerini seçim kampanyası boyunca Çorum’a çağıracak. Bu isimler kapı kapı dolaşarak oy isteyecekler ve MHP’ye artı bir katkılarının olmaları sağlanacak. MHP’nin Çorum’da bir milletvekili kazanabilmesi için AK Parti’nin üçüncü milletvekili ve MHP arasındaki 988 oyun eritilmesi gerekiyor.

İNCE HESAPLAR YAPILIYOR

Bunun için AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde en az 495 oy kaybetmesi bu oyları da MHP’nin alması gerekiyor. Böyle bir sonuç elde edebilmek için MHP nerede ise Çorum’daki seçmenleri tek tek ziyaret edecek. Bu ziyaretlerde de AK Parti döneminde yürütülen ‘Çözüm Süreci’ ve 17-25 Aralık olayları gündeme getirilecek. Buna karşılık olarak AK Parti de ‘MHP’nin bölücübaşı Apo’yu asmadığını’ ve 7 Haziran seçimleri sonrasında sergilediği uzlaşmaz tavrı’ koz olarak kullanacak.

GENEL BAŞKANLAR ÇORUM’DA

Seçim takviminin sıkışıklığı nedeni ile bir çok ile gidemeyecek Genel Başkanlar Çorum’a özel bir ilgi gösterecek. AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çorum’da miting düzenleyecek. Bahçeli, bu sırada bazı ilçeleri de ziyaret edecek. Bu ziyaretler sırasında, Bahçeli’nin karşısına aday olarak çıkan Ülkü Ocakları eski Genel Başkanlarından Muharrem Şemsek’in de bulunabileceği belirtiliyor.

 

VAHDET

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler