YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Ak Parti varken Şener’in şansı yok”
“Ak Parti varken Şener’in şansı yok”
“Ak Parti varken Şener’in şansı yok”
12 Temmuz 2008 / 21:44 Güncelleme: 12 Temmuz 2008 / 00:00

Bülent Arınç, Şener'in AK Parti'den istifasına iki ayrı sebeple üzüldüğünü söyledi ve ekledi: Şener'in yeni hareketi başarısız olmaya mahkum...


TBMM Eski Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, eski Başbakan yardımcılarından Abdüllatif Şener'in istifasıyla AK Parti'nin kayba uğradığını belirterek, "Aldığı karar eğer yeni bir oluşum meydana getirmekse bu başarısız olmaya mahkum bir girişimdir" dedi.


Manisa Spil Dağı Milli Parkı'nda Hafızlar ve Mevlidhanlar Kültür ve Sanat Şöleni'ne katılan Bülent Arınç, Şener'in AK Parti'den istifasına iki ayrı sebeple üzüldüğünü ifade eden Arınç, şunları kaydetti:


"Üzüntüm, AK Parti, Sayın Şener'in istifası ile bir kayba uğramıştır. Keşke kalsaydı, keşke o bilgi birikimini AK Parti'de paylaşabilseydi. AK Parti, bundan kazançlı çıkardı. Sayın Şener de Başbakan Yardımcılığı yaptığı bir partide bütün gücünü emeğini vermek suretiyle Türk siyasetine katkı sağlardı. İkinci üzüntüm ise kendisi içindir. Çünkü aldığı karar eğer yeni bir parti, yeni bir siyasi oluşum meydana getirmekse bunun sonucunu şimdiden görebiliyoruz. Bu başarısız olmaya mahkum bir girişimdir. Çünkü Türkiye'de AK Parti var, AK Parti'nin gücü var, arkasında 20 milyona yakın halkın desteği var."


AK Parti'de bir siyaset, lider boşluğunun bulunmadığını söyleyen Arınç, bu parti varken kurulacak hiçbir siyasi oluşumun, partinin başarılı olma şansının olmadığını savundu.


Bülent Arınç, partisinin yerel seçimlerden de büyük bir başarı ile çıkacağını, kamuoyu yoklamalarının yine yüzde 50'lere yaklaşan bir desteği gösterdiğini, İzmir ve Tunceli dahil belediye başkanlıklarını partisinin kazanacağını iddia etti.


ERGENEKON SORUŞTURMASI


Eski TBMM Başkanı Arınç, Ergenekon'un bir adli operasyon olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


''Bugüne kadar tutuklanmış veya tutuksuz olarak yargılanacak olan kişiler arasında emekli Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları da olabilir, emniyet mensupları da olabilir, gazeteci de yazar da serbest meslek sahibi de olabilir. Nihayetinde bu hakimlerin ve savcıların yürüttüğü bir operasyondur. Bunu TSK'ya mal etmek ve onu yıpratmak kesinlikle doğru değildir. Her kurumun içerisinde yanlış yapan bir insan olabilir. Önemli olan hiç kimsenin suç işleme imtiyazının olmamasıdır. Türkiye bunu bu devirde görüyor. İşin doğru olan, güzel olan yanı da budur. Hiç kimse ulaşılmaz, hiç kimse dokunulmaz, hiç kimse hesap sorulmaz değildir.''


Türkiye'nin artık bir hukuk devleti olduğunu ifade eden Arınç, ''Bizim bütün arzumuz, başlayacak olan yargı sürecinin de hukuk devletine yakışır bir süreç olması ve mevcut yasalar içerisinde herkese isnat edilen fiillerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin ortaya çıkmasıdır'' dedi.


Bülent Arınç, TSK'nın da içinden bir kuvvet komutanının adi bir suçtan yargılanmasını sağladığını, bunun doğru olduğunu ifade ederek, valilerin de askerlerin de yargılanabileceğini, suç işlememenin önemli olduğunu kaydetti.


Sadece Ergenekon'un konuşulduğunu, ancak son 5 yıl içinde çeşitli adlar altında pek çok çete ve suç örgütüne yönelik operasyon gerçekleştirildiğini belirten Arınç, 6 yıl içinde hiçbir olayın faili meçhul olarak kalmadığını, Ergenekon'un da bunlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler