YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti süreci doğru götüremez
Gürsel Tekin, ''İmralı'daki görüşmeler'' ilişkin, ''Türkiye'nin temel meselesini konuşuyorsunuz ama anamuhalefete bilgi vermiyorsunuz. AKP'nin klasik alışkanlığı, umut ediyorum ki süreci doğru götürürler ama hiç zannetmiyorum'' dedi.
Ak Parti süreci doğru götüremez
23 Şubat 2013 / 13:34 Güncelleme: 23 Şubat 2013 / 13:36

 

Tekin, İstanbul Aydın Üniversitesi Siyaset Akademisi'nin Ankara kapanış programında, ''Türkiye'de Kentsel Dönüşüm ve Belediyecilik'' konulu oturuma konuşmacı olarak katıldı.
 
Oturum öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Tekin, bugün BDP heyetinin İmralı Adası'na gitmesinin hatırlatılarak, ''Bu süreçten umutlu musunuz'' diye sorulması üzerine, şunları söyledi:
 
''Tabii bu sürecin ilk başından itibaren anamuhalefet olarak, iyi niyetli düşüncelerimizi her zaman ifade ettik. Ama ne yazık ki bu kadar önemli bir sorunun asgari düzeyde parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerle paylaşılmaması doğrusu büyük bir eksikliktir. O konuda da bizim İmralı süreciyle ilgili size söyleyebileceğimiz en ufak bir cümlemiz yok, çünkü bizimle paylaşılmış bir şey yok. Türkiye'nin temel meselesini konuşuyorsunuz ama anamuhalefete bilgi vermiyorsunuz. AKP'nin klasik alışkanlığı, umut ediyorum ki süreci doğru götürürler ama hiç zannetmiyorum.''
 
''İmralı süreci'', ''İmralı görüşmeleri'' şeklinde tanımlanmaların kullanılmasının sorulması üzerine ise Tekin, ''Tabii bir tanım koyacaksınız. Bu mahcubiyet, bu korku...Böyle bir şey olabilir mi  Ne demek, ada dediğiniz coğrafi bir tanımdır'' ifadelerini kullandı.
 
''Adı bile koyulamayan bir sürecin, nasıl çözüleceğini merak ettiğini'' belirten Tekin, ''2009 sürecinde hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz yine benzer bir tanım krizi olmuştu. Kardeşlik projesi, Kürt raporu vesaire derken bir yıl projenin adı bile konulamadı. Burada böyle komedi tariflerle işte 'ada'ydı şuydu buydu gibi doğru olmayan cümlelerle... Umut ediyoruz ki süreci doğru götürürler. Bizim CHP olarak beklentimiz Türkiye'nin iç barışıdır, Türkiye'nin bütünlüğüdür. Her ne kadar bize bilgi verilmemiş de olsa bunu dikkatle izliyoruz, yakından takip ediyoruz'' ifadelerini kullandı.
 
 
''Yeni anayasadaki beklentimiz demokrasi ve özgürlüktür''
 
 
Yeni anayasa çalışmaları ve hükümet kanadından yapılan açıklamaların hatırlatılarak, CHP'nin tavrının sorulması üzerine Tekin, şunları söyledi:
 
''Sayın Başbakan'ın, AKP yetkililerinin hızına yetişmek mümkün değil. Bir yeni anayasa süreci son derece iyi niyetle başlarken, bu süreci sabote etmek için hemen hemen her ayda bir yetkilinin açıklamaları var. Doğrusu biz bunu ciddiye almıyoruz. Bizim beklentimiz, Türkiye'nin beklentisi, daha evrensel bir hukuk sistemini hayata geçirmektir. Yeni anayasadaki beklentimiz demokrasi ve özgürlüktür. Bizim yeni anayasadaki beklentimiz, sayın Başbakan'ın makamı, mevkisi değil. 74 milyonun beklentisi önümüzdeki süreçte kendisini daha huzurda güvende hissedebileceği bir anayasadır. AKP'nin talebi o değil. Bizim talebimiz demokrasi ve özgürlük, AKP'nin talebi başka. AKP masadan kalkabilir ama biz Türkiye'de özgürlükçü bir anayasaya ihtiyaç olduğu inancı içerisindeyiz. O mücadelemiz devam edecek.''
 
''Yeni anayasa süreci ve İmralı ile görüşme süreci sizce dendiği gibi paralel mi yürütülüyor'' sorusu üzerine Tekin, ''Hayır. Yeni anayasa sürecindeki tartışma, bu süreç başlamadan önce hatırlayın, Sayın Başbakan'ın makamı mevkisi ne olacak tartışmasıyla başlamıştı. O açıdan süreç bence yürüyor. Sayın Çiçek bu sürecin patronudur. Çok ciddi deneyimi olan bir siyasetçidir. Herhalde bu beklentiyi hayal kırıklığına uğratmayacak düşüncesi içerisindeyim'' dedi.
 
Tekin, köprü ve otoyol ihalelerinin iptaline ilişkin soruyu yanıtlarken de ''Tanzanya gibi bir ülkede yaşadığımız için o açıdan...Bugüne kadar, sadece köprü ihalelerine değil bütün ihaleleri gözden geçirdiğinizde göreceksiniz ki tamamen denetimsiz, kuralsız ve birçok ihale de şu anda yargıda, AKP dönemi olunca bunlar yazılmıyor, klasik başka bir moda'' ifadelerini kullandı.
 
 
''CHP'de belediye başkanlığı yapacak binlerce arkadaş var''
 
 
CHP'nin yerel seçimlere yönelik aday belirleme sürecinin sorulması üzerine ise Tekin, şunları kaydetti:
 
''Sanki 2014 seçimlerine sadece CHP girecekmiş gibi. İnşallah sadece CHP girer de... Öbür partiler herhalde girmiyor. Bu klasik soru bin kez soruldu. CHP'nin birinci önceliği büyük kentlerdeki bu talanı durdurmaktır. Sayın Bayraktar, hemen hemen bütün televizyonlarda izliyorsunuzdur, her çıktığında kentsel dönüşümün, şirinliklerini anlatıyor. Sayın Bayraktar'a bir sorum var, sadece İstanbul ve büyük kentlere baktığımızda yılda 2 bin, 3 bin tane plan tadili yaparak, kenti nasıl dönüştüreceksiniz  Bu sorunun cevabını istiyorum. Dönüştürmüş olduğunuz plan tadillerine baktığınızda, damatlar, çocuklar, yeğenler, yandaşlar, bakanlar...Böyle bir kentsel dönüşüm olabilir mi  Bütün bu sorunlar ortadayken, bu sorunların tartışılmadığı yerde aday tartışmasının doğru olduğu inancı içerisinde değilim. Öncelikle kentlerin talanlarının durdurulmasını istiyoruz. CHP'de belediye başkanlığı yapacak binlerce arkadaş var.''
 
Tekin, Mustafa Sarıgül'ün İstanbul Büyükşehir Belediyesine adaylığı ile ilgili soruları ise yanıtsız bıraktı.
 
Tekin, öğrencilere yönelik konuşmasında ise Türkiye'deki kentlerin plansız olduğunu anlattı. Londra, Berlin ve İstanbul'a ait şehir planlarını gösteren Tekin, ''Londra ve Berlin'deki planların hiçbirinin altında siyasetçi imzası yok'' dedi. 
 
''Her ortaklık bozulur, suç ortaklığı bozulmaz'' ifadesini kullanan Tekin, ranta fırsat vermeyen yeni belediye yasasına ihtiyaç olduğunu söyledi.  
 
 
AA
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler