YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti seçimde onları hedef alacak
AK Parti seçimde onları hedef alacak
16 Eylül 2015 03:21
AK Parti kurmaylarının Başbakan Davutoğlu'na hazırladığı raporda yeni seçmenler, gençler ve kadınların oy oranının düşük olmasına dikkat çekildi. AK Parti teşkiları seçim sürecinde söylemini belirtilen kitle üzerinde geliştirecek.

AK Parti 1 Kasım seçimleri için yeni beyanname çalışmasını başlattı. Beyannamede özellikle kadınlar ve gençlere hitap edecek vaat ve projelerin açıklanması bekleniyor. 7 Haziran seçimleri sonuçlarını analiz eden AK Parti kurmayları, oy düşüşünün özellikle genç ve kadın seçmenlerde yaşanan destek kaybından kaynaklandığını düşünüyor.

Bu tespit ışığında 1 Kasım'da gençleri ve kadınları yeniden kazanmak için yapılması gerekenleri de içeren bir rapor hazırlandı. Rapor, AK Parti'nin mevcut oylarını diğer partilerdeki oranları ve oy oranlarındaki değişimle analiz ederken, önce söylem değişikliğini önceleyen bir kampanya yapılması gerektiği vurgulandı. AK Parti'nin hem gençlere hem de kadınlara sayısız hizmet ve proje üretmesine karşın söylemdeki eksikliğin sonucu belirlediği tespit edildi. İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulan o çalışmadan detaylar:

YENİ SEÇMEN ÖNEMLİ

İlk kez oy veren yeni seçmen kitlenin oy tercihleri, Türkiye'nin genel ortalamasıyla örtüşmüyor. Bu kitlede, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 10'un kısmen üzerinde oy alan HDP ve MHP etkili... HDP'nin yeni seçmende etkisi yüzde 25, MHP'nin yüzde 24. CHP bu kitleyi, aldığı oy oranına orantılı bir şekilde etkiliyor. Yeni seçmen kitlenin yüzde 25'i CHP'ye oy vermiş. Yüzde 41 oy alan AK Parti'nin yeni seçmen kitlesinde etki oranı yüzde 22.

KADIN SEÇMEN KAYBEDİLMEMELİ

AK Parti kadın seçmen avantajı kaybedildi. Kadınların erkek seçmene oranı yüzde 55'e 45 iken şimdilerde bu oran eşitlendi.

28 YAŞ ALTI ADAY

Gençlerden ve özellikle 28 yaş altı kadınlardan aday gösterelim. 2 vekilden fazla vekil olan yerlerde seçilecek sıraya gençleri de koyalım. Sahada gençler olsun. Gençlik kolları gençlerle rahat iletişime geçebiliyor.

İSTİHDAM İÇİN RADİKAL ADIMLAR

Kadınlara ve gençlere yönelik vaatlerde istihdam öncelikler arasında yer almalı. Genç istihdamı ve kadın istihdamı için özel adımlar atılmalı. Kadınlar evde istihdam özel çalışma yapılmalı, 100 bin kadına evde istihdam için teşvik verilmeli. 100 bin genci stajlarla yurt dışına gönderip, 10 bin gence hibe vererek kendi işleri kurdurulabilir. Genç istihdamı yönelik mesajlar verilmeli.

SÖYLEMİ KADINLAR BELİRLESİN

Kadınlarla ilgili somut politikadan ziyade söylem problemi var. AK Parti'de siyaset yapan kadınların partinin söylemlerini belirlemede daha önde olması gerekiyor. Parti politikalarının, kampanyanın, vaatlerin anlatımında alan kadınlara bırakılmalı.

RAPORDA GENÇLERLE İLGİLİ ÖNERİLER:

GENÇLER OLDUĞU GİBİ KABUL EDİLSİN

Gençlerde ise temel sorun iletişim eksikliği. Gençlerle güçlü iletişim için "kimliklerine bakılmadan kabul" ilk adım olarak atılmalı. Gençlere "gelin ne istiyorsanız siz yapın, demokratik yollardan yapın" mesajı verilmeli. Her alanda gençlerin kendi konularına ilişkin tespit, öneri ve eleştirileri karşılık bulmalı.

ÜNİVERSİTELERDEN KORKMAYIN

AK Parti hükümetleri zamanında gençler için muazzam yatırımlar yapıldı. Üniversiteler, burslar, yurtlar açıldı. Fakat AK Parti yönetimi gençlere ulaşmak için üniversiteyi bir platform olarak görmüyor. Partinin marka isimlerinden belirlenen kişiler üniversitelerde konuşsun, Başbakan Davutoğlu da, 7 bölgede 7 üniversite ziyareti yaparak gençleri dinlesin.

ACİL "FOCUS" GRUBU

Gençlik "focus grubu" oluşturup gençlerin dertleri, istekleri dinlenmeli. Bu kapsamda beyannamede bir mesaj verilmeli. Dünyayla entegre önü açık gençler AK Parti'ye kazandırılmalı. Gençlik için idol olabilecek isimler de parti vitrininde olmalı.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler