YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti MKYK'da konuşulanlar
Dün yapılan Ak Parti MKYK toplantısında konuşulanlar ortaya çıkıyor. Erdoğan teşkilatlara, " Disiplinli çalışın" uyarısında bulundu. Ayrıca Erdoğan istifa edip etmeyeceği konusunda da bilgi verdi.
Ak Parti MKYK'da konuşulanlar
03 Temmuz 2014 / 05:06 Güncelleme: 03 Temmuz 2014 / 05:15

Cumhurbaşkanı adayı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Köşk seçimleri sonuna kadar Başbakanlık’tan istifa etmeyeceğini de ifade ettiği öğrenildi.

Erdoğan, parti kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda kendisinden sonra partinin başına geçecek kişinin aynı zamanda Başbakan olacağını da dile getirdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından iki gündür teşkilat ve parti yönetimi ile toplantı üstüne toplantı yaptı. Önceki günkü il başkanları ve dünkü partinin en üst karar organı olan MKYK toplantısında Erdoğan’ın Köşk adaylığı ve yeni yol haritası masaya yatırıldı.

Teşkilatlara talimatlar

10 Ağustos’un yeni Türkiye için çok önemli bir seçim olacağını belirten Erdoğan, Ak Parti teşkilatlarının üzerine düşen görevi yerine getirmesini, daha önceki seçimlere göre daha disiplinli olunmasını istedi.

Toplantılarda Erdoğan’ın yerine kimin geleceği ise isim belirtilmeden konuşuldu. Erdoğan’ın bu toplantılarda, başbakan ve genel başkanın aynı isimden oluşacağına yönelik mesajlar verdiği öğrenildi.

İstifa etmeme gerek yok

Toplantılarda muhalefetin, “Köşk seçimi sürecinde Başbakan’ın istifa etmesi gerekir” eleştirileri de değerlendirildi. Erdoğan’ın ise bu eleştirilere yönelik, “İstifa etmeme gerek yok” mesajını verdiği öğrenildi.

Ak Parti içinde bir süredir genel başkan ve Başbakan’ın ayrı isimler mi olacağı tartışmaları yaşanıyordu. Erdoğan’ın istifa etmesinin ardından olağanüstü kongreye 45 gün içinde gidilmesi gerekiyor.

Bu süre içinde de genel başkanvekili olarak partide ikinci adam konumundaki Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin görev yapacak.

Köşk seçimi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Erdoğan’ın görüşmesine göre de yeni yol haritası açıklanacak.

İlk anketten 'ilk tur' çıktı

Milliyet’in edindiği bilgilere göre MKYK’da değerlendirilen anketlerde Erdoğan’ın oy aralığı 52-55 aralığında çıktı. 5 anketin ortalaması ise ilk turda seçilebilecek oran olan yüzde 53.5 oldu. Muhalefetin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ise yüzde 40 dolayında çıktığı öğrenildi.

Taksicilerle sohbet etti

Erdoğan, MKYK toplantısına katılmak üzere evinden Ak Parti Genel Merkezi’ne geçerken yol güzergâhında kendisini bekleyen bir grup vatandaşla sohbet etti. Erdoğan, daha sonra Keçiören Köprüsü altında bulunan Zirai Donatım Taksi Durağı’nı da ziyaret ederek, buradaki esnafla kısa bir süre sohbet etti.

Taksi durağı dışında kendisini alkışlayan vatandaşları da selamlayan Erdoğan, gazetecilerin adaylık sürecine ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, değerlendirmeyi daha geniş bir zamanda yapacağını söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler