YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti-MHP hükümeti imkansız mı? Mevlüt Karakaya değerlendirdi
MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Pazartesi günü yapılacak Davutoğlu - Bahçeli görüşmesi öncesi koalisyon ihtimalini ve son gelişmeleri değerlendirdi.
AK Parti-MHP hükümeti imkansız mı? Mevlüt Karakaya değerlendirdi
15 Ağustos 2015 / 08:25 Güncelleme: 15 Ağustos 2015 / 08:33

Kanal A ekranlarında Gözden Kaçanlar programında Fahrettin Damga'nın konuğu olan MHP Genel Başkan Yardımıcısı Mevlüt Karakaya, erken seçim ve MHP - AK Parti koalisyonu ihtimalini değerlendirdi.

İşte Mevlüt Karakaya'nın açıklamalarından öne çıkanlar;

"MHP'yi kendi kafalarında oluşturdukları bir canavarla anlatmaya çalışıyorlar"

"MHP'yi kendi kafalarında oluşturdukları bir canavarla anlatmaya çalışıyorlar. Birileri bunun propagandasını yapıyor. Kürt kökenli vatandaşlarımız ile ilgili MHP'nin kullandığı tek bir kavram vardır. O da, 'Kürt kardeşlerimiz' kavramıdır. Bir de dolayısıyla iç içe girmişsiniz. Ben yönetimden bahsediyorum. Teşkilatlardan bahsediyorum. Kürt kökenli kardeşlerimizle. Buradaki olay şu, Amerika'ya bakıyorsunuz 72 buçuk millet ben Amerikanım diyor. Aynı şet Fransa'da. Teninin rengine bakmıyor ben Fransızım diyor. Yine diğer taraflar da aynı şekilde."

"Yani, 'Ben Kürt'üm' demende bir sakınca yok. Kürtçe konuşmanda bir sakınca yok. Ama bakın bu memlekette alt kimlikleri üst kimlik haline getirmeye çalıştığınız zaman ayrışma başlar. Şimdi bu noktada biz bu tür şeylere karşı çıkıyorsak öyle rastgele etnisiteye dayalı, ırka dayalı bir çekinceyle değil. Bizim öyle bir derdimiz yok. Irkçılık ve etnisiteye dayalı siyaset dinimiz açısından da kabul gören bir şey değil."

"Erken seçimin bu şartlar altında tedavülden kalktığını söylüyoruz"

"Ülkeyi ciddi bir biçimde terörün sardığı, kan gölüne dönüştürdüğü bir ortamda bir erken seçime gitmenin doğru olmayacağını erken seçimin bu şartlar altında tedavülden kalktığını söylüyoruz. Şimdi bakın milletimiz bunu çok iyi anlamalı. Bakın 7 Haziran akşamı geçici sonuçların açıklanmasından sonra siyasi parti liderleri açıklama yaptılar.

Sayın Davutoğlu bir balkon konuşması yaptı. Davutoğlu'nun arkasından kim konuştu? Sayın Bahçeli konuştu. Şimdi Sayın Davutoğlu oradaki konuşmasında çıkan sonuçları yorumladı. O yorumların içerisinde ne dedi? "Burada bir koalisyon görünüyor. Dolayısıyla bir koalisyon yapılacak ya da denenecek ve böyle bir şey olmazsa erken seçim olacak" dedi.

Bunu ben yadırgamak için söylemiyorum. Alternatifleri saydı. Bakın normal bir dönemde seçimi ağıza almak kadar normal bir şey yoktur. Demokrasinin gereğidir. Bunu ben eleştirmek için söylemedim. Ama bakın onun arkasından Sayın Genel Başkanımız o çıkan tabloyu okudu. Ve bir koalisyon durumunun olacağını ve Türkiye için en iyi koalisyonun nasıl olması gerektiğini parti görüşümüz doğrultusunda açıkladı.

Oradan bir soru geldi. "Efendim bu dedikleriniz olmazsa, Sayın Davutoğlu da erken seçim olabileceğini söyledi. Siz MHP olarak böyle bir erken seçime nasıl bakarsınız? Sayın Bahçeli de dedi ki, "Demokraside bu noktada erken seçimde bir alternatiftir. Yani böyle bir koalisyon olmuyorsa, erken seçim deniyorsa, bizde erken seçime varız." Şimdi Allah rızası için herkes elini vicdanına koysun. Seçimi istemek suç mu? Hayır değil. Şimdi bu nasıl aktarılmaya çalışıldı. Sayın Bahçeli ilk günden seçim istedi ve yanaşmadı gibi bir durum oluştu. Oradaki durum ve orada söylenen bu."

"Bakın hiç kimse şu sorumluluğu alamaz.  Biz uyarıyoruz MHP olarak"

"Bugün ki duruma gelelim. Varsayalım ki o gün erken seçim dendi. CHP ve AK Parti koalisyonu kurulamadı. HDP ile kurulamadı MHP ile kurulamadı. Azınlık olmadı. O zaman ne olacak? Seçim olacak. Şimdi bugün ile 7 Haziran arasında çok fark var. Nedir? Ülke kan gölü haline getirilmiş.  Bugün AK Parti'nin yöneticileri, bugün kamu görevlileri neyi söylüyor? PKK'nın bu açılım sürecinde boş durmadığını söylüyor. Dikkat edin. Bugün bir karakola 2 tonluk dinamitle saldırıyorlar."

"Bakın hiç kimse şu sorumluluğu alamaz.  Biz uyarıyoruz MHP olarak. Yani bugün, "Ben gideyim tek başıma iktidar olayım. Efendim ben gideyim burada bir sonuç alıp geleyim ya da ben bunları da terbiye edeyim... Yani koalisyonda o şartı diyorlar, bu şartı diyorlar geliyorlarsa gelirler. Gelmiyorlarsa götürürüm sandıkta tepesine vururum" gibi bir yaklaşımla böyle bir şeye girerse altından kalkamayacağı sonuçlarla karşılaşabilir."

"Başbakan MHP'ye teklife gelmeden önce erken seçim diyor"

"Bakın şurada Sayın Başbakan bugün 14'üncü yıldönümü münasebetiyle konuşmasında teşkilata şunu söylüyor. Diyor ki, "Sandığın yolu görünmeye başladı. Şimdi Pazartesi günü MHP'ye ne teklifle gelecek bilemiyoruz. Yani MHP'ye bir hükümet teklifi ile geleceksiniz. Normal şartlar altında bunun bir koalisyon teklifi olması gerekiyor. Ama o teklifle gelmeden önce de diyorsunuz ki, "Sandığın yolu göründü." Dolayısıyla MHP hiç bir zaman sorumluluktan kaçan bir siyasi hareket değil."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // Yılmaz
Siz kendiniz demedinizmi biz yokuz CHP ile HDP ile kurun diye biz unutmadık siz nasıl unutursunuz...
15 Ağustos 2015 15:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler