YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti listesinde büyük revizyon
AK Parti listesinde büyük revizyon
18 Eylül 2015 07:17
1 Kasım seçimi için liste hazırlıklarına devam eden AK Parti'de büyük revizyon bekleniyor. Adayların kaderini anket sonuçları etkileyecek.

Ak Parti, milletvekili aday listelerini yoğun bir mesai sonunda belirledi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu listelerinde büyük revizyon beklentisi hakim. Milletvekilleri ve bakanların iller arasında kaydırılmaları da gündemde. Üç dönem kuralına takılan milletvekillerine adaylık yolunun yeniden açılması ve 7 Haziran’da birçok kentte yaşanan oy kayıpları nedeniyle listelerde köklü revizyona kesin gözüyle bakılıyor.

Ak Parti’nin aday belirleme sürecinde 258 milletvekili ile ilgili illerde anket çalışması da yapıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulan analizde, 258 ismin illerinde benimsenip benimsenmediğine, 7 Haziran’dan sonraki süreçte iliyle ne kadar bağlantılı olduğuna bakıldı. Performansı ilinde kabul görmeyen isimler liste dışı kalacak. Küçük illerdeki “bürokrat” ve “teknokrat” kurmaylar ise büyükşehirlere kaydırılacak.
 
Ankara 1. bölgede yine Yalçın Akdoğan’ın, 2. bölgede Cemil çiçek’in, İzmir 1. bölgede Nükhet Hotar’ın, 2. bölgede Binali Yıldırım’ın liste başında olması bekleniyor. 7 Haziran’da İzmir’de liste başı olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun memleketi afyonkarahisar’dan aday gösterilmesi bekleniyor. 7 Haziran’da Bursa’dan seçilen sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun eski  bölgesi Edirne’ye, 3 dönem kuralı nedeniyle aday olamayan Faruk Çelik’in de eski seçim bölgesi Bursa’da liste başı olması bekleniyor.
 
MYK tam kadro aday
 

Ak Parti’de yeni MYK’nın tamamının listelerde yer alması bekleniyor. Başbakan Davutoğlu’nun İstanbul söylentilerinin aksine Konya’dan aday olacağı kaydedildi. MYK’nın yeni üyeleri bekir bozdağ’ın Yozgat, Ayhan Sefer Üstün’ün Sakarya, Vedat Demiröz’ün Bitlis, Çiğdem Karaaslan’ın Samsun, Selçuk Özdağ’ın Manisa, Naci Ağbal’ın Bayburt, Mehmet Özhaseki’nin Kayseri Mevlüt Çavuşoğlu’nun Antalya, Ömer Çelik’in Adana’dan adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Mehmet Ali Şahin’in de Karabük’ten aday olması bekleniyor.
 
Büyük revizyon Doğu’da
 

Doğu ve Güneydoğu illerinde listeleri yeni baştan şekilleniyor. Batı illerinde yaşayan Kürtlerin ve bürokratların yerine bölge kökenli isimlere listelerde yer verilecek. Bölge seçmeninin “İthal aday istemiyoruz” mesajını alan Ak Parti, bölgede yaşayan, yerel isimlere adaylık yolunu açacak. Diyarbakır’da galip ensarioğlu, Haşim Haşimi, ABDurrahman Kurt gibi isimlerin listeye konulması bekleniyor. Bingöllü olan ama 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır’a kaydırılan Cevdet Yılmaz’ın ise, yeniden Bingöl’den aday gösterilebileceği kaydediliyor.
 
Seçim startı New York’tan
 
YSK’nın takvimine göre mitingler 9 Ekim’de başlayabilecek. Davutoğlu, 25 Eylül’de New York’ta düzenlenecek BM Genel Kurulu’na katılacak. Davutoğlu’nun resmi görüşmelerin yanı sıra ilk seçim kampanyasını da ABD’de başlatması bekleniyor. Buradaki Türklerle Davutoğlu’nun bir araya geleceği ifade edildi. 1 Ekim’de Türkiye’ye dönecek olan Davutoğlu’nun, 9 Ekim’e kadar miting yapılamaması nedeniyle bu sürede Almanya’da gurbetçilerle buluşması ve daha sonra da televizyon programları ve basın toplantılarına ağırlık vermesi bekleniyor.

 

VATAN

Çiftçi Köylü Yörüklerde temsil edisin mecliste
 // Kudreddin Alper
İnşaallah Antalya\'da revizyon olur.Ak parti kurulduğundan beri destek olduk.Lakin son 7 haziran seçimde aday profilinde sıkıntılar vardı.Baroya vekil seçmiyoruz.Veya Kaymakam Vali atamıyoruz.Avukatlar mı biliyor bu işi.Avukatlar her zaman dezavantajdır.Bir Avukat oyda kazandırır.Binlerce oyda kaybettirir.Liste Tamamen yenilenmeli.Çifçiye Köylüye,Yörüklere hitap edecek adaylar olmalı.Sadece memurlara değil....
18 Eylül 2015 Cuma 10:14
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler