YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti listelerinde dikkat çeken ayrıntı
AK Parti'de milletvekili aday listesi hazırlanırken, seçilmesi halinde 'üç dönem' hattına girecek olanlara yer verilmedi. Bu durumdaki isimlerden 34'ü bu seçimde aday yapılmadı.
AK Parti listelerinde dikkat çeken ayrıntı
11 Nisan 2015 / 09:45 Güncelleme: 11 Nisan 2015 / 09:59

AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan 70 milletvekilli aday listelerinde yer alamadı.  

Son ana kadar değiştirilmesi için çaba gösterilen, ancak hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan'ın sıcak bakmaması nedeniyle ilk uygulaması bu yıl yapılan 3 dönem kuralının ortaya çıkardığı sıkıntıların aşılması için yeni önlemler gündeme geldi.

AK Parti'nin aday listelerinde 3 dönemliklerle birlikte 2 dönemini dolduran 70 civarında milletvekilinin de yarıya yakını aday gösterilmedi. Üst kurulda görevli AK Partili kurmaylar bunun gerekçesini şöyle açıkladı:

“Mecliste 3. dönemine giren bazı arkadaşlarda bir bıkkınlık ve yılgınlık oluyor. Yani '3 dönem sendromu' yaşanıyor. O nedenle bu arkadaşların bazılarını dinlenmeye aldık. Bundan sonra da buna dikkat edilecek. Mümkün olduğu kadar 2 dönenimi dolduran arkadaşların bir dönem ara verilmesi sağlanacak.”

AK Parti kurmaylarına göre, listeler hazırlanırken “Meclis'e devam karnesi, adayların sahadaki karşılıkları, temayül ve kamuoyu yoklamaları” kriter olarak alındı. Aday tespitinde 'Paralel yapı ile bağı olmamasına' da öncelik verildi.

Listelerde yer almayan 34 isim

AK Parti'de listelerde yer almayan 34 kişi şöyle:

"Gülşen Orhan, Emin Önen, Fatoş Gürkan Fatma Salman, Avni Erdemir, Sadık Badak, Mehmet Erdem, Semiha Öğüş, Cemal Öztaylan, Zülfü Demirbağ, Faruk Septioğlu, Sebahattin Karakelle, Muhyettin Aksak, Fazilet Dağcı Çığlık, İbrahim Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Domaç, İbrahim Yiğit, Mehmet Sağlam, Abdullah Çalışkan, Mustafa Kabakçı, Ayşe Türkmenoğu, Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz, Yüksel Özden, Ahmet Feralan, Mustafa Hamarat, Dilek Yüksel, Safiye Seymenoğlu. Mehmet Kerim Yıldız, Ömer Dinçer, Gürsoy Erol, Azize Sibel Gönül, Zafer Çağlayan, Nursuna Memecan ise adaylık başvurusu yapmadı. 

 

TÜRKİYE

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler