YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti Kürt seçmene ne anlatacak? Numan Kurtulmuş açıkladı...
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK Parti'nin Doğu ve Güneydoğu'da kaybettiği oyları nasıl geri alacağını açıkladı.
AK Parti Kürt seçmene ne anlatacak? Numan Kurtulmuş açıkladı...
01 Ekim 2015 / 00:30 Güncelleme: 01 Ekim 2015 / 09:00

Kanal A'da yayınlanan A Politik programına konuk olan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündemi değerlendirdi.

PKK saldırılarını eleştiren Kurtulmuş; “Terör örgütü istiyor ki Türkiye tekrar ceberut devlete dönsün. Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye AK Parti iktidarda olduğu sürece ceberut devlete dönmeyecektir" şeklinde konuştu.

Kurtulmuş'un konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

"Türkiye bir daha asla 90'lı yılların devlet zihniyetine dönmeyecektir"

"Terörle mücadelenin dozajı ne olursa olsun Türkiye bir daha asla 90'lı yılların devlet zihniyetine dönmeyecektir. Yani Kürt kimliğini inkar eden, insanların anadilleri ile konuşmalarından rahatsızlık duyan, insanların örflerinden, müziklerinden rahatsızlık duyan, Kürtçe türkülerden rahatsızlık duyan bir devlet anlayışı vardı.

AK Parti'nin bu ülkede başardığı en önemli şey bana sorarsanız, yollar yapmak, köprüler yapmak, havalimanları yapmak... Bunlar çok güzel şeyler. Ama yaptığı en güzel şey henüz tam manasıyla tamamlanmadı devletin zihniyetini değiştirmeye başlamış olmasıdır. Ceberut devletten, kerim devlete dönen bir Türkiye var. Ama şimdi Terör örgütü istiyor ki Türkiye tekrar ceberut devlete dönsün. Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye AK Parti iktidarda olduğu sürece ceberut devlete dönmeyecektir."

"PKK üzerinden Türkiye'de vekalet savaşları yürütülüyor"

"PKK 20 Temmuz sonrası saldırılara nasıl başladı? Hiç bir neden ortada yokken birden bire eş zamanlı olarak DAEŞ'i, PYD'si, PKK'sı, DHKP-C'si bir araya getirildi hepsinin ayrı ayrı düğmelerine basıldı. Ve Türkiye'nin her yerinde bir terör saldırısı oldu. PKK Türkiye'yi bölemeyeceğinin farkında. Ancak birileri PKK üzerinden Türkiye'de vekalet savaşları yürütüyor."

AK Parti Doğu ve Güneydoğu'daki kayıplarını nasıl yeniden kazanacak?

"Şu tespiti hepimizin yapması lazım. AK Parti Türkiye'nin çimentosudur. Bütün partilerin keskin bir kimlik siyaseti yaptığı dönemde AK Parti Türkiye'nin her yerinde var olarak, her türlü etnik, dini ve kültürel kimliğe sahip vatandaşlarımızın oyunu alan, onlara hizmet götüren bir siyasi parti. Oyunu almasa bile oyunu almadığı insanların yan gözle bakmadığı bir siyasi parti. Terör orada bir korku siyaseti oluşturmak istiyor. Siyasetçiler rahat sahaya çıkamasın, insanlar sokağa çıkmasın...

Bizim Türkiye'de yapacağımız siyaseten en önemli şeylerden birisi de bu korkunun kaldırılması. Zor bir iş bu. Bunu yaparken de asla bir kimliği inkar etmeden, ortak vatandaşlık bilinci ile zaten bu korku duvarları kalktığı zaman bizim Doğu Anadolu ve Güneydoğu'da halkla bir arada olmakta en ufak bir problemimiz yok. Hem halkı korkutarak hem de siyasi atmosferi gerilim altında tutarak bunu yapmaya çalışıyorlar."

AK Parti Kürt seçmene ne anlatacak?

"Bir kere geçmişte yapılanların hatırlatılması önemli. Bütün siyasi partiler yapacağız, edeceğiz derken AK Parti yaptık diye anlatacak. Kürt kimliğini, ret, inkar ve asimilasyon politikalarından vazgeçtik diyecek.

Anadilde savunma hakkını getirdik diyecek, üniversitelerde Kürt dili ve kültürünün geliştirilmesi için enstitüler açtık diyecek. Faili meçhul cinayetleri ortadan kaldırdık diyecek. İşkenceleri ortadan kaldırdık diyecek. Köy yakmaların, köy boşaltmaların önüne geçtik diyecek. Derin çetelerin Doğu ve Güneydoğu'da halkın üzerinde baskı kurmasını önledik diyecek. Onlarca yüzlerce şey söyleyecek..."

" HDP eşittir PKK söylemini kabul etmem"

"Burada HDP'li arkadaşlara da bir kaç söz söylemek isterim. Ben başından beri HDP'nin demokratik bir üslupla siyasetin içinde var olmasının Türkiye için doğru olduğu kanaatindeyim. 6 Milyondan fazla oy almış bir siyasi partinin gayri meşru ilan edilmesini kabul etmek mümkün değil. Ama bu siyasi partiye bütün diğer siyasi partilerden daha fazla bir sorumluluk düşüyor.

Birincisi, terör örgütü ile arasına çok ciddi bir mesafe koymak ve ikircikli bir şekilde olmadan teröre karşı olduklarını ortaya koymaları lazım. Silahtan medet umarak, sandıktan sonuç almak sonuç getirmez. Eğer silahtan medet umarak sandıktan sonuç almak sonuç getirseydi, Tek Parti CHP'sinin jandarması silahı her yerde vardı. O sonuçlar Türkiye'de hiç yıkılmazdı."

"Bende HDP eşittir PKK söylemini kabul etmem bu 6 milyon oy vermiş seçmene haksızlık olur. Ben 6 milyon seçmenin büyük bir kısmının HDP'ye oy vermeyeceğine inanıyorum. Biliyorum çünkü." 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler