YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti kulislerini sallayan soru
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde favori olmasıyla birlikte kulislerde en çok şu soru soruluyor: Peki Başbakan kim olacak?
AK Parti kulislerini sallayan soru
29 Temmuz 2014 / 14:47 Güncelleme: 29 Temmuz 2014 / 14:57

Vatan Gazetesi'nden Hüseyin Yayman yazdı;

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Erzurum, Yozgat, Hatay, Adana, Diyarbakır mitinglerini ve İstanbul’daki vizyon toplantısını yerinde izledim. Yüzlerce insanla konuşup, esnafı dinledim. Erdoğan sonrası dönem için tabanın nabzını tutmaya çalıştım. İlerleyen günlerde bunları ayrıntılarıyla yazacağım. 

Sokağın reaksiyonuna bakılırsa Erdoğan seçimin favorisi. Erdoğan’da bunun farkında. Mitinglerde, seçimden çok yeni döneminin politik kodlarını tabana anlatıyor. Konuşmalarının yapı çözümü yapıldığında ‘Ben buradayım, bir yere gitmiyorum. Her şey olduğu gibi devam edecek. Bu hareketin lideri benim’ mesajı veriyor.

Kulaklar Erdoğan’da,  gözler yeni Başbakan'da!

Bununla birlikte meydanlarda en çok ‘Erdoğan’dan sonra Başbakan kim olacak?’  sorusu soruluyor. Kalabalıklar bir yandan Erdoğan’ı dinlerken diğer yandan bu soruya cevap arıyorlar.

Aslında Erdoğan’ın zihnini de meşgul eden konuların başında bu mesele geliyor. Taban bu soruları soruyor ama Erdoğan’ın en doğru kararı vereceğini de inanıyor. Başbakan Erdoğan kimi işaret ederse  tabanın da onu isteyeceği anlaşılıyor.

Siyasetin profesyonelleri bir yana kitle bu konuda oldukça hassas. Kahvelerde, ev sohbetlerinde, bayram gezmelerinde, düğünlerde, taziyelerde en çok bu konu konuşuluyor. Ancak hemen belirteyim insanlardaki bu kaygıların karargahta doğru okunduğuna dair şüphelerim var. 

Tayyip Erdoğan, stratejik bir kararla tabanın bu merakına seçime kadar cevap vermek istemiyor. Çünkü elini belli ettiğinde 10 Ağustos’da hem kendisi, hem de yeni Başbakan oylanmış olacak. Dolayısıyla olabildiğince riski azaltıp, zaman kazanmaya çalışıyor. 

Grup, Bakanlar Kurulu, taban, teşkilat onu istiyor

Partinin strateji ekibinden bir isim Başbakan Erdoğan’ın, ‘Abdullah Bey isterse gelir kongrede aday olur’ cümlesinin tabanda büyük ferahlama yarattığını ve sandığa olumlu yansıyacağını ifade etti. Benim de meydanlarda gördüğüm halkın istikrar istediği yönünde. İnsanlar, hesap edilmemiş risk almak istemiyor.  

Sözü fazla uzatmadan sahada gördüğümü belirteyim. AK Partinin meclis grubu, teşkilatlar, Bakanlar Kurulu ve en önemlisi tabanı Abdullah Gül’ü istiyor. Partinin yaptırdığı tüm anketlerde ‘Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa AK Parti'nin başına sizce kim gelirse başarılı olur ?’ sorusu soruluyor ve Abdullah Gül ismi birinci çıkıyor.   

Birlik mi, birincilik mi?

ANAR, POLLMARK, DENGE, GENAR’ın  anketlerinde ilk sırada Abdullah Gül  var. Onu Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan  izliyor. Ancak aralarında büyük fark yok. Erdoğan belki de sürpriz yaparak bu beş ismi içine alan yeni bir kimyagerlik yapacaktır. Çünkü yeni dönemin mottosunu ‘Güçlü Başbakan-Güçlü Cumhurbaşkanı’  cümlesi oluşturuyor. Bu arada bir parantez açıp bu sözün Genelkurmayın ‘Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’  cümlesinden ilham alındığını da belirtelim.

Anketlere göre Gül’ü, AK Parti seçmeninin ve diğer seçmenlerin istediği anlaşılıyor. Benzer bulgulara AG ve KONDA’nın araştırmalarında da varıldığını belirtelim. 

Erdoğan’dan sonra partinin başına kim geçerse geçsin o ismi bekleyen dört temel soru var.

Birincisi Erdoğan sonrasında partide birliği kim sağlar?

 İkincisi birlik yanında, birinciliği kim sağlar?  

Üçüncüsü partinin kurumsallaşması nasıl gerçekleştirilir?

Dördüncüsü ise inşaa döneminin ‘paradigma, kadro, önderlik’  meselesi çözülüp, yeni bir hikaye  nasıl yazılır.

‘Herkes  için mutlu ve güzel bir bayram olsun’

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler