YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti kulislerinde neler konuşuluyor?
Başbakan Köşk için aday olur ve ilk turda seçilirse...
AK Parti kulislerinde neler konuşuluyor?
07 Haziran 2014 / 22:47 Güncelleme: 07 Haziran 2014 / 22:48

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olursa, AK Parti yeni genel başkanı, yeni başbakan kim olacak Sonra Oku

Habertürk Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda AK Parti'nin izleyeceği yol haritasıyla ilgili Ankara'nın nabzını tuttu. İşte detaylar:

Takdim: Kesinleşmesi halinde AK Parti grup başkanvekillerinin, Başbakan Erdoğan'ın adaylığını açıklayacağı ve takdim edeceği belirtiliyor. 2007'dekine benzer şekilde Cumhurbaşkanı Gül'ün Başbakan Erdoğan'ı takdim etmeyeceği ancak bir görüşme sonrası adaylığını tebrik edeceği ifade ediliyor.

20 değil 313: Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'na göre "Cumhurbaşkanlığına TBMM içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi için en az 20 milletvekilinin yazılı teklifi" gerekiyor. AK Parti kulislerine göre Başbakan Erdoğan'ın adaylık teklifine 313 AK Partili vekilin tamamı imza atacak.

3 Koltuk: Başbakan Erdoğan, aday olur ve 10 Ağustos'taki ilk turda seçilirse, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin dolacağı 28 Ağustos'a kadarki 18 günlük sürede hem "seçilmiş Cumhurbaşkanı", hem "Başbakan" hem de "AK Parti genel başkanı" şapkalarını taşıyabilecek. Erdoğan'ın TBMM'de yemin edene kadar, Başbakanlık ve genel başkanlık koltuklarını bırakması gerekmiyor ancak cumhurbaşkanı seçildikten sonra istifa edebileceği ifade ediliyor.

Kongre: Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra AK Parti olağanüstü kongreye giderek yeni genel başkanını seçecek. Partiyi; kongreye Genel Başkan Vekili olarak Mehmet Ali Şahin'in götüreceği belirtiliyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler