YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti kararını verdi! Dokunulmazlıklar için B planı
AK Parti, Meclis’te bulunan dokunulmazlık dosyaları için yol haritasını hazırladı. Muhalefetin tavrına göre ya dokunulmazlıklar komisyona gidecek ya da anayasaya geçici madde eklenecek.
AK Parti kararını verdi! Dokunulmazlıklar için B planı
26 Mart 2016 / 05:51 Güncelleme: 26 Mart 2016 / 08:57

AK Parti, Meclis'te bulunan dokunulmazlık dosyaları için kararını verdi.

AK Parti, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun “hodri meydan” diyerek gündeme getirdiği teklifi Meclise sunacak. Muhalefet partilerinin destek vermemesi halinde, dokunulmazlık dosyaları komisyonda ele alınacak.

AK Parti, TBMM'de bulunan 507 fezleke için Anayasa'ya geçici madde eklemek üzere çalışmalarını hızlandırdı.

CHP'nin yapılan görüşmelerde kamuoyuna destek açıklamaları vermesine rağmen perde arkasında konuya sıcak bakmadığı belirtiliyor. Teklifin 367'yi bulamama ihtimaline karşı AK Parti'nin 'B planı' şimdiden hazır. Bu durumda ilk söylenen plana geri dönülecek. Düşünce açıklama dışında eylemleriyle bölücü örgüte destek verenlerin ayıklanarak dokunulmazlık dosyaları için süreç başlayacak.

KOMİSYONA SEVK

Dosyalar için Anayasa ve Adalet Komisyonu'ndan oluşan bir karma komisyonu kurulacak. Karma komisyon da alt komisyonlar kuracak.

Vekiller hakkındaki dosyalar, alt komisyonlarda tek tek incelenecek. Alt komisyon, hazırlayacağı raporu karma komisyonuna iletecek. Karma komisyon raporları göreşecek, dokunulmazlıklar kaldırılsın denirse dosyalar TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Oylama ise gizli yapılacak.

Oylamada dokunulmazlık kalksın sonucu ortaya çıkarsa, dokunulmazlıklar kalkmış olacak ve savcılar, fezlekede adı geçen kişi hakkında başladığı soruşturmaya devam edecek.

 

YENİ ŞAFAK

Bi zahmet!
 // Rıza
Eh, artık bi zahmet!...
26 Mart 2016 Cumartesi 11:26
 // Kaan
Hadi bakım inşallah...
26 Mart 2016 09:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler