YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti Kaç Milletvekili Çıkardı? AK Parti vekilleri 2015
AK Parti Kaç Milletvekili Çıkardı? AK Parti vekilleri 2015
02 Kasım 2015 08:54
Erken seçime damga vuran ve tek başına iktidarı yakalayan AK Parti kaç tane vekil çıkarttı? AK Parti'nin vekilleri kim oldu? AK Parti yüzde kaç oy aldı? Peki AK Parti, tek başına iktidar olmasına yeten bu milletvekili sayısı ile iktidarda hangi yetkilere

Seçim sonuçlarının tamamının açıklanmasına az bir süre kala seçim cephelerinde ve vatandaşlar tarafından AK parti kaç milletvekili çıkardı soruları sorulmaya başladı! Erken seçimler dolayısı ile siyasi partilerin seçim çalışmalarının hızlandığı şu sırlarda seçimde oy kullanan vatandaşlar; AK parti kaç milletvekili çıkardığni merak ediyorlar.

Türkiye genelinde sandıkların yüzde 98.3'ünün açılmasıyla ortaya çıkan sonuçlara göre TBMM'de AK Parti 316, CHP 134, HDP 59, MHP ise 71 sandalyeye sahip oluyor. Peki AK Parti, tek başına iktidar olmasına yeten bu milletvekili sayısı ile iktidarda hangi yetkilere sahip oluyor?

K Parti aşağıdaki vekil sayılarıyla şunları yapabiliyor:

276: Tek başına iktidar oluyor

330: Anayasa değişikliğini referanduma taşıyabiliyor. Başkanlık için en az 330 milletvekilinin oyu gerekiyor. Bu sayı referanduma götürüyor.

367: Tek başına Anayasa'yı değiştirebiliyor
 
AK PARTİ 7 HAZİRAN'DA 258 SANDALYEDE KALMIŞTI

AK Parti 7 Haziran 2015 seçimlerinde 258 sandalye kazanmış ancak hem tek başına iktidar olamadığı, hem de koalisyon kurulamadığı için 1 Kasım'da seçim yeniden yapılmasına karar verilmişti. CHP o seçimde 132 milletvekili kazanırken, HDP ve MHP 80 sandalye sahibi olmuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler