YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti geri adım atmayacak, HDP'li vekillere dokunulacak
Muhalefet, Anayasa değişikliğine yanaşmasa bile AK Parti, teröre destek veren HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasında ısrar edecek. Gerekirse meclis 24 saat çalışacak.
AK Parti geri adım atmayacak, HDP'li vekillere dokunulacak
20 Mart 2016 / 10:08 Güncelleme: 20 Mart 2016 / 10:13

AK Parti’nin sürpriz dokunulmazlık adımına ilişkin Anayasa değişikliğinin önümüzdeki hafta meclis gündemine getirilmesi planlanıyor. Muhalefetten değişikliğe destek gelmemesi durumunda da AK Parti, teröre açıkça destek veren HDP’lilerle ilgili dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda geri adım atmayacak.

AK Parti kurmayları, önümüzdeki hafta Anayasa değişikliği teklifini TBMM Başkanlığı’na sunmayı ve gerekirse hafta sonu dâhil Genel Kurul’u çalıştırılarak teklifi yasalaştırmayı hedefliyor.  AK Parti’nin milletvekili sayısı tek başına Anayasa değişikliğine imkân tanımıyor. Bu nedenle Anayasa değişikliği için gerekli olan 367 sayısına ulaşmak için muhalefetin destek vermesi zorunlu.

AK Parti’nin hedefi bu desteği alıp, bir hafta içinde Anayasa değişikliği sürecini tamamlamak. Diğer partilerden destek gelmemesi durumunda ise meclis çalışmalarının tıkanmaması için, AK Parti tüm dokunulmazlık dosyalarını ele almaktan vazgeçecek. Ancak AK Parti, HDP’lilerin terörle ilgili dokunulmazlıklarının kaldırılmasından taviz vermeyecek.

AK Parti kurmayları, “Gerekirse Meclis’i 24 saat çalıştırıp teröre açıkça destek veren HDP’lilerin dokunulmazlıklarını kaldırırız.  Çünkü AB ile yürütülen müzakerelerde çıkarılması gereken düzenlemeler var. Bunları Nisan sonuna kadar yetiştirmemiz gerekiyor. Meclis gerekirse fazla mesai yapacak” görüşüne dile getirdi.

TASNİF YAPILIYOR

Öte yandan, dokunulmazlık dosyalarının görüşüleceği Anayasa-Adalet Karma Komisyonu uzmanları, 507 dosya ile ilgili tasnif işlemi yapmaya başladı. Dosyalar içeriğinde yer alan suçlara göre bir tasnif işlemine tabi tutulacak. Anayasa değişikliği yapılamazsa, HDP’lilerin terör suçlarının yer aldığı dosyalar hızla komisyon gündemine alınacak ve dokunulmazlıklarının kaldırılması süreci başlatılacak.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

o CHP varken olmaz. siz işe önce TOPYEKÜN CHPden başlayın.
 // hursit dilaver
pek inanmıyorum ama görelim bakalım. hükümet, emekliye, taşarona,talebeye,esnafa para dağıtmaktan DEVLETİN BEKA SORUNUNU UNUTTU.rtük kanununu unuttu. doğuda seçmen sandık yeri değişimini unuttu.hadi bakalım dokunulmazlıklar nasıl kalkacak. SİZ CHPNİN OBSTRÜKSİYONLARINI bilirmisiniz mecliste..eskiler anlatsın..o kadar diyeyim.
n DEVLET...
20 Mart 2016 Pazar 19:13
HDP Milletvekileri
 // Adıyaman'lı Akın
Bekliyoruz sabırsızlıkla ve sadece yargılamakta yetmez, maaşlarıda kesilsin....
20 Mart 2016 12:32
1
 // 1
Bizim yasalarını nasıl yasa ya.adamlar resmen terörist hem.maas alıyorlar hem boluyorlar hem oldukça rahatlar Bu adamlar meclise rahat rahat girip çıkıyorsa dokümanlar ne.olur dokunmasalar.ne olur İstiklal söz konusu bunlara gereği yapılmalı. .....
20 Mart 2016 10:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler