YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti Doğu'da oy oranını nasıl arttırdı?
AK Parti Doğu'da oy oranını nasıl arttırdı?
05 Kasım 2015 16:31
AK Parti 1 Kasım seçimlerinin ardından Doğu ve Güneydoğu'da oy artışının nedenlerini analiz ettirdi.

Habertürk'ün haberine göre, AK Parti, 7 Haziran'da hayal kırıklığı yaşadığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 1 Kasım seçiminden zaferle çıktı.

7 Haziran'da iki bölgeden 2 milyon 437 bin oy alan AK Parti, 5 ayda bu rakamı 3 milyon 201 bine çıkardı. Bu oyların büyük bölümü de HDP'den geldi. AK Parti'de Doğu ve Güneydoğu özelinde yapılan analizlerde, 7 Haziran sonrası artan terör eylemlerinin HDP'ye giden oyları yeniden AK Parti'ye çevirdiği değerlendirmesi öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 7 Haziran sonrası kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle yaptıkları toplantıların da artışta etkili olduğu tespiti yapıldı.

7 Haziran'da seçmenin barajı aşırma motivasyonu ve ‘çözüm süreci'nin devamı için HDP'ye yöneldiği saptaması yapılan analizlerde, terör örgütü PKK'nın sözde özyönetim adı altında şehirleri ele geçirmeye çalışması, sivil haldeki asker ve polise yönelik saldırılarının da oy kaymasında etkili olduğu belirtiliyor.

‘EKONOMİ DE ETKİLİ'

Bölgeyi iyi bilen isimlerden eski AK Parti Hakkâri Milletvekili Abdülmuttalip Özbek, sadece 7 Haziran'dan sonraki terör ortamının seçmenin AK Parti'ye yönelişinde etkili olmadığını düşünüyor.

Özbek, terör nedeniyle bozulan istikrar ortamının ekonomiye etkisinin, bu bağlamda AK Parti'nin doğrudan seçmenin kesesine yönelik vaatlerinin de, terör kadar olmasa da tercihte belirleyici olduğunu vurguladı.

7 Haziran'da bölge seçmeninin HDP'ye çözümün parçası olması için yöneldiğini ancak çatışma, savaş, terör istemediğini belirten Özbek, “Halk, bu süreçte çok yoruldu. Kanın dökülmesine karşı diyalogla sorunların çözülmesinden yana. Bize ‘Çözün bu işi' mesajı veriyor” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler