YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti CHP'yi üçe katladı
AK Parti CHP'yi üçe katladı
02 Mart 2015 19:08
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Bugüne kadar CHP'den aday adayı olmak üzere başvuranların sayısı toplam 2 bin 822." dedi. AK Parti'den yapılan açıklamada ise aday adayı başvuru sayısı 6 bin 223 kişi oldu.

Tezcan, parti Genel Merkezi'nde aday adaylıklarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 7 Haziran seçimlerinde CHP'den aday adaylığı için başvuru süresinin dün itibariyle sona erdiğini söyledi.

Türkiye'de 85 seçim çevresi bulunduğunu, CHP'nin 55 bölgede adayları ön seçimle belirleyeceğini ifade eden Tezcan, partinin 80'lerden sonra en çok ön seçim yaparak aday belirleme sürecini yaşadığını belirtti.

Ön seçimle aday belirleme yönteminin partide büyük bir coşku ve heyecana sebep olduğunu ifade eden Tezcan, "Bunun ilk işaretlerini aday adaylıkları müracaatları sırasında gördük ve bu çerçevede genel merkez sadece aday adaylığı müracaatı için ziyaret edilen, resmi işlemlerin yapılması için ziyaret edilen bir yer oldu. Bunun ötesinde, bütün aday adayı arkadaşlarımız işlemlerini tamamladıktan sonra ve örgütlerine döndüler, alana indiler. Şu anda herkes kendi seçim çevresinde çalışıyor" diye konuştu.

Ön seçimin önemine vurgu yapan Tezcan, "CHP, gelecekte Türkiye'ye getireceği demokrasinin ilk önemli adımını aday belirleme sürecinde parti içinde hayata geçirerek göstermiş oldu" dedi.

Aday adaylığı için toplam başvuru sayısı 2 bin 822

Tezcan, CHP'den aday adayı olmak için şimdiye kadar 2 bin 822 kişinin başvurduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bunun 2 bin 173'ü erkek müracaatçı, 649'u kadın. Genç aday adayı sayısı 158, engeli aday adayı sayımız da 72. En genç aday adayımız 25 yaşında Bursa'dan Semih Özdemir isimli arkadaşımız.

En çok kadın aday adaylığı başvurumuz İstanbul'dan yapıldı. Başvuru sırasına göre bakıldığında en çok aday adayı yapılan illerde ilk sıra İstanbul, sonra Ankara ve izmir illerimiz geliyor.

Aday adaylarından bin 871 arkadaşımız, ön seçime müracaat etti. Demek ki CHP, genel merkezi değil CHP üyeleri adaylarını belirleyecek.

Toplam 461 aday adayımız kontenjana müracaat etti. Toplam 39 kontenjanımız var, 28 hakim gözetiminde ön seçim yapılan yerlerde, 11 örgüt denetiminde seçim yapacağımız yerlerde. Toplam 39 yerimiz var, 39 kontenjan yeri için 461 arkadaşımız başvuru yaptı. Merkez yoklamasına başvuranların sayısı da 490."

Tezcan, başvuranların yüzde 62.5'inin üniversite mezunu, yüzde 13.7'sinin lise mezunu, yüzde 9.7'sinin yüksek lisanslı, yüzde 8.7'sinin yüksek okul mezunu, yüzde 3.5'inin ortaokul ve yüzde 1.9'unun ilkokul mezunu olduğunu bildirdi.

Meslek grupları olarak en çok müracaat edenlerin avukatlar olduğunu ifade eden Tezcan, bunu mühendisler, emekliler, iş adamları ve doktorların izlediğini söyledi. Tezcan, her meslek grubundan aday adayının olduğunu bildirdi.

Şu anda CHP'nin 125 milletvekilinin olduğunu hatırlatan Tezcan, "125 milletvekili arkadaşımızın 15'i henüz aday adaylığı için müracaatta bulunmadı. 110 milletvekili arkadaşımız aday adaylığı için müracaat etti. Tabii ki milletvekilliği arkadaşlarımız, kendi değerlendirmeleri sonucunda önümüzdeki günlerde de yasal süreç engel olmadığı sürece kararlarını verebilirler, her zaman yasal takvimi engellememek kaydıyla müracaatlar alınabilir" diye konuştu.

Tüm hazırlıkların tamamlandığını anlatan Tezcan, "Bu hafta sonu 5 yerde, 21-22'sinde de kalan yerlerde eğilim yoklamalarını yapacağız" dedi.

AK Parti CHP'yi üçe katladı

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Ataş, partilerine milletvekilliği aday adaylığı için 6 bin 223 kişinin müracaat ettiğini bildirdi.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Ataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'ye, 2011 genel seçimlerinde aday adaylığı için 5 bin 718 başvuru yapıldığını anımsatarak, "Haziran ayında yapılacak genel seçimlerinde milletvekilliği aday adaylığı için 6 bin 223 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 4 bin 655 erkek, 984'ü kadın, 584 de engelli vatandaşlarımızdan geldi" dedi.

Partilerine yapılan milletvekilliği aday adaylığı başvurularındaki artışın illere de yansıdığını ifade eden Ataş, şunları kaydetti: "İstanbul'a bin 166 aday adayı başvurmuş, önceki seçimlerde bu sayı 891'di. İstanbul'un ardından ikinci sırada Ankara geliyor. Ankara'ya 536 müracaat var. Ankara'nın ardından ise başvuru sayısıyla Şanlıurfa geliyor. Şanlıurfa'ya 281 kişi milletvekili aday adaylığı için başvurdu. Büyükşehirlerde büyük bir ilgi var. Ortalama ilin çıkarttığı milletvekili sayısının 3-4 katı kadar başvuru söz konusu. İzmir'de 2011'deki seçimde birinci bölgeye 89, ikinci bölgeye 69 olmak üzere toplam 158 müracaat yapılmıştı, bu sefer İzmir'e başvurusu sayısı 197 oldu. Burada da bir artış var ama diğer illere göre İzmir'de daha düşük bir artış söz konusu oldu."

Ataş, AK Parti'de gelecek hafta sonu milletvekili aday adayları için 81 ilde geniş katılımla temayül yoklaması yapılacağını ifade ederek, temayül yoklamasının yanında alt komisyon raporları, ara komisyon raporları ve kamuoyu araştırmalarını da gözönünde bulundurularak, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst kurulun, 7 Nisan'a kadar aday listelerini kesinleştireceğini bildirdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler