YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti, CHP ve MHP'den ortak bildiri
TBMM'de, Almanya Federal Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin karar tasarısının onaylanmasına ilişkin, AK Parti, CHP ve MHP'nin imzaladığı bildiri okundu. HDP bildiriye imza atmadı.
AK Parti, CHP ve MHP'den ortak bildiri
02 Haziran 2016 / 18:30 Güncelleme: 02 Haziran 2016 / 19:26

Açıklamada, "Almanya Federal Meclisinin, 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan tehcirle ilgili asılsız iddiaları esas alan haksız kararını, yüce Türk milletinin temsilcisi olan bizler kabul etmiyor, esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Almanya'da kabul edilen tasarıyla ilgili üç siyasi parti grubunun ortak açıklamasının Başkanlığa verildiğini kaydetti.

TBMM'de bulunan tüm grupların imzasını taşımayan bildirilerin Başkanlık Divanı'nda okutulamadığını belirten Hamzaçebi, açıklamada imzası bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'a söz verdi. Üç grup başkanvekili tarafından ayrı ayrı kürsüde okunan açıklamada, şunlar kaydelidi:

"Almanya Federal Meclisi’nin 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan tehcirle ilgili asılsız iddiaları esas alan haksız kararını Yüce Türk milletinin temsilcisi olan bizler kabul etmiyor, esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz.

Bu adaletsiz ve mesnetsiz kararın kabulü, milletimizde derin bir infiale yol açmıştır. 

Almanya Federal Meclisinin 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan tehcirle ilgili tek taraflı, seçici ve asılsız Ermeni iddialarını esas alan kararının tarihi ve hukuki geçerliliği yoktur.

Almanya Federal Meclisi bu kararıyla kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak tarih yazmak ve soykırım gibi ciddi bir suç hakkında hüküm vermekle, hem insan haklarını hem adaleti hem de tarih ve hukuku hiçe saymıştır.

Bu tarihe, geleceğe karşı hata olan karar, Türkiye ve Almanya ilişkilerini mutlaka etkileyecek, aradaki dostluk köprülerine zarar verecektir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni gerekli tedbir ve kararları almaya davet ederken, kadim menfaatlerimizi haleldar edecek girişimler karşısında TBMM'de her türlü desteğe hazır olduğumuzu ifade ederiz.

Bizler bugüne kadar bazı ülkelerin parlamentolarında kabul edilen, 1915 olayları hakkındaki asılsız soykırım iddialarını meşrulaştırmayı içeren karar, açıklama ve yasalar ile bundan böyle girişilebilecek benzeri tasarrufları tarihi gerçeklerin ve uluslararası hukukun ihlali olarak gördüğümüzü, tanımadığımızı ve hiçbir zaman tanımayacağımızı güçlü bir şekilde ifade ediyoruz."

Üç grup başkanvekili de partilerinin milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı.

Açıklamanın okunması esnasında HDP Grubu sıralarında milletvekili olmadığı görüldü.

TBMM Başkanvekili Hamzaçebi de Başkanlık Divanı olarak kararı şiddetle kınadıklarını bildirdi.

inanalımmı
 // muammer bekaroğlu
chp nin ulusalcıları tamam ama dörtte üçünün bu bildiriye isterek katıldığına inanmıyorum çün ki AYM ye ilk gidende chp başkan yardımcısı değilmiydi almanyada yeşillerpartisinin eşbaşkanlarıyla konuşan kılıçdaroğlu değilmiydi,yemezler milet artık uyandı...
03 Haziran 2016 Cuma 00:01
1.DÜNYA SAVAŞI
 // CEM
Osmanlı 1.dünya savaşına Almanla birlikte girdi.15 den fazla general 20-30 kadar kolordu komutanı da ayrıca Osmanlı ordusuna komuta ediyordu.Yani aslında bir soykırım var ise bunu Almanlar yaptılar.Buradaki tecrübeleriyle 2.dünya savaşında Yahudileri soykırımdan geçirdiler.Bunlar tam barbar ve yavuz hırsız...
02 Haziran 2016 Perşembe 20:05
almanlarin gercek yuzu
 // suleyman
1915de almanya ile mutefikdik eger
katliam diye birsey olduysa onlarda bu isin icinde sayilir katliam yapmasini bizlerden iyi bilirler her yahudi kellesi icin para verirlerdi Hollanda peslerinden gelecek belcika da aynisi bunlar hep is birlikci...
02 Haziran 2016 19:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler