YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti, CHP, MHP ve DTP'den tasarı ve teklifler
AK Parti, CHP, MHP ve DTP'den tasarı ve teklifler
AK Parti, CHP, MHP ve DTP'den tasarı ve teklifler
24 Eylül 2008 / 18:05 Güncelleme: 24 Eylül 2008 / 00:00

AK Parti Grup Başkanvekilleri, CHP, MHP ve DTP'ye bir ziyarette bulundu. AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Nihat Ergün ve Bekir Bozdağ; MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan'ı ziyaret ederek, ekim ayındaki çalışma takvimi ve öncelikle ele alınması gereken tasarı ve teklifleri ileterek, yasalaşması konusunda destek istedi.


Gruplara sunulan taslakta, 7 Ekim Salı günü, çalışmalarını tamamlayan Türkçe ve küresel ısınma ile ilgili araştırma komisyonu raporları, 8 Ekim Çarşamba günü sınır ötesi operasyonla ilgili Başbakanlık Tezkeresi, 9 Ekim Perşembe günü ise mayınların temizlenmesi ve organize sanayi bölgeleri ile ilgili yasa tasarılarının ele alınması yer alıyor.


Taslakta, 14 Ekim Salı günü Tuzla ile Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma Komisyonu raporlarının görüşülmesi, 15 Ekim Çarşamba günü Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Serbest Bölgeler ve Gümrük kanunlarında değişiklik öngören yasa tasarıları, 16 Ekim Perşembe günü ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda değişiklik yapılmasını içeren yasa tasarısı bulunuyor.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geri gönderdiği Elektronik Haberleşme Kanunu, Türk Vatandaşlığı Kanunu Tasarısı, Kamu İhale Kanunu ile Tapu kanununda değişiklik öngören yasa tasarıları, Türk Ticaret Kanunu Yasa Tasarısı ile uluslararası anlaşmaları içeren 23 yasa tasarısı da taslakta yer alıyor.


"TASLAĞI DEĞERLENDİRECEĞİZ''


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, önerileri değerlendireceklerini ve görüşlerini AK Parti Grubuna ileteceğini söyledi.


Türkiye'de oldukça gerilimli bir siyaset ortamının oluştuğunu, bunun Parlamentoyu da etkilediğini belirten Vural, bunun yerine sorumlu siyasete uygun zemin oluşturmak gerektiğini bildirdi. Meclis gündeminin oluşturulmasında, grupların uzlaşmasının önemli olduğuna değinen Vural, özellikle denetim konusundaki şikayetlerini Ak Parti'lilere aktardıklarını ifade etti.


CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da ekim ayı için öngörülen çalışma programını inceleyeceklerini ve görüşlerini ileteceklerini söyledi. Taslak içinde Türk Ticaret Kanunu Tasarısının da bulunduğunu hatırlatan Okay, Borçlar Kanunu çıkarılmadan Türk Ticaret Kanununun çıkarılmasının doğru olmadığını belirtti.


DTP Grup Başkanvekili Kurtulan ise sınır ötesi operasyon ile ilgili tezkereden duydukları rahatsızlıkları dile getirdiklerini belirterek, AK Parti'nin önerilerini inceleyeceklerini bildirdi.


SİYASETTEKİ ÜSLUP DA TARTIŞILDI


AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, gruplara, yeni yasama yılının ilk bir ayında yapılacak çalışmalarla ilgili olarak gruplara taslak sunduklarını söyledi.


Grup başkanvekillerinin önerileri makul karşıladığını belirten Ergün, ''Çalışma saatleri ve içerik itibariyle geçen dönemde herkesin kabul ettiği, üzerinde mutabakata varılmış olan konuları arkadaşlara sunduk. İnceleyip, 1 Ekime kadar bize cevap verecekler. 7 Ekim itibariyle de umarım bu taslak üzerinde anlaşır ve çalışmalarımıza başlarız. Rahat bir çalışma taslağı sonduk. Çok tartışmaları, hararetli konular ya da Parlamentoyu geç saatlere kadar yoran bir takvim sunmadık. Arkadaşlarımızın makul karşıladığını gördük'' dedi.


Ergün, son günlerde siyasetteki üslupla ilgili sorunların gündeme gelip gelmediği sorusuna karşılık, ''Umarım bu çalışma takvimi ve içeriği, üsluba da olumlu katkı yapacaktır. Milletvekilleri üzerinde mutabık kaldıkları yasalar üzerinde çalışırken, herhalde siyaset üslupları da bu çerçevede olacaktır. O üsluba da katkı sağlayacak bir taslak sunduğumuzu düşünüyoruz'' karşılığını verdi.


Bir gazetecinin, ''Siyaseti yıpratan bu üsluptan sıyrılma arayışınıza muhalefet nasıl yaklaşıyor, olumlu yanıt alabildiniz mi?'' sorusuna karşılık ise Ergün, bütün grupların siyasi polemiklere girerken konunun şahsileştirilmeden, politikalar üzerinde tartışmanın daha doğru bir yaklaşım olduğu kanaatine sahip olduğunu kaydetti.


Ergün, ''Siyasetin komple yıprandığı fikri, siyasi parti gruplarında var. Dolayasıyla siyasetçiler, konuları tartışırken kişisel bir tartışmadan ziyade, politikalar düzeyinde bir tartışmayı benimsemeleri daha doğru olur. Grupların bu konuda olumlu yaklaşımı var'' diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler