YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti-CHP görüşmesi sona erdi
AK Parti-CHP görüşmesi sona erdi
24 Temmuz 2015 19:50
Koalisyon görüşmeleri kapsamında bir araya gelen AK Parti-CHP görüşmesi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevini vermesinin ardından koalisyon görüşmeleri başlamıştı.

1-20150724195056.jpg

5 SAATLİK GÖRÜŞME

Koalisyon görüşmeleri kapsamında AK Parti ve CHP heyetleri bugün bir araya geldi. 14.00'de başlayan görüşme 17.00'de sona erdi.

GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİ

AK Parti-CHP görüşmesi sonrası AK Parti adına Ömer Çelik bir açıklama yaptı. Ömer Çelik, görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.

AK Parti adına gazetecilere açıklamalarda bulunan Ömer Çelik şunları söyledi; "İlk toplantı verimli oldu diyebiliriz. Genel anlamda konuşacaklarımızın üzerinden geçtik, maddeleri belirledik. Pazartesi ya da Salı günü heyetlerle oturacağız ve her bir konuya göre, heyete katılım olabilecek. İlgili partinin değerlendirmelerine göre. Gün aşırı bir araya gelerek 4-5 maddeyi bitirmeye çalışacağız.

Her kesin her şeyi açıklıkla konuştuğu, belli bir nezaket içerisinde ve son derece açık bir toplantı yaptık.

"AK PARTİ BAŞKA PARTİYE DÖNÜŞMEYECEKTİR"

Kuşkusuz bakacağımız şey şudur; iki ayrı partiden bahsediyoruz. AK Parti başka partiye dönüşmeyecektir. AK parti olarak kalacaktır. CHP için de aynısı geçerlidir.  Tek parti mantığı oluşturmak için oturmuyoruz.  İki partinin birbirine benzemesi demek Türkiye’de siyasetin bitmesi demektir.

Belirlenen maddelerde nasıl bir yakınlık kurabiliriz, ne kadar çok ortaklığımız olabilir. Baktığımız şey budur.

Yorucu bir çalışma yaptık. Kendi içimizdeki çalışmalar 25 saate ulaştı. Bizi yorucu ve dinamik bir hafta bekliyor. Heyetimizde konulara göre yeni arkadaşlar olabilecek. Vatandaşlarımızın gözü önünde genel başkanlarımızla açık bir iletişim ile yürüteceğiz.

İki heyet olarak Türkiye’de büyük meseleler var. Konu başlıklarını buna göre oluşturuyoruz. Bu görüşmenin kendine has bir ritmi ve takvimi var. Belki ileriki aşamalarda ‘şunu görüştük’ diye paylaşabiliriz.

"4-5 TOPLANTIYA DAHA İHTİYACIMIZ VAR"

Daha önce 10-15 güne ihtiyacımız var demiştim. Haluk Bey 12 gün demişti. 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var. Sonrasında genel başkanlara sunum yapılacak. Genel başkanlarımız partinin yetkilileriyle birlikte buradan bir ortaklık sonucuna verilebilirse müzakerelere geçilebilir. Olumsuz durumda başka bir duruma geçilecek.

Koalisyon görüşmelerinde son noktaya kadar ya da herhangi bir meselede anlaşılmamış sayılır. Bir arayış içerisindeyiz."

2-542.jpg

CHP'NİN AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç da görüşme sonrası açıklama yaptı. Koç, "Görüşmeler önümüzdeki hafta yoğun şekilde hafta sonuna kadar sürecek" dedi.

GÖRÜŞME HEYETLERİ

Ankara Palas Devlet Konukevi'nde yapılan görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.

CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler