YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti - CHP bayramlaşmasında ne konuşuldu?
AK Parti - CHP bayramlaşmasında ne konuşuldu?
09 Ağustos 2013 12:40
AK Parti ve CHP'liler arasında yapılan bayramlaşmaya anayasa çalışmalarının ortak akılla yürütülmesi konusundaki görüşler damgasını vurdu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, anayasa çalışmalarının ortak akılla yürütülmeye devam ettiğini belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ise ortak aklın yürütülmesinin önemine değinerek, "Oyunun ortasında yeni bir kural, yeni dayatmalar getirilmemeli." dedi. 

AK Parti ve CHP arasındaki bayramlaşma AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak beraberindeki heyetle AK Parti’ye bayram ziyaretinde bulundu. CHP heyetini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, AK Parti Kadın Kolları Ar-Ge Başkanı Feyza Tokaç, AK Parti Gençlik Kolları Halkla İlişkiler Başkanı Rıdvan Özdemir karşıladı.

Toprak, "Bayramların çok güzel olaylara vesile olmasını temenni ediyorum, ama ne yazık ki, bu dönemde sıkıntılı bir süreç var İslam aleminde." dedi.

Bayramın güzellikler getirmesini temennisinde bulunan Kapusuz ise, "Ülkemizde şükürler olsun çok ileri seviyede muzdarip olacağımız konular yok, ama çevremizde bizi çok üzen üzücü olaylar maalesef devam ediyor.

Temennimiz barışa kardeşliğe insanlık için hayırlı şeylere bayramların vesile kılınmasıdır. Bayramlarda duyarlılığın artmasıdır. Ama maalesef bu duyarlılık birçok yerde yaşanmadı. Bu üzücü olayların son bulmasını temenni ederken, gerçekten bayram vesilesiyle de siyasi partilerimizin birbirlerini ziyaret etmeleri, karşılıklı toplumumuz hoşuna giden bu güzel günleri birlikte paylaşmak hepimizi memnun ediyor. Toplumumuz bundan mutluluk duyuyor.” şeklinde konuştu.

Siyasi partilerin hırslarını bir tarafa bırakarak ortak aklı geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Toprak da, şöyle devam etti: "Ben yaptım oldu’ değil, ‘hep beraber nasıl yapalım’ olgusu gelişmeli. Siyasette güç önemlidir, ama gücü ortak akılla birleştirmek çok daha önemlidir. Umut ediyorum ortak aklı egemen kılarız. Dünyaya da ülkemize de çok büyük katkılar sağlarız. Bu bayram umarım buna vesile olur."

Ortak aklın en iyi ortaya koyulacağı yer olan anayasa çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Kapusuz da, şunları söyledi: "İktidar ve muhalefet değil toplumun ana sözleşmesi olan bu anayasada her türlü fedakarlığı, katkı devam ettirmeliyiz ve bu işi başarmalıyız. Bunu başarmamız toplumumuzun moral ve motivasyonunu artıracaktır. Türkiye’nin geleceğine de çok aydınlık bir ufuk sağlayacaktır. Onun için bu ortak akıl konusu, istişare konusu zaman zaman bu mutabakatın yürütülmesi konusunda sıkıntılar yaşansa bile biraz sabır gösterilerek bunun devam ettirilmesi lazım.

"Oyunun ortasında yeni kural ve dayatmalar getirilmemeli"

Kapusuz’un sözlerine Toprak, şu karşılığı verdi: "Katılıyorum, oyunun kuralı ne ise o baştan konulmuş kurallarla devam ettirilmesi lazım. Oyunun ortasında yeni bir kural, yeni dayatmalar getirilmemeli. Anayasaya yakışır bir şekilde çalışmalar yapılmalı. 12 Eylül anayasası bu ülkeye yakışmıyor, kesinlikle değişmesi lazım. Ama 12 Eylül anayasasını değiştirmek için yola çıktıysak oyunun ortasında yeni kurallar koymazsak bunu başarırız."

 

CİHAN

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler