YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti 34 yıl sonra bir ilki gerçekleştirdi
AK Parti 20 yıldır Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde hakimiyet kuran Bucak aşiretinin saltanatına son verdi. AK Parti'nin Siverek'teki seçimden galip ayrılmasıyla da 34 yıl sonra ilk defa bir iktidar partisi belediyeyi almış oldu.
AK Parti 34 yıl sonra bir ilki gerçekleştirdi
11 Nisan 2014 / 11:30 Güncelleme: 11 Nisan 2014 / 15:42

Siverek deyince akıllara 'Bucak aşireti' gelir. "Bucak aşiretinin bölgede çok güçlü olduğu" algısı 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden sonra yerle yeksan oldu.

Siverek Belediyesi'ni 20 yıldan beridir yöneten Bucak aşiretinin temsilcisi, aynı zamanda eski belediye başkanı olan ve Demokrat Parti'nin adayı Ali Murat Bucak, AK Parti'nin adayı Resul Yılmaz karşısında kaybetti. 

AK Parti Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar'ın katkısının da büyük olduğu seçim zaferinde AK Parti'nin adayı Resul Yılmaz yüzde 46,7; DP'nin adayı Ali Murat Bucak yüzde 29,5 oy alırken BDP'nin adayı Metin Özbadem ise yüzde 22'lik bir oy oranına ulaştı.

Halk 'değişim şart' parolasına destek oldu 

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız AK Partili Gülpınar, "Siverek'te 34 yıldır iktidar partisi ile yerel yönetimler buluşmamıştı. AK Parti'nin 'değişim şart' parolasıyla yola çıktığı bu yarışta halk da değişimden yana olduğunu AK Parti'ye verdiği büyük destekle kanıtladı.

Bugüne kadar iktidar partisine fırsat vermeyen Siverekliler, Türkiye ve bölgede normal siyasetin hayata geçtiğini ve devletin gücünü gördü. Bundan dolayıdır ki, AK Parti burada başarılı oldu" açıklamasında bulundu.

Mazbatasını alarak göreve başlayan Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz ise yaptığı açıklamada, ‘Siverek'te hiçbir kesimi dışlamadan, herkesi kucaklayacak bir belediyecilik anlayışıyla hizmet gerçekleştireceğine dikkat çekti.

 

HABER7

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler