YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti 3 çocuğa ulaşamadı
Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği ‘3 çocuk’ tavsiyesine AK Parti’li vekillerin yarısından çoğu uymasına rağmen genel ortalama 2,3’te kaldı. CHP, MHP ve HDP’li vekiller ise çoğunlukla 1- 2 çocuklu.
AK Parti 3 çocuğa ulaşamadı
29 Haziran 2015 / 11:05 Güncelleme: 29 Haziran 2015 / 15:46

Meclis'teki 550 vekilin büyük bölümü 2 çocuklu. 25'inci dönem TBMM milletvekillerinin toplamda 1059 çocuğu bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her fırsatta dile getirdiği '3 çocuk' tavsiyesine AK Parti'li vekillerin yarısından çoğu uyarken, diğer vekillerin 1 ya da 2 çocuğa sahip olması nedeniyle partinin genel ortalaması 2,3'te kaldı. Ortalamaya 2 çocuğun düştüğü Meclis'te, 2'nin üzerine çıkan tek parti yine de AK Parti oldu. CHP ve MHP ve HDP vekillerinin çocuk ortalaması ise 2'nin altında yeralıyor.

614 İLE İLK SIRADA

258 milletvekili bulunan AK Parti'lilerin çocuk sayısı 614. Kişi başına 2,3 çocuk düşüyor. 18 çocuğu bulunan Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu, AK Parti'de tek başına oranları yükseltiyor. Eyyüpoğlu'nu 6 çocukla Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, Samsun Milletvekili Ahmet Demircan ve Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan takip ediyor.

CHP'DE 191 ÇOCUK

Çoğunluğu 2 çocuk sahibi CHP'li vekillerin toplam 191 çocuğu var. 132 milletvekili bulunan partide çocuk ortalaması 2'nin altına düşüyor. CHP'de en çok evlada sahip vekil ise 7 çocuk ile İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu. Bekaroğlu'nu 5 çocuk ile CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes takip ediyor.

MHP 151'DE KALDI

Çocuk ortalamasının 2'nin altına düştüğü bir diğer parti ise MHP. Meclis'te 80 sandalyeye sahip MHP'li vekillerin çocuk sayısı 151. MHP'de en fazla çocuk sayısı ise 4. Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, İstanbul Milletvekili Edip Semih Yalçın, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve Samsun Milletvekili Hüseyin Edis'in 4'er çocuğu bulunuyor.

EN DÜŞÜK ORAN HDP'DE

Bu seçimlerde barajı aşarak TBMM'ye parti olarak giren HDP, 80 milletvekili çıkardı. Toplamda 103 çocuğu bulunan HDP'li vekillerin geneli 2'de kaldı. Ancak HDP, 1,2'lik oranla Meclis'te en düşük çocuk oranına sahip parti oldu. En çok çocuğu bulunan HDP'li ise Diyarbakır Milletvekili Altan Tan. Tan'ın tam 6 çocuğu var. Onu 5 çocukla Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğan takip ediyor.

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler