YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti 21 maddelik dosya hazırladı
AK Parti 21 maddelik dosya hazırladı
20 Temmuz 2015 12:02
Koalisyon görüşmelerinin ikinci etabı yarın başlıyor. AK Parti, CHP’nin ilkeleriyle büyük oranda örtüşen 21 maddelik dosya hazırladı.

Müzakereciler Ömer Çelik ile Haluk Koç’un ilk öngörüşmede uzlaşması bekleniyor. Ancak perşembe günkü ikinci temas sıcak geçecek. Çünkü masada ‘paralel yapıyla mücadele’ ve ‘dış politika’ var.Bayram öncesi muhalefet liderlerini ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, kurmaylarının görüşmelere ilişkin hazırladığı raporları ele almak üzere yarın hem AK Parti MYK'yı hem de Bakanlar Kurulu'nu toplayacak. Koalisyon denkleminde gelinen son durum bu toplantılarda masaya yatırılacak.

Davutoğlu istişareleri yürütürken, AK Parti ile muhtemel bir koalisyona en sıcak yaklaşan CHP ile de ikinci tur temaslar başlayacak. Bu partiyle müzakere için belirlenen isim olan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ile yarın biraraya gelecek.

BAYRAMDA ÇALIŞTILAR

AK Parti kurmayları, koalisyon görüşmelerinde perspektif ve beklentilerin sıralandığı 21 maddelik bir dosya hazırladı. 18 sayfadan oluşan mutabakat metnini Koç ile görüşecek Çelik, bu maddelerdeki hususlara yönelik nabız yoklayacak. Sözkonusu 21 maddenin, CHP'nin sert eleştirilerde bulunduğu konuları kapsamadığı, hatta CHP'nin açıkladığı ilkelerle örtüştüğü kaydedildi. AK Parti bayram süresince Çelik ile Koç arasında gerçekleşecek öngörüşmelere hazırlandı. Bayram tatilinin yalnızca ilk gününü yakınlarıyla geçiren parti kurmayları, diğer günler koalisyon temasları için çalışmalar yaptı.

ÖNEMLİ KONULAR VAR

Çelik ile Koç'un yüksek tansiyona neden olması beklenen ikinci görüşmesi ise perşembe günü yapılacak. Bu görüşmede ise 6 maddeden oluşan ama iki partinin üzerinde anlaşması zor görünen konuları içeren metin ele alınacak. Çelik ve Koç, görüşmeler sırasında atılan her adımı liderlerine telefonla bildirecek. Perşembe günü zor geçmesi beklenen temasta en çok tartışmanın 'paralel yapı mücadele' ve 'dış politika' başlıkları sırasında yaşanması bekleniyor. İki öngörüşmede ilerleme sağlandığı takdirde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'ikinci tur' için biraraya gelecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler