YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti 17 ilde adaylarının tamamını Meclis'e gönderdi
AK Parti 17 ilde adaylarının tamamını Meclis'e gönderdi
02 Kasım 2015 13:58
​AK Parti, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlara göre, geçerli oyların 23 milyon 669 bin 933'ünü alarak yüzde 49,48 ile 317 milletvekili adayını Meclis'e taşıdı.

AA muhabirlerinin derlediği bilgiye göre, AK Parti Aksaray, Bayburt, Çankırı, Düzce, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Rize ve Yozgat adaylarının tamamını Meclise taşıdı, Hakkari, Şırnak ve Tunceli'den ise milletvekili çıkaramadı. 

AK Parti, 34 kadın milletvekilini Meclis'e göndererek, 26. Dönem'de en fazla kadın milletvekiline sahip parti oldu. 

Seçimlerde 23 milyon 669 bin 933 seçmenin tercih ettiği AK Parti, 7 Haziran'daki genel seçimlerde aldığı 18 milyon 347 bin 700 oyu, 5 milyon 322 bin 233 artırdı.

7 Haziran seçimlerinin ardından Meclis'te 258 milletvekiliyle temsil edilen AK Parti, bu dönemde parlamentoya 59 sandalyelik artışla 317 milletvekili gönderdi. 

AK Parti, 2002 yılında 10 milyon 808 bin 229 seçmenin oyunu alarak 363 milletvekiliyle tek başına iktidara gelmişti. AK Parti, 2011'deki seçimde 21 milyon 399 bin 100 oyla 327, 2007'deki seçimlerde 16 milyon 327 bin 291 oyla 341 milletvekili çıkarmış ve tek başına iktidarını sürdürmüştü.

AK Parti'nin 1 Kasım'da yapılan seçimde çıkardığı milletvekilleri ve seçim bölgeleri şöyle:

Adana : Ömer Çelik, Necdet Ünüvar, Fatma Güldemet Sarı, Talip Küçükcan, Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı

Adıyaman : Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat

Afyonkarahisar : Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, Hatice Dudu Özkal 

Ağrı: Cesim Gökçe

Aksaray : İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti 

Amasya : Mehmet Naci Bostan, Haluk İpek 

Ankara 1. Bölge : Ali Babacan, Yalçın Akdoğan, Ahmet Gündoğdu, Ali İhsan Arslan, Jülide Sarıeroğlu, Murat Alparslan, Ertan Aydın, Fatih Şahin

Ankara 2. Bölge : Cemil Çiçek, Yıldırım Tuğrul Türkeş, Emrullah İşler, Ahmet İyimaya, Lütfiye Selva Çam, Vedat Bilgin, Aydın Ünal, Nevzat Ceylan

Antalya : Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Gökcen Özdoğan Enç, Sena Nur Çelik, İbrahim Aydın, Atay Uslu

Ardahan : Orhan Atalay

Artvin : İsrafil Kışla

Aydın : Mehmet Erdem, Abdurrahman Öz, Mustafa Savaş 

Balıkesir : Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu, Kasım Bostan 

Bartın : Yılmaz Tunç

Batman : Ataullah Hamidi 

Bayburt : Naci Ağbal, Şahap Kavcıoğlu

Bilecik : Halil Eldemir

Bingöl : Cevdet Yılmaz, Enver Fehmioğlu

Bitlis : Vedat Demiröz

Bolu : Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü

Burdur : Bayram Özçelik, Reşat Petek

Bursa : Mehmet Müezzinoğlu, Efkan Ala, Emine Yavuz Gözgeç, Cemalettin Kani Torun, Hüseyin Şahin, İsmail Aydın, Zekeriya Birkan, Hakan Çavuşoğlu, Bennur Karaburun, Muhammet Müfit Aydın, Osman Mesten

Çanakkale : Bülent Turan, Ayhan Gider 

Çankırı : Muhammet Emin Akbaşoğlu, Hüseyin Filiz

Çorum : Salim Uslu, Ahmet Sami Ceylan, Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt 

Denizli : Nihat Zeybekci, Sema Ramazanoğlu, Şahin Tin, Cahit Özkan 

Diyarbakır : Mehmet Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal 

Düzce : Faruk Özlü, Fevai Arslan, Ayşe Keşir

Edirne : Rafet Sezen

Elazığ : Tahir Öztürk, Metin Bulut, Ömer Serdar, Ejder Açıkkapı 

Erzincan : Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram 

Erzurum : Recep Akdağ, Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkeneslioğlu, İbrahim Aydemir, Orhan Deligöz 

Eskişehir : Nabi Avcı, Harun Karacan, Emine Nur Günay

Gaziantep : Mehmet Şimşek, Abdülhamit Gül, Ahmet Uzer, Şamil Tayyar, Canan Candemir Çelik, Abdullah Nejat Koçer, Abdülkadir Yüksel, Mehmet Erdoğan

Giresun : Nurettin Canikli, Cemal Öztürk, Sabri Öztürk 

Gümüşhane : Hacı Osman Akgül, Cihan Pektaş 

Hatay : Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Fevzi Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu

Iğdır : Nurettin Aras

Isparta : Süreyya Sadi Bilgiç, Sait Yüce

İstanbul 1. Bölge : İsmail Kahraman, Mustafa Ataş, Mihrimah Belma Satır, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakcı Kan, Azmi Ekinci, Osman Boyraz, Hasan Turan, Hasan Sert, Mehmet Ali Pulcu, Hurşit Yıldırım, Hulusi Şentürk 

İstanbul 2. Bölge : Hayati Yazıcı, Volkan Bozkır, Burhan Kuzu, Ayşe Nur Bahçekapılı, Fatma Betül Sayan Kaya, Ekrem Erdem, Aziz Babuşçu, Durmuş Ali Sarıkaya, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Haydar Ali Yıldız, Ahmet Hamdi Çamlı, Markar Eseyan

İstanbul 3. Bölge : Mehmet Mehdi Eker, Mustafa Şentop, Mehmet Doğan Kubat, Serap Yaşar, Feyzullah Kıyıklık, Mehmet Muş, Nureddin Nebati, Mehmet Metiner, Harun Karaca, Tülay Kaynarca, Mustafa Yeneroğlu, Erkan Kandemir, Halis Dalkılıç, Mürteza Zengin, Yıldız Seferinoğlu, Abdullah Başcı 

İzmir 1. Bölge : Binali Yıldırım, Mahmut Atilla Kaya, Hüseyin Kocabıyık, Necip Kalkan 

İzmir 2. Bölge : Fatma Seniha Nükhet Hotar, İbrahim Mustafa Turhan, Hamza Dağ, Kerem Ali Sürekli

Kahramanmaraş : Mahir Ünal, Veysi Kaynak, Nursel Reyhanlıoğlu, Celalettin Güvenç, Mehmet Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil, İmran Kılıç 

Karabük : Mehmet Ali Şahin, Burhanettin Uysal 

Karaman : Recep Konuk, Recep Şeker

Kars : Ahmet Arslan, Yusuf Selahattin Beyribey 

Kastamonu : Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir 

Kayseri : Mehmet Özhaseki, Taner Yıldız, Mustafa Elitaş, İsmail Tamer, Hülya Nergis, İsmail Emrah Karayel, Sami Dedeoğlu

Kırıkkale : Ramazan Can, Abdullah Öztürk, Mehmet Demir

Kırklareli : Selahattin Minsolmaz

Kırşehir : Salih Çetinkaya, Mikail Arslan

Kilis : Reşit Polat, Mustafa Hilmi Dülger

Kocaeli : Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Sami Çakır, Cemil Yaman

Konya : Ahmet Davutoğlu, Mustafa Baloğlu, Hüsnüye Erdoğan, Ahmet Sorgun, Ziya Altunyaldız, Muhammet Uğur Kaleli, Leyla Şahin Usta, Mehmet Babaoğlu, Abdullah Ağralı, Halil Etyemez, Hacı Ahmet Özdemir, Ömer Ünal

Kütahya : Mustafa Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel, Ahmet Tan

Malatya : Öznur Çalık, Taha Özhan, Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, Bülent Tüfenkci

Manisa : Selçuk Özdağ, Recai Berber, Uğur Aydemir, Murat Baybatur, İsmail Bilen

Mardin : Orhan Miroğlu, Ceyda Çankırı

Mersin : Lütfi Elvan, Yılmaz Tezcan, Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan

Muğla : Hasan Özyer, Nihat Öztürk

Muş : Mehmet Emin Şimşek

Nevşehir : Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider

Niğde : Alpaslan Kavaklıoğlu, Erdoğan Özegen

Ordu : Numan Kurtulmuş, Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, Ergün Taşcı

Osmaniye : Suat Önal, Mücahit Durmuşoğlu

Rize : Hasan Karal, Hikmet Ayar, Osman Aşkın Bak

Sakarya : Ayhan Sefer Üstün, Şaban Dişli, Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu

Samsun : Akif Çağatay Kılıç,Çiğdem Karaaslan, Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı

Siirt : Yasin Aktay

Sinop : Nazım Maviş

Sivas : İsmet Yılmaz, Hilmi Bilgin, Selim Dursun, Mehmet Habib Soluk

Şanlıurfa : Faruk Çelik,Mehmet Kasım Gülpınar,Halil Özcan, Ahmet Eşref Fakıbaba, Mehmet Ali Cevheri, Mehmet Akyürek, İbrahim Halil Yıldız, Mahmut Kaçar, Kemalettin Yılmaztekin

Tekirdağ : Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Metin Akgün

Tokat : Coşkun Çakır, Zeyid Aslan, Celil Göçer, Yusuf Beyazıt

Trabzon : Süleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar, Salih Cora

Uşak : Mehmet Altay, Alim Tunç

Van : Beşir Atalay, Burhan Kayatürk

Yalova : Fikri Demirel

Yozgat : Bekir Bozdağ, Abdülkadir Akgül, Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer

Zonguldak : Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar.

 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler