YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Türk şehit cenazesine katıldı
Ahmet Türk şehit cenazesine katıldı
10 Nisan 2013 18:27
Mardin bağımsız milletvekili Ahmet Türk, Iğdır’da yaşanan kaza sonrası şehit düşen asker Halil Şakı’nın taziyesine katıldı.

Silopi Belediyesi tarafından kurulan taziye çadırında şehit askerin ailesi ile bir araya gelen Ahmet Türk, şehit ailesine sabırlar diledi.

Taziye ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Türk, "Barış konusunda Kürt siyaseti kararlıdır. Bugüne kadar Kürtler barış konusunda verdikleri mesajlarla yaptıkları barış çalışmaları ile Öcalan’nın barış konusundaki ortaya koyduğu tavırla Kürtlerin ne kadar barış istediğini açıkça herkes görebiliyor. Burada top hükümettedir, top devlettedir. Gerçekten kucaklayıcı Kürt halkının haklarını esas alan bir mantıkla yaklaşılırsa bence bu süreçte olumlu bir şekilde gelişir. Ama burada artık eski mantıkla eski felsefede ulus devlet mantığından çok demokratik devlet mantığı ile hareket etmek lazımdır. Kürtler ve Türkler demokratik bir ünitede buluşma arzusu içindedir. Ama devletin inkarcı asimilasyoncu tavrı bugüne kadar bu sorunun bugüne kadar daha katmerli bir şekilde gündemimizde yer almasına neden olmuştur. Bu acıların yaşanmasının esas nedeni de devletin Kürtleri inkarı üzerinden yürüttüğü politikadır, ulus devlet mantığıdır. Bu mantığın değişmesi ve diyalogun uzlaşı mantığı ile sorunların çözülebileceğine inanıyoruz. Buradaki barış aslında Ortadoğu'nun geleceğini de belirler. Ortadoğu'daki barışında gelişmesinde çok önemli katkılar sunar diye düşünüyorum. Umut ediyorum herkes bu bilinçle bu mantıkla bu sürece yaklaşır" dedi.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler