18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,091
 • BIST93.309
 • Dolar4,7169
 • Euro5,4696
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2430
 • İstanbul26 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya21 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa26 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli24 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Türk, oy kullanmayan tek siyasi parti lideri oldu
Ahmet Türk, oy kullanmayan tek siyasi parti lideri oldu
Ahmet Türk, oy kullanmayan tek siyasi parti lideri oldu
30 Mart 2009 / 08:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

DTP yerel seçimlerde 2004'teki başarı grafiğini yakalayarak 8 belediye başkanı çıkardı. Seçimi Diyarbakır'da izleyen Genel Başkan Ahmet Türk oy kullanamadı..


Demokratik Toplum Partisi (DTP), Doğu ve Güneydoğu'da aldığı oyla sürpriz yaptı. DTP'nin yerel seçimlerde oy oranlarını artırmasında bölgöde izlediği kimlik siyaseti etken oldu. DTP bu seçimlerde en büyük sürprizi Siirt'te yaptı. Başbakan'ın milletvekili olarak Parlamento'ya girdiği ve eşi Emine Erdoğan'ın memleketi olan Siirt'te kapatılan DEP'in eski milletvekili Selim Sadak belediye başkanı oldu. DTP ayrıca, AKP'nin 2004 yerel seçimlerinde aldığı Iğdır ve Van'ı da kazanırken, ilçe belediyelerini ikiye katladı. Seçim öncesinde beyaz eşya dağıtımı yapılması nedeniyle tartışmalara sahne olan Tunceli'de yüzde 30, Iğdır'da Yüzde 36, 2004 seçimlerinde AK Parti'nin kazandığı Van'da yüzde 52 oy oranı ile belediye başkanlıkları DTP'nin oldu. Hakkâri'de oy oranı yüzde 78'i bulurken, Diyarbakır yüzde 65 ile Osman Baydemir'in oldu. Diyarbakır'da AK Parti adayı Kutbettin Arzu yüzde 31'de kaldı. DTP Siirt'te yüzde 59, Şırnak'ta yüzde 53 oy aldı. Seçmen kaydı Ankara'da bulunmasına rağmen seçimleri Diyarbakır'da izleyen Genel Başkan Ahmet Türk ise, oy kullanmayan tek siyasi parti lideri oldu.


DTP özelde Diyarbakır, genelde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yarıştığı yerel seçimlerden beklediği oy artışını sağlayamadı.


Diyarbakır'ı kaybetmeyen DTP, Hakkari, Batman ve Tunceli gibi illerde ipi göğüsledi. Van'da ise belediyeyi AK Parti'den aldı. DTP'nin oy oranlarında da önceki seçime oranla sınırlı bir artış sağlandı. AK Parti'nin oyları ise Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin bazı bölgelerde iddialı adaylarla girmesi nedeniyle bölündü.


Yerel seçimler öncesinde gerilim politikası izleyen DTP, stratejisini kimlik siyaseti üzerine kurdu. 2004 yerel seçimlerine DEHAP adı altında SHP çatısı altında giren DTP, bu seçimlerde de sadece Kürt kökenli vatandaşların yaşadığı bölgelerden oy alabildi. 1,5 yılı aşkın süredir TBMM'de Kürt sorununun çözümüne ilişkin ciddi bir çalışma yapamayan parti, yerel yönetimlerde de beklenen başarıyı gösteremedi. Bunun yerine her fırsatta kimlik ve slogan siyaseti yapıldı. DTP'nin TBMM'deki en etkin çalışmalarını, terör örgütü PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyonlara tepki oluşturdu. DTP lideri Ahmet Türk, seçimlere kısa süre kala TBMM grup toplantısında Kürtçe konuşarak kimlik siyasetini iyice öne çıkardı. Ardından bölgede hükümet aleyhtarı bir kampanya yürütüldü. Kürt kökenli seçmenlerin bugüne kadar yaşadıkları sorunlardan AK Parti hükümetini suçlayan ve iktidarı Kürt sorununu çözme noktasında 'başarısız' sayan DTP, hedeflediği oy patlamasını gerçekleştiremedi.


AK Parti dışındaki bütün partilerin Doğu ve Güneydoğu'da iddiasız olması, DTP'ye geniş bir siyaset alanı bıraktı. Ancak önceki seçimlerin aksine SP ve DP'nin bazı bölgelerde iddialı adaylarla yarışması, AK Parti'deki bazı oyların bu partilere kaymasına sebep oldu. Bu durum DTP'nin geçen seçimlerde AK Parti'ye kaptırdığı bazı belediyeleri yeniden kazanmasına yaradı.


Diyarbakır'da mevcut başkan Osman Baydemir ile yarışan DTP, oyların yüzde 60'ından fazlasını alarak Büyükşehir Belediyesi'ni yeniden kazandı. Böylece 2004'teki yüzde 58'lik oy oranının üstüne çıkıldı. AK Parti ise Diyarbakır'da yüzde 30'larda kaldı. DTP'nin Van adayı Bekir Kaya da oyların yarıya yakınını alarak seçimleri kazandı. AK Parti, bu ilde geriye düştü. DTP, Hakkari'de yüzde 80'e yakın bir oy alırken, Batman'da yüzde 60 civarında, Tunceli'de yüzde 30'un üzerinde bir oyla belediyeyi kazandı. Şırnak, Siirt ve Mardin'de de AK Parti ile DTP arasında kıyasıya bir yarış yaşandı. DTP, üç büyük şehirden İstanbul'da yüzde 3'lük bir oy alırken Ankara ve İzmir'de yüzde 1'in altında kaldı.


DTP'de seçim kutlaması


Diyarbakır'da resmi olmayan rakamlara göre DTP'nin yüzde 70 oranında oy alması erken kutlamalara sebep oldu. Kentte sandıkların açılmasıyla birlikte DTP'liler, il teşkilatının önünde toplanmaya başladı. Partinin önünde toplanan binlerce insan, müzik eşliğinde eğlenerek, kutlama yaptı. Ellerinde PKK flaması ve Abdullah Öcalan posteri olan bir grup, terör örgütü ve elebaşısı lehine sloganlar attı. İl teşkilatı, sonuçları kısa aralıklarla kurulan barkovizyona yansıtırken, sonuçları yüzde 100 açıklanan ilçeleri de barkovizyonla duyurarak, partililerin coşkusu yükseltilmeye çalışıldı.


Van da benzer kutlamalara sahne oldu. Saat 18.00'den itibaren seçim bürosu başta olmak üzere şehrin işlek yerlerinde caddelerde toplanan partililer, sloganlar atmaya başladı. Sandıklar açılarak DTP ile AK Parti arasındaki fark büyüyünce sokaklardaki kalabalık artmaya başladı. Havai fişeklerle kutlama yapan partililer, belediye başkan adayı Bekir Kaya lehinde slogan attı.


AK Partili Kutbettin Arzu 144 sandığa itiraz etti


AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayı Kutbettin Arzu, 144 sandığa itiraz ettiklerini bildirdi. Arzu, seçim sonuçlarını 2 No'lu İl Seçim Kurulu'nda bir süre DTP'li rakibi Osman Baydemir ile birlikte takip etti. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Arzu, seçimin başından bu yana 'barış içinde bir yarış' dilediklerini ifade etti. Ufak tefek birtakım sıkıntılar yaşandığını, ancak bunları çok önemli görmediklerini belirtti. Arzu, başka bir soru üzerine 144 sandıkta itirazları olduğunu bildirdi. AK Partili aday, itiraz gerekçesinin sorulması üzerine şu karşılığı verdi: "Bizim müşahitlerin söyledikleri bilgilere göre, bazı yerlerde açıktan oy kullandırma oldu, bazı yerlerde baskı oldu." Osman Baydemir ise Diyarbakır'da bugüne kadarki en sağduyulu seçimi geçirdiklerini ifade etti. Mehmet Gökçe, Diyarbakır


DTP, Van'da sürpriz yaptı


DTP, geçen seçimlerde AK Parti'ye kaptırdığı Van Belediye Başkanlığı'nı bu seçimlerde geri aldı. 2004'te yüzde 53'lük oy oranıyla Van'ı alan AK Parti, bu seçimlerde yüzde 40'a düştü. DTP geçen seçimlerdeki yüzde 41'lik oyunu bu seçimlerde yüzde 50'nin üzerine çıkardı. Böylece daha önce teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan DTP adayı Bekir Kaya, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in memleketi olan Van'ı AK Parti'nin elinden almayı başarmış oldu.


Siirt ve Iğdır da AK Parti ile DTP'nin yarışına sahne oldu. Resmî olmayan rakamlara göre Siirt'te DTP yüzde 49 oy alırken, AK Parti yüzde 46'da kaldı. Iğdır'da ise yüzde 36 oy alan DTP, belediye başkanlığını kazandı. Yahya Öylek, Van


 


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler