YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Türk: Geçmişte yaşananları unuturuz
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, 17 bin faili meçhul cinayeti unuturuz
Ahmet Türk: Geçmişte yaşananları unuturuz
30 Mayıs 2009 / 18:25 Güncelleme: 30 Mayıs 2009 / 00:00

Gelin yeni bir sayfa açalım
       
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ten tarihî çağrı: 17 bin faili meçhul cinayeti işleyenleri, bizi hapse atıp cezaevinde işkenceden geçirenleri affetmeye hazırım. Barış ve kardeşlik için affetmeye hazırım


DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kanal D’de ekranlara gelen 32. Gün programında, barış için 17 bin faili meçhul cinayeti unutmaya hazır olduklarını söyledi. Mehmet Ali Birand ve Rıdvan Akar’ın sorularını yanıtlayan Ahmet Türk,


“Barış için umutların olduğu bir süreci sonuna kadar sabırla kullanmak lazım. Kabak bile iki ayda olgunlaşmaz” diye konuştu.


“PKK çatışmasızlık kararına neden uymadı” sorusuna yanıt veren Türk, “Operasyonların durmaması bu sonuca götürdü. Bu etki-tepki olayı” dedi.


Türk şöyle devam etti:


“Eğer Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi bu süreç hassassa tek yönlü hassasiyet olmaz. Herkese sorumluluk düşüyor. Görünen o ki asker operasyon yapıyor, PKK da bunu yapıyor... Barışçıl çözüm arandığı bugünlerde operasyonların bu boyutta yapılmaması gerek. Fakat operasyonlar artıyor, genişliyor. Birbirini tetikleyen bir durum var.”


“Devlet hepimizin devletiyse çözümü o bulacak, öncülüğünü o yapacak ki vatandaşını kazanacak. Devlet, hükümet bunu yaparsa o zaman biz konuşuruz. Hükümet bunun altyapısını hazırlamasa bizim elimizden gelen bir şey olmaz”


diye devam eden DTP Genel Başkanı Türk şöyle konuştu:


“İki devlet varsa iki PKK’nın olması da muhtemel. PKK içinde de derin PKK olabilir. Barışçıl süreci istemeyenler olabilir. Ancak PKK’nın çatışmasızlık kararına tam olarak uyması gerek. Çatışmasızlık sürecinin mutlaka uzatılması gerek.


Barış için umutların olduğu bir süreci sonuna kadar sabırla kullanmak lazım. Kabak bile iki ayda olgunlaşmaz. Bu sürece zaman tanınması lazım. Benim inancım bu. Türkiye halkının çözümü istemeyenin kim olduğunu görmesi lazım.”


Gül ile daha fazlasını konuştuk
“Sayın Başbakan randevu verdi mi size?” sorusu üzerine de Ahmet Türk, şunları söyledi: “Bizim Başbakanın elini tutma merakımız yok. Hepimize vicdani sorumlukluk düşüyor. İcranın başında olan arkadaşın ‘DTP’den beklentimiz bu, bu çalışmaları yapsın’ demesi gerek.


Soruna çözümü olmadıktan sonra tokalaşmanın bir anlamı yok. Sayın cumhurbaşkanının sabırla bu işi götürme mantığına sahip olduğunu gördüm. Sayın Gül ile yanyana geldiğimizde daha fazlasını konuştuk. Hatta Baykal’ın yaklaşımında da öyle...”


Cezaevi sorulunca
Türk’ün gözleri doldu Rıdvan Akar’ın 12 Eylül döneminde yattığı Diyarbakır Cezaevi’ndeki günlerini sorması üzerine gözleri dolan Ahmet Türk, Diyarbakır cezaevinde yaşadığı işkenceyi anlattı:


“Bizi zorlayan bir süreçti, çoğu zaman kalkıyorduk, yarabbi canımızı al bizi bu işkenceden kurtar diyorduk, bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Çok insan öyle düşünüyordu. Mesela bizim her tarafımız, kollarımız simsiyahtı. Kimsenin hayal edemeyeceği şeyle karşı karşıya kaldık. Dünyanın küfürlerini ediyorlar. Tuvalet temizlemeye gidiyorsun o temizlediğin tuvaletin o pis...”


Geçmişte yaşananları unutmaya hazırız
“Şu anda silahların susması için bir umut var öncelikle bunun zeminini yaratmak zorundayız”


ifadelerini kullanan Türk,


“Her şeyden önce bizim devlet silahları bıraksın diye bir mantığımız yok. Madalyonun bir başka yüzüne de bakacak olursak geçmişte bölgede 17 bin faili meçhul cinayet yaşandı.


Bunlar sivildi. Şimdi bu geçmişte yaşananları ortadan kaldırmak için ortak aklı bulmak zorundayız. 17  bin faili meçhul cinayeti işleyenleri, bizi hapse atıp cezaevinde işkenceden geçirenleri ben affetmeye hazırım. Barış için kardeşlik için, özgür bir gelecek için ben affetmeye hazırım.” (Taraf)SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler