YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Reyiz Yılmaz’dan YSK’ya tepki
Ahmet Reyiz Yılmaz’dan YSK’ya tepki
20 Ocak 2014 11:06
Muhafazakar Yükseliş Partisi Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, YSK tarafından seçime giren partiler listesinde isimlerinin geç açıklandığını belirterek tepki gösterdi.

MYP Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, “Seçimlerde yer almamız engellenmek istendi” iddiasında bulundu. Yazılı açıklama yapan Yılmaz, “YSK ismimiz geç açıkladı.

Valilikler kasıtlı evrak yollamadı. Milletimizin yeni nefes ararken bu engellemenin ortaya çıkması tesadüf olmamıştır. ‘Neden kuruluş evraklarımız Yargıtay'a yollanmıyor?’ sorumuza, baskı var cevabı verildi. Seçim şartı için 30 Eylül 2013 te tüm teşkilatlanmanın yurt genelinde tamamlanması gerekiyordu. Kısa süreye rağmen inanılmaz bir hız ile yeni bir parti seçimlere hazır hale getirildi. Fakat valiliklerin kuruluş evraklarını Yargıtay ve YSK için Ankara’ya yollama konusunda geç hareket ederek bize aday tespit noktasında büyük bir zaman kaybettirdiler. Valilikler, YSK ve Yargıtay’a kurulan il ve ilçeleri bildirmiyor ya da evrakları kasten geç yolluyorlar. Nasıl olurda seçim arifesinde bir ülke de 30 Eylül’den önce kurulmuş olan il ve ilçelerin kuruluş evrakları Yargıtay ve YSK’ya 4 ay sonra bildirilir. Bu normal bir durum değildir. Hukuken suçtur. YSK bu nedenle partinin ismini geç açıklamak zorunda kalmıştır. İsim açıklanmış olsa da hala bazı illerin valilikleri kuruluş evraklarını gönderme konusun da direnmektedirler” dedi.

Parti yönetiminde çok sayıda hukukçu bulunduğunu kaydeden Yılmaz, “Bu hukukçular durumdan rahatsız olduklarını beyan etmektedirler. Tüm girişimlerine rağmen valilikler tarafından alıkonulan evrakların Yargıtay’a bildirilmemesi kasıt olduğu görüşünü oluşturmaktadır. Her ne kadar Yargıtay ve YSK tarafından Muhafazakar Yükseliş Partisi’nin seçimlere girme yeterliliği açıklanmış olsa da, ısrarla kuruluş evraklarını yollamak istemeyen iller var. Bu engelleme devam ederse ilgili illerin idari amirleri hakkın da suç duyurusu kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler