YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Davutoğlu'na Obama jesti
Ahmet Davutoğlu'na Obama jesti
17 Kasım 2014 12:00
G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Başbakan Davutoğlu ile ABD Başkanı Obama'nın yakın teması dikkat çekti. Basın toplantıları çakışınca Obama, Davutoğlu'nun konuşmasını bekledi...

Avustralya'daki G20 Liderler Zirvesi, jestle sona erdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu buluşmanın ilk gününde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelmişti. Davutoğlu ile Obama'nın yemekte yan yana oturarak uzun süre konuşması dünya medyasının dikkatini çekmişti. G20'nin bitişi de yine böyle bir atmosferde gerçekleşti. Zirvenin son gününde Davutoğlu ve Obama'nın uluslararası medyaya yönelik olarak basın toplantısı yapacağı duyuruldu.

Ancak Obama ve Davutoğlu'nun basın toplantısı saatleri çakışınca, ABD Başkanı'ndan jest niteliğinde karar geldi. İki farklı salonda aynı dakikalarda yapılacak basın toplantısına Obama başlamadı. ABD lideri, danışmanlarına Davutoğlu konuştuktan sonra basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi. Davutoğlu'na karşı yaptığı jeste karşılık Türk yetkililerin de Obama'ya teşekkür ettiği öğrenildi.

Esad'a karşı tavrımız aynı

Bu arada Davutoğlu, G20 2015 Dönem Başkanı sıfatıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, mülteci krizi, Ebola krizi, İMF ve Dünya Ticaret Örgütü'ne yönelik önemli mesajlar verdi.

Obama ise konuşmasında ABD'nin Suriye politikasında değişikliğe hazırlandığı iddiasını "Esad'a karşı tavrımızda hiçbir değişiklik yok. Esad'ı görevden uzaklaştırmanın yollarını düşünmüyorum" şeklinde yanıtladı. Obama ayrıca IŞİD'in nükleer silah elde etmesi gibi bir durumda birlikleri bölgeye göndermekte tereddüt etmeyeceklerini belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Avustralya'nı düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ne katıldı. Burada ABD Başkanı Barack Obama ile bir öğlen yemeğinde buluştu. İkili tam 50 dakika boyunca Irak ve Suriye'yi konuştu. İşte iki liderin verdiği bu kare, dünya medyasının en çok konuştuğu konu oldu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler