YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmedinejad konuşmasında sıklıkla "siyonist" ifade
Ahmedinejad konuşmasında sıklıkla "siyonist" ifade
Ahmedinejad konuşmasında sıklıkla "siyonist" ifade
15 Ağustos 2008 / 12:24 Güncelleme: 15 Ağustos 2008 / 00:00

Resmi temaslar için Türkiye'ye gelen İran Devlet Başkanı Ahmedinecad düzenlediği basın toplanısında Sultanahmet'te kılacağı Cuma Namazı için siyasi hamle dedi.


Dünyanın zulüm içinde olduğunu ifade eden Ahmedinecad, insanlığın dünyanın mevcut durumundan memnun olmadığını söyledi.


Bugünkü dünyada sorunların kaynağı büyük devletlerin tutumudur diyen Ahmedinecad, "Bizim istedğimiz şey dünydada bir gün insanlığın temizliği sahip olsun." diye konuştu.


İran İslam Cumhuriyeti'nin başlıca politikalarından birisinin bu zülmlere karşı gelmek olduğunu belirten  Ahmedinecad büyük devletlerin İran'a olan düşmanlıklarının sebinin de bundan kaynaklandığını söyledi. Ahmedinecad, "Büyük güçlerin İran'la olan sorunu bü yüzdendir" dedi.


Basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Ahmedinecad, bugün Sulatanahmet Camii'nde kılcağı Cuma Namazı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.


CUMA NAMAZI SİYASİ HAMLE


Şia mezhebine menzup olan Ahmedinecad, kendisine yöneltilen, "Birazdan buradan çıkıp, bir Osmanlı Sünni Camii'nde Cuma Namazı kılacaksınız. Özellikle Cuma Namazı İran'da siyasi bir mesele. Bu namaz da siyasi mi?" şeklindeki soruya, "Bu çok büyük siyasi bir hamledir" diye cevap verdi. Sultanahmet'te Cuma Namazı kılacak olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Ahmedinecad, kendisinin Sultanahmet'te olmasının büyük bir siyasi olay olduğunu, Cuma Namazı, ibadet ve siyasetin yanyana gelen bir şey olduğunu söyledi.


Ahmedinecad Sultanahmet Camii'inde kılacağı Cuma Namazı için şunları söyledi: "Benim, bir cumhurbaşkanının orada olması büyük bir siyasi olay değil midir? İslam çok daha büyüktür.. Yani siyasi sınırlardan çok daha öte bir şeydir. Cuma Namazı, ibadet ve siyaset yanyana gelen bir şeydir. Benim orada Türklerle olmamın sebebi, onların yanında ve onlarla birlikte olduğumun göstergesidir. Bu çok büyük siyasi bir hamledir."


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler