YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Afete hazır Türkiye' kampanyası sürecek
'Afete hazır Türkiye' kampanyası sürecek
24 Aralık 2015 16:54
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "2 yıl önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı 'Afete Hazır Türkiye' kampanyasını sürdüreceğiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AFAD'da düzenlenen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu toplantısından öncesi yaptığı açıklamada, afet ve acil durumlarla ilgili mevcut çalışmaları ve 2016 yılında hayata geçirilecek projeleri değerlendireceklerini söyledi.

Son dönemde afet ve acil durum yönetimi konusunda önemli başarılara imza attıklarını ifade eden Akdoğan, Türkiye Afet ve Acil Durum Müdahale Planı'nın (TAMP) ulusal düzeyde 2015 yılında hizmete alındığını belirtti.

TAMP'ın amacının bakanlıkların, il kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin afet müdahale faaliyetlerini AFAD koordinasyonundaki tek bir şemsiye altında toplamak olduğunu kaydeden Akdoğan, "4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve afetin türü ve ölçeğine göre 28 hizmet grubu ile faaliyete geçebilen TAMP ile acil ve afet müdahale sistemi konusunda dünyada öncü ülkelerden birisi olduk. Eğitim, sağlık, barınma, beslenme, güvenlik, trafik, enerji, nakliye, tahliye, bilgi toplama, raporlama, satın alma ve haberleşme gibi 28 hizmet grubu ile ilgili merkezi durumdaki ulusal planlar ve il planları tamamlandı ve onaylanarak yürürlüğe girdi" diye konuştu.

"Afet bilincinin artırılması, 2016 yılında önceliklerimizden biri olacaktır"

Akdoğan, Türkiye'nin, Japonya'da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Afet Risklerinin Azaltılması Zirvesi'nde etkin rol üstlendiğini ve "Okul Güvenliği"nde lider ülke olarak belirlendiğini dile getirdi. AFAD'ın mayıs ayında Avrupa Sivil Koruma Mekanizması'na üyelik sürecini tamamlayarak, kendi alanında Avrupa Birliği'ne girdiğini ifade eden Akdoğan, AFAD tarafından tamamen milli kaynaklarla geliştirilen Afet Geçici Kent Yönetim Sistem Projesi'nin BM tarafından 2015 yılının "en iyi kamu hizmeti" ödülüne layık görüldüğünü vurguladı.

"Afet bilincinin artırılması, 2016 yılında önceliklerimizden biri olacaktır" diyen Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çerçevede 2 yıl önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı 'Afete Hazır Türkiye' kampanyasını sürdüreceğiz. Bugüne kadar 5 milyon öğrencimizin, öğretmenimizin ve vatandaşımızın katıldığı, ayrıca ülkemizin en büyük 300 sanayi kuruluşunda da gerçekleştirdiğimiz bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarını tüm hızıyla devam ettireceğiz."  

"Afet risklerini gösteren bütünleşik bir haritaya sahip olacağız"

Türkiye Afet Yönetimi Çerçeve Belgesi kapsamında Türkiye Afet Risk Azaltma Planı çalışmalarına da başladıklarının altını çizen Akdoğan, "AFAD koordinasyonunda başlatılan Bütünleşik AFAD Tehlike Haritaları'nın hazırlanmasıyla birlikte ülkemizin her noktasının karşı karşıya olduğu afet risklerini gösteren bütünleşik bir haritaya sahip olacağız. Bu kapsamda önceliğimiz afetin zararlarını azaltabilmek için afetin neden olduğu ve olabileceği tehlikeleri öngörebilmek ve bu tehlikelerin etkilerini önleyecek veya azaltacak önlemlere göre bir yol haritası çıkarmaktır" değerlendirmesinde bulundu.  

Akdoğan, bu sistemle tüm kurum ve kuruluşların, afetler yaşanmadan koordineli bir çalışmayla gerekli planları yapmalarını hedeflediklerini belirterek, "Doğal afetler ve büyük nüfus hareketlerine ek olarak bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerin sebep olabileceği siber saldırılar, nükleer ve radyolojik tehditler, kimyasal ve biyolojik kazalar, yeni bölgesel riskler önümüze koymaktadır. Türkiye'yi ve bölgeyi ilgilendiren tüm bu konuları bugün ele alacağız" diye konuştu.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler