YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Af konusu söz konusu olamaz"
"Af konusu söz konusu olamaz"
08 Mart 2010 14:14
CHP'li Okay: Toplumsal uzlaşma için af olmaz

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, ''Türkiye'de halen terörle mücadele ediliyorsa, terör dağdan şehirlere inmişse, bir af söz konusu olamaz'' dedi.

Okay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Çanakkale'den gelen CHP Ezine Kadın Kolları üyelerini kabulde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ''Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa 'evet' deriz'' açıklamasının hatırlatılması üzerine Okay, genel affın ön şartının, toplumsal barış olduğunu ifade etti. Okay, toplumsal barış için önce terörün bitmesi, anaların gözyaşının dinmesi, silahların bırakılması, dağdaki teröristin teslim olması ve terörle yaşayan bir ülke olmaktan çıkılması gerektiğini söyledi. Okay, ''Bundan sonra, çok doğal ki bir barış ve kardeşlik projesi olarak, ondan sonraki süreçte genel af düşünülebilir'' dedi.

Okay, genel affı, ''yeni, temiz bir sayfa açmak, geçmişin tartışmalarını geride bırakmak'' olarak tanımlayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama bugün Türkiye'nin gündeminde toplumsal barışa, toplumsal barışın sürecine ilişkin beklentiler gerçekleşmiş durumda değildir ve gerçekleşme sürecinde de değildir. Türkiye'de halen terörle mücadele ediliyorsa, terör dağdan şehirlere de inmişse; teröristler can almaya devam ediyorsa, bu konjonktürde bir af söz konusu olamaz. Ama af, bir toplumsal uzlaşmadır. Toplumsal uzlaşmanın konjonktürü oluşmadan, toplumsal uzlaşma için af olmaz. Önce affın alt yapı koşulları oluşur, ondan sonra ihtiyaç varsa, bu Türkiye'nin gündemine gelebilir.''

''DEPREM DEĞİL, BİNALAR ÖLDÜRÜYOR''

Elazığ'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan Okay, Türkiye'de depremin değil, binaların öldürdüğünü belirtti.

Okay, Türkiye'yi yöneten siyasal yapılanmanın, doğal afetlerin ardından kaderci bir anlayış içinde olduğunu ileri sürdü.

CHP'li Okay, imar ve inşaattan kaynaklanan, sonu acı, gözyaşı olan doğal afetlerin yaşandığını ifade etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne de işaret eden Okay, her türlü yasal düzenlemelere karşın, kadınların hak ettiği yerde olmadığını vurguladı. Okay, kadınların, parlamentoda, siyasi partilerde ve yerel yönetimlerdeki temsil oranının düşüklüğüne işaret etti.

AA

vay be
 // kemal
sayın vekil imar ve inşaattan kaynaklanan ve kaynaklanacak ölümlerin baş sorumlusu chp zihniyetidir.Ankarada İstanbulda,İzmirde ve diğer illerde ne kadar gecekondu ve çarpık yapılanma varsa,çürük binalara rüşvetle verilen ne kadar ruhsat varsa hepsinin altında sizler varsınız,pişkin pişkin demeçler vereceğinize her afetten sonra bunun müsebbibi biziz diye milletimizden özür dilemelisiniz,partinizin adınıda özür dileme partisi koymalısınız,çünkü meydana gelen h...
08 Mart 2010 16:26
SN.SUHA OKAY SİZ KADERE İNANMIYORMUSUNUZ !
 // BATUHAN
Türkiyenin hangi köyünde depreme dayanıklı bir konutlarınız,evleriniz,eserleriniz varsa onu söyleyinde bizde Hükümeti siz bunlar gibi niçin yaptırmadınızda insanların zararı ziyanı tedbirsizliktende kaynaklandı bu işte sizinde sorumluluğunuz var diyelim.CHP mantığı çık sende iki kelam et dostlar alış verişte görsünler,konuşmak için konuş olur gider öyle değilmi ?...
08 Mart 2010 15:46
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler