YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adil Gür'den seçim analizi
Seçim anketleri peşpeşe geliyor. Sonar CHP ile AK Parti burun buruna diyor. ANAR'a göre AKP'de kayıp yok. Bilen adam ise bambaşka bir tehlikeye dikkat çekiyor.
Adil Gür'den seçim analizi
02 Kasım 2009 / 14:11 Güncelleme: 02 Kasım 2009 / 14:11

Seçim anketleri kafa karıştırıyor...

En şaşırtıcı sonuç geçtiğimiz günlerde Sonar'ın anketinden çıktı. Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ankete göre açılım CHP oylarını öyle zıplattı ki AK Parti'yle arasında 3 puan fark kaldı. Sonar'ın sonucu şöyleydi: AK Parti yüzde 27.45; CHP yüzde 24.45; MHP yüzde 16.98...

Ardından bugün Akşam gazetesinde bir başka kamuoyu araştırma şirketi ANAR'ın nabız yorumları yer aldı... Başbakan Erdoğan'a da iletilen rapora göre AK Parti'nin oy kaybı neredeyse yok..

Anketler bu kadar uç sonuçlar yayınlayınca bugün Medya Mahallesi'nde Ayşenur Arslan'ın konuğu Adil Gür oldu...

Son seçimlerde AK Parti'nin oy oranını en doğru tahmin ettiği için bilen adam olarak anılan Gür; iktidar dahil Meclis'teki partiler için tehlikeli olacak bir analiz yaptı..

Gür; kutuplaşma siyasetinin seçmeni yeni odaklara yönelteceğini; seçimden çok partili bir sonuç çıkacağını söyledi. Bugün umursanmayan Mustafa Sarıgül; Abdüllatif Şener ve DP'nin Meclis'e girebilmesinin hiç de uzak olmadığını kaydetti. Ve Meclis'teki partileri sandalye sayılarının çok azalacağı yönünde uyardı...

İşte Adil Gür'den seçim analizi..

Son tartışmalardan önce 'açılıma evet diyenlerin oranı 32'ye düştü... Yani yüzde 70'lerden 30'lara... Ki bu verileri DTP gösterilerinden önce yapılmış bir saha çalışmasından aldık.

CHP'nin yüzde70'inden fazlası, MHP'nin yüzde 80'inden fazlası, AK Parti seçmenin neredeyse yarısı açılım sürecine karşı hale geldi. Sürecin işleyişine bir tepki; sürecin işleyişine karşılar. Çünkü takım tutar gibi taraf olmaktan sıkıldılar.

Halkın nabzı farklı atıyor; siyasetçilerin nabzı farklı atıyor. Islak mı kuru mu tartışmaları Türk halkının birinci önceliği değil..Birinci sırada aş iş ve yoksulluk çıkıyor.

ANAR parlamentodaki parti sayısının gelecek seçimde düşeceğini savunurken; Adil Gür gelecek seçimdeki tablonun çok partili bir siyaset üzerine kurulacağını söyledi.

İnsanlar kutuplaşmadan sıkılmış durumda... Son gösterilerden sonra hemen seçim olsaydı AK Parti çok ciddi oy kaybederdi. Ama seçime kadar çok şey değişir.

KARARSIZLARIN 1. PARTİ OLACAĞINI UMARDIM AMA

Kararsızların birinci veya ikinci parti olacğını umardım. İnsanların çok cüzi bir kısmı kararsız. Bunun nedeni sürdürülen kutuplaşma siyaseti.

367 kararı, e- muhtıra, açılım, ıslak mı kuru mu Türk halkı kutuplara doğru itiliyor. Partiler arasındaki oy geçişliliğini tetikyleyen bazı etkenler var. Bizim yaptıımız araştırmalarda AK Parti'den kaçan seçmenin CHP ve MHP'ye gitmesi mümkün görünmüyor. CHP ve MHP seçmenin toplamının orkanı artı eksi 2 olabilir. Bazen birbirlerinden vazgeçip CHP'ye, MHP'ye gidebiliyor.

Yeni oluşumlar var. Sarıgül, Şener, DP kamuoyuna yön veren kanaat önderleri tarafından çok fazla küçümseniyor diye düşünüyorum. Bizim insanımız kavga etmeyi seviyor ama kavga edenleri sevmiyor. Bu sözünü ettiğimiz isimler arasında güç birlikleri olabilir.

Daha düne kadar 4 parti arasında paylaştırıdığınız pastanın yeni müşterileri olabilir. Kamuoyu ciddiye almıyor ama herkesin payı düşecek. 

İktidar partileri açlık yoksullukla ilgili hiçbir politika üretmiyor. Akıllarını başlarına almadıkları sürece seçmen yönelebilir. ikisi üçü bir araya geldiğinde çok ciddi bir güç algısı yaratabilir. alternatif algısı oluşursa seçmen yönelebilir.

Meclise birçok yeni parti girebilir. Toplumun çok da umurunda olmayan bir kutuplaşma siyaseti içinde.. Barajı zorlayanlar olabilir. Bugün seçmenin üç parti dışında belli bir yere yönelmemesinin nedeni güç algısı oluşmadığı için alternatif algısı oluşmadığı için..

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler