YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet Partisi resmen tarih oldu!
Anayasa Mahkemesi, Adalet Partisinin, dağılmış sayılarak hukuki varlığının sona erdiğine karar verdi.
Adalet Partisi resmen tarih oldu!
15 Ekim 2009 / 19:40 Güncelleme: 15 Ekim 2009 / 19:44

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 121. maddesi, Dernekler Kanunu'nun 36. maddeleri aracılığıyla Türk Medeni Kanunu'nun 87. maddesi uyarınca ''talep tarihi itibariyle kuruluş amaç ve şartlarını kesin olarak kaybetmesi nedeniyle'' Adalet Partisinin, kendiliğinden dağılma halinin ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yüksek Mahkeme, bugünkü toplantısında Adalet Partisinin, dağılmış sayılarak hukuki varlığının sona erdiğine, Partinin tüm mallarının Hazine'ye geçmesine karar verdi.

TÜRK SİYASETİNDE ADALET PARTİSİ

Adalet Partisi, 27 Mayıs Darbesi sonrası kapatılan Demokrat Parti'nin devamı olarak siyaset sahnesine çıktı. Parti içinde bir çok eski DP'li politikacı bulunmaktaydı. AP özellikle idamların ardından oluşan toplumsal tepkiyi iyi bir şekilde değerlendirdi. Bu Demokrat Parti seçmen tabanının büyük bir kısmının AP'yi tutmasını sağladı. Adalet Partisi Türk siyasal hayatında asıl çıkışını ise 1964'te Süleyman Demirel'in genel başkan seçilmesiyle yapmıştır. Siyasi yelpazede merkez sağda bulunan Adalet Partisi; piyasa ekonomisini benimsemiş, kalkınmacılığı ve büyümeyi hedef almıştı. Toplumsal ilişkilerde dinsel öğe ve yapıları kollamakla birlikte temelde laik bir partiydi. Muhafazakar ve liberal çevrelerin merkezine oturabilmişti. Ancak bu 1970'teki bölünmeyle son buldu ve İslamcı ve liberal kanat partiden koptu. Buna rağmen Adalet Partisi'nin hem kırsal hem de kentsel alanlarda etkinliği sürmüştür. Parti, 1961-1980 döneminde ülkenin en büyük iki siyasi kurumundan biri olmuştur.

KURULUŞU

AP'nin "kırat"tan önceki amblemiAdalet Partisi 11 Şubat 1961'de Demokrat Parti'nin devamı olarak kuruldu. 27 Mayıs darbesini yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, Demokrat Parti'nin bütün yönetici ve milletvekillerini Yassıada'da toplamış, partilerini kapatmış, 16 Eylül 1961'de Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu, 17 Eylül 1961'de ise Adnan Menderes'i idam ettirmişlerdi. Demokrat Parti'nin eski üyeleri ile birlikte Emekli Orgeneral Ragıp Gümüşpala, Şinasi Osma, Halit Ağca ve Dr. İhsan Önal da bir dilekçe vererek Adalet Partisi'ni kurdular.

Kurucular listesinde Tahsin Demiray, Ethem Menemencioğlu, Mehmet Yorgancıoğlu, Muhtar Yazır, Necmi Ökten, Cevdet Perin, Emin Açar, Kamuran Evliyaoğlu, Şinasi Osma, İhsan Ünal vardı. Milli Birlik Komitesi tarafından siyasi partilerin Demokrat adını kullanmaları yasaklanmıştı, bu yüzden partiye Adalet Partisi adını verdiler. Parti kurulduğu yıl içerisinde 61 ilde teşkilatını tamamlayıp seçimlere katıldı. Adalet Partisi 15 Ekim 1961 seçimlerine girerek %34,8 oy topladı. 450 kişilik mecliste 158 milletvekilini, Senatoda ise 150 senatörün 70'ini aldı. En çok oyu alan İsmet İnönü liderliğindeCumhuriyet Halk Partisi-Adalet Partisi koalisyonu kuruldu. 24 Mart 1963'de Celâl Bayar hapisten çıkınca 27 Mayıs eylemcileri Celâl Bayar'ın evini, Adalet Partisi genel merkezini, Son Havadis ve Yeni İstanbul Ankara bürolarını taşladılar.

İktidar Dönemi

Ragıp Gümüşpala 6 Haziran 1964'de öldü. Geçici başkan Saadettin Bilgiç 27-29 Kasım büyük kongresinde başkanlığı Süleyman Demirel'e devretti. Süleyman Demirel liderliğindeki Adalet Partisi 1964'de İsmet İnönü Başbakanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi hükümetini düşürdü. Henüz milletvekili olmayan Demirel 1965 seçimlerinde Adalet Partisi'ni birinci parti yaptı ve meclise oyların %52,9'u olan 4.921.236 oyla 240 üye seçtirdi. Ayrıca Senato'ya da Adalet Partisi'nden 97 Senatör seçildi. 1969'da partinin oy oranı düştüyse de 1965 seçimlerinde geçerli olan "Milli Bakiye Sistemi" yerini d'Hont sistemine bıraktığından Adalet Partisi'nin milletvekili sayısı arttı: Adalet Partisi 1969 seçimlerinde oyların %46,5'ini aldı, parlamentoya 256 milletvekili soktu.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler