YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açtı ağzını yumdu gözünü
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Eylül askeri darbesiyle ilgili, milliyetçi-ülkücü hareketin zan ve töhmet altında bırakıldığını söyleyerek sert tepki gösterdi.
Açtı ağzını yumdu gözünü
02 Mayıs 2012 / 12:51 Güncelleme: 02 Mayıs 2012 / 12:58

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili başlayan hukuki süreç içerisinde, milliyetçi-ülkücü hareketi zan ve töhmet altına alan bir kampanya yürütüldüğünü iddia etti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 12 Eylül davasına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

Bahçeli, MHP'ye ''ihtilal şartlarının hazırlayıcısı ve olayların bir numaralı faili'' suçlamalarında bulunulduğunu öne sürerek, ''12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili başlayan hukuki süreç içerinde, milliyetçi-ülkücü hareketi zan ve töhmet altına alan kirli ve alçak bir kampanya sürekli mesafe almaktadır. Partimizi ve mensuplarımızı ihtilal şartlarının hazırlayıcısı ve olayların bir numaralı faili gibi sunan ahlaksız iftiralarda gözle görülür bir artış yaşanmaktadır'' ifadelerini kullandı.

Bahçeli, uydurma ve asılsız olarak nitelediği haberlerin psikolojik operasyon sürecinin parçaları olduğunu ileri sürerek, açıklamasında şunları kaydetti:

''12 Eylül öncesinin şiddet ve vahşet tablosundan dolayı mağdur olan milliyetçi-ülkücü hareketin şerefli mensupları bu müfteriliği asla affetmeyecektir.

İhtilale giden yıllarda yaşanan vahim komplo ve tezgahlardan dolayı haksız ve yersiz yere hedefe koyulan, olayların zanlısı olarak gösterilmeye çalışılan, bunun sonucunda da mahkumiyetlere ve ölüm cezalarına maruz kalan dava arkadaşlarımızı, aradan geçen 30 yılı aşkın bir süre sonra bir kez daha suçlamaya kalkışmak tam anlamıyla aşağılık bir tertiptir.

12 Eylül öncesindeki kutuplaşma ve kargaşa nedeniyle herkes cezasını çekmiş ve hukuken aklanmıştır.''

Dava arkadaşlarının savcı ve hakimler tarafından zorlama suç ve uydurma iddialarla hapse atıldığını ve idam edildiğini öne süren Bahçeli, açıklamasında, ''Ne var ki dava arkadaşlarımızı ihtilale neden olan failler olarak bir kez daha gösterme ahlaksızlığı başını kaldırmış durumdadır. Özellikle Kahramanmaraş ve Çorum olaylarıyla ilgili devletin, bilhassa MİT'in elinde ne belge ve bilgi varsa açıklaması haysiyet ve namus meselesi haline gelmiştir'' çağrısında bulundu.

İddiaların arkasında MHP'yi etkisizleştirme ve itibarsızlaştırma çabaları bulunduğunu ileri süren Bahçeli, şunları öne sürdü:

''Geçtiğimiz yılın 27 Nisan'ında başlayan kaset komplosu da bunun bir uzantısı ve tarafları esasen bizce malum olan kirli bir ittifakın rezilce kumpasıdır.

Bugüne kadar partimizi gözden düşürmeye ve marjinalleştirmeye dönük kaset tuzağının vuzuha ermesinde herhangi bir gelişme olmaması, suikastçıların hala ortaya çıkarılamaması, devletin içinde yuvalanmış ve iktidarın yönlendirmesiyle faaliyet gösteren güçlerin varlığını da açıklıkla kanıtlamaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi kimin ne yaptığını, hangi ilişki ağlarının tarafı olduğunu ve varlığı üzerinde kimlerin hesap yaptığını net olarak bilmektedir.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler